IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

"Газпром" отново плаши Европа с мрачни перспективи за следващата зима

Без руския тръбен газ страните от ЕС няма да запълнят газохранилищата си, смятат в руския държавен газов гигант

10:37 | 19.04.23 г. 47
Снимка: Архив Ройтерс
Снимка: Архив Ройтерс

През есента на 2022 година Русия предупреди страните от Европейския съюз (ЕС), че без тръбния газ на "Газпром" зимата ще бъде дълга, мрачна и студена. Сега, след официалния край на отоплителния сезон в Европа, от руската газова компания отново са подготвили оценки и мрачни перспективи за страните от общността.

От "Газпром" отчитат в своя канал в Telegram, че през тази зима страните от ЕС са успели да се справят благодарение на топлото време. "Но гаранции, че природата ще направи такъв подарък и през следващия отоплителен сезон, няма", казват още от държавната компания.

Според тях предстоящата зима отново ще е предизвикателство за Европа заради "политически мотивираните решения" за отказ от руския тръбен газ и конкуренцията на пазара на втечнен газ. "При това положение запълването на резервите в газохранилищата до нивото от миналата година може да бъде невъзможна задача за европейските компании", казват още от "Газпром".

Страните от ЕС започнаха миналата зима с пълни над 90% газохранилища именно в очакване на проблеми около руския тръбен газ. В предходните месеци Русия едностранно поиска промяна в договорите за доставка и спря да продава газ за няколко държави, включително и България. През лятото доставките през "Северен поток 1" бяха намалени до минимум. Руската страна отбелязваше, че заради санкциите липсват нужните части за поддръжка на компресорните станции въпреки многократните заявки на европейски лидери, че нужните турбини са налице в Европа и само чакат Русия да ги вземе.

В Кремъл дори заявиха директно - премахнете санкциите, наложени заради войната в Украйна, или "Северен поток 1" ще остане затворен.

Общността успя да се справи с тази ситуация не само благодарение на необичайно топлото време, а и заради непрекъснатите доставки на втечнен газ през зимните месеци и увеличения внос от Норвегия и други алтернативни източници. Брюксел до този момент не е въвел никакви санкции срещу газовия сектор на Русия, въпреки че много държави вече започват сами да се отказват от "Газпром" като доставчик на природен газ.

Така делът на руския тръбен газ в общия внос в общността намаля от около 40% през 2021 година до под 10% през последните месеци.

Най-големият пазар на "Газпром" досега - Германия, вече разчита основно на втечнен газ, който получава през два скоростно изградени терминала, и от други алтернативни източници. В Берлин даже коментират, че много скоро ще се откажат и от руския втечнен газ, който за момента купуват.

ЕС официално обяви края на отоплителния сезон на 6 април. На 18 април газохранилищата в общността са пълни до почти 57%, или малко над 56,6 млрд. куб. метра, сочат данните на Gas Infrastructure Europe. От "Газпром" отбелязват, че тези количества са с около 1,4 млрд. куб. метра по-малко, отколкото бяха нивата през 2020 година.

Тогава беше началото на пандемията от коронавируса и през март доста европейски индустрии затвориха, за да бъде спряно разпространението на вируса. Но и отношенията между ЕС и Русия по отношение на енергоресурсите бяха различни - страните от общността можеха да разчитат винаги и на допълнителни количества газ, включително и от платформата на "Газпром" за спот доставки. Тази платформа беше спряна през лятото на 2021 година без обяснение от страна на газовата компания.

Реално още от август 2021 година стана ясно, че отоплителният сезон ще е предизвикателство на фона на нежеланието на "Газпром" да запълни газохранилищата, които управляваше в Европа.

Всъщност ЕС вече започна подготовката за новия зимен сезон - на 25 април ще бъде отворена платформата за първия търг за общи доставки на газ в Европа. От данните на GIE пък е видно, че някои държави отново нагнетяват газ в газохранилищата си. Данните за България показват, че газохранилището край врачанското село Чирен е пълно над 77% от капацитета си, което е рекордно ниво за този период от годината. 

До голяма степен причината газохранилищата да останат толкова пълни е и високата цена на газа, който беше нагнетен през есента на 2022 година. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:37 | 19.04.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

17
rate up comment 14 rate down comment 6
Един Българин
преди 1 година
До: SporqZaKef Ако успеем да го добиваме само за нас е достатъчно и въобще не ни ее необходимо да го изнасяме освен ако няма проблем с налягане/съхранение, което допускам че е решено технически много отдавна. Друг е въпросът че трябва да си купим платформи и специалисти, което също не е проблем, но няма да има пълнене на чекмеджета и съответно ще се наеме някоя голяма компания, която да го прави. Дори и това да предизвика извънредни бюджетни разходи ще отложим швейцарското правило за пенсиите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 21 rate down comment 27
baybay11
преди 1 година
До: SporqZaKef За наличие на политическа воля питайте политиците. Аз съм просто един адвокат- т.е. човек, чиято работа се състои в това да търси и намира правни решения на разнообразен кръг правни проблеми. Достигнах до това решение, а дали политиците ще го възприемат- това не зависи от мен, Но щом аз мога да се сетя за това решение, би следвало и ''умните'' глави от сектор ''Енергетика'' да се сетят- нито съм виндеркинд, нито съм гений.,.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 19 rate down comment 17
SporqZaKef
преди 1 година
До: baybay11Taка написано, звучи страхотно. Въпроса е имаме ли политическа воля да реализираме тази идея . Като гледам ЕК и сега ни размахва пръст за Зърното, въпреки че имаме предостатъчно и за износ и за вътрешно потребление. Същия пръст биха ни размахали и за Газа тази есен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 21 rate down comment 26
baybay11
преди 1 година
До: SporqZaKef И какъв точно е проблема 1. да си доставим метан от собственото ни находище на нищожна за държавата ни цена, и 2. да си го потребяваме само ние за задоволяване на нашата вътрешна необходимост от природен газ/ метан/ за наши нужди, а остатналото количество да го изнасяме на спот пазарите в ЕС, м....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 19 rate down comment 23
SporqZaKef
преди 1 година
До: baybay11Колкото до България, нашия Договор с Гаспром изтече на 31.12.2022 така или иначе. Няма какво да клякаме. Там отношение повече нямаме. Друг е въпроса за къв Х** ни беше 6 месеца преди да ни изтече 10 годишния договор, да се правим на повече Атлантици от Атлантиците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 19 rate down comment 24
SporqZaKef
преди 1 година
До: baybay11Съгласен съм, само че нашите цени на Газа не зависят от нашото вътрешно производство и хранилища а от международните пазари и по-конкретно от Европейските. А тези цени много скоро ще започнат да се повишават. Или копуваме сега евтино и изкарваме Лев наесен. Или седим и си чешим пръстите пред клавиатурите и чакаме на подеяния след половин година. Това ми е идеята на коментарите. Под Дежурните нямах предвид вас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 23 rate down comment 28
baybay11
преди 1 година
До: SporqZaKef България НЯМА да клекне на газпром, ако ще целия американски флот да акостира на пристанище Варна и това е отлична новина за всеки ВРАГ НА БЪЛГАРИЯ- т.е. руско физическо или юридическо лице, което е от висшия политически руски елит и което ПЪРВО обяви България за враг.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 23 rate down comment 28
baybay11
преди 1 година
До: SporqZaKef Toчният цитат от Вашият коментар гласи ''....Поставям това тук, преди дежурните да почнат да бълват нечленоразделни звуци, нека да отворят да видят до къде са хранилищата и да обяснят от де ше ги напълним....'' България е в ЕС, скоро влизаме и в еврозоната- нали не придавате статута на държава извън ЕС на Р.България...Мисля глобално, но и регионално. След като живея в България, е логично да се интеесувам преди всичко откъде БЪЛГАРИЯ ще си напълни хранилището. Другото не ме засяга
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 19 rate down comment 24
SporqZaKef
преди 1 година
Въпреки всекидневните глупости миналта година, Газ вървеше до края на Септември, докато не гръмнаха Тръбите. А именно Септември хранилищата вече бяха около 90%, а именно форсираното пълнене на хранилищата даде огромна цена на Газа. Сега ще предстои ново покачване на цените а вие имате два избора. Или да си говорите не Копейки и Тррролове, или да заделите неко лев от коментарчетата и да инвестирате в Гасчица. Може и да изкарате неко лев следващото тримесечие. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 21 rate down comment 22
SporqZaKef
преди 1 година
До: baybay11Абсолютно си прав за Метана. Само дето нямаме инфраструктура. Плюс, Българите, като цяло не сме кой знае какъв потребител на Гас, а и нашите хранилища са сравнително пълни. Говорех като цяло за Европейската общоност. Близо половината от Газа в Европа се държи в Холандия, Франция, Австрия, Германия и Италия, а имеено те са с капацитет около 60% (за Франция 30%) Като добавим, че Германците спряха и АЕЦовете, ми е много интересно от къде аджеба ще намерят енергия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още