Според него ще има преразпределение на доходите както в национално, така и в глобално измерение, но в световен мащаб не се очаква намаление на брутния вътрешен продукт (БВП).
Проф. Хаджиниколов е на мнение, че ще има засилване на конфликти, свързани с това преразпределение, на национално, регионално и световно ниво. Според него Китай, Африка и някои страни от Латинска Америка се развиват с добри темпове, докато други – САЩ и Западна Европа - стагнират или се развиват много малко.
"Германия, Италия и близки до тях страни ще имат отрицателен показател и това явно ще доведе до прехвърляне на част от доходите от най-богатите в Западна Европа към периферията, не само в Европа, но и в света", коментира ученият.
Той не очаква някакви особено промени в структурата на световния ред, въпреки че дълговете на различните страни ще се увеличат заради инфлацията, но смята, че и в този сектор не може да се очаква значителна промяна.
„Високата инфлация и предизвиканите от нея социални сътресения и конфликти ще са основният риск за световната икономика през 2023 г., която макар и трудна, ще избегне катастрофалните прогнози. Заради силното икономически интегриране с Германия, забавянето на най-голямата икономика в Европа ще има силно отражение в България“, смята проф. Хаджиниколов.
Останаха ли в миналото шоковете от пренасочването на доставките на природен газ и петрол? Настъпва ли оптимизъм по отношение на енергийния аспект на инфлацията? Забавя ли се постигането на климатичните цели? Само декарбонизацията ли ще бъде акцент на разговорите в Давос? Колко голямо и колко дълго ще бъде преразпределението на доходи може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.