fallback

Нова версия на търговията с квоти за емисии в ЕС ще обхване доставки и производство на горива

Механизмът CBAM за корекция на въглеродните емисии по границите ще стимулира трети страни да прилагат политики за декарбонизация, коментира д-р Павел Шейтанов

15:27 | 28.11.24 г. 3

Системата за търговия с квоти за въглеродни емисии в Европейския съюз (ETS) покриват 45% от емисиите на общността, съобщи в предаването „Чиста енергия“ на Bloomberg TV Bulgaria д-р Павел Шейтанов, корпоративен трейдър във Vertis Environmental Finance. той уточни, че отделно вече е създадене и втора, напълно независима версия ETS 2, която ще обхваща доставките и производството на горива за сухопътния транспорт, както и отоплението на сгради.

Системата ETS 1 обхваща 12 хиляди инсталации - основно големи индустриални енергоинтензивни предприятия, производството на електроенергия, корабоплаването и транспорта. В новата система за търговия с емисии се планира да бъдат обхванати и по-малки инсталации, които, които до момента не попадат в ETS 1.

Шейтанов обясни, че системата ще функционира на същия принцип. Ще се търгуват квоти, първоначално ще бъде зададен таван, но той ще бъде много по-нисък и няма да има безплатни квоти за задължените лица. Очаква се да започне с по-ниска цена от ETS 1, но с времето тя ще се повишаева и се очаква и да я изпревари поради по-ниския заложен таван“, коментира експертът.

В пилотна фаза е и Механизмът за корекция на въглеродните емисии по границите (CBAM), с който вносители на стомана, алуминий, торове, електроенергия, водород и цимент от трети страни извън ЕС ще трябва да закупуват специални сертификати, с които да покриват въглеродните емисии от мястото на произвеждане, припомни още Шейтанов.

По думите му тази мярка цели да предпази европейските производители от ниските вносни цени от страни без ETS системи и да стимулира вносителите от тези страни да започнат да прилагат амбициозните политики в областта на климата и декарбонизацията, които Европа е предприела.

 Според Шейтанов към момента този механизъм оказва влияние, защото доста държави са обявили, че възнамеряват да имплементират такива системи.

„Въпреки това, в последно време пазарът на въглеродни емисии е волатилен, като за няколко години цената на квотите се е увеличила значително, а в следващите години предстои постепенното премахване на безплатните квоти за бизнеса“, напомни експертът. И уточни, че в комбинация с въвеждането на Механизма за корекция на въглеродните емисии по границите, някои анализатори прогнозират стръмно покачване на цените до края на десетилетието и ниво до около 250 евро за квота до 2040 г.

Павел Шейтанов обясни, че в момента ЕС издава повече квоти от търсените, за да набере средства, които да отидат за подпомагане на плана REPowerEU за енергийна независимост, като част от тези приходи ще отидат към националните държави с цел пряка инвестиция за декарбонизация на производствата, с което да се намалят емитираните емисии и да се свали част от бремето, което трябва да бъде заплатено.

Той каза, че у нас получените от продажбата от квоти средства се използват за енергийната сигурност на страната. „Миналата година България е получила 1,4 млрд. евро, които се внасят във Фонд „Енергийна сигурност““, уточни експертът.

Целия коментар вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Чиста енергия“ може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:27 | 28.11.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още