IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

"Газпром" отново плаши Европа с мрачни перспективи за следващата зима

Без руския тръбен газ страните от ЕС няма да запълнят газохранилищата си, смятат в руския държавен газов гигант

10:37 | 19.04.23 г. 47
Снимка: Архив Ройтерс
Снимка: Архив Ройтерс

През есента на 2022 година Русия предупреди страните от Европейския съюз (ЕС), че без тръбния газ на "Газпром" зимата ще бъде дълга, мрачна и студена. Сега, след официалния край на отоплителния сезон в Европа, от руската газова компания отново са подготвили оценки и мрачни перспективи за страните от общността.

От "Газпром" отчитат в своя канал в Telegram, че през тази зима страните от ЕС са успели да се справят благодарение на топлото време. "Но гаранции, че природата ще направи такъв подарък и през следващия отоплителен сезон, няма", казват още от държавната компания.

Според тях предстоящата зима отново ще е предизвикателство за Европа заради "политически мотивираните решения" за отказ от руския тръбен газ и конкуренцията на пазара на втечнен газ. "При това положение запълването на резервите в газохранилищата до нивото от миналата година може да бъде невъзможна задача за европейските компании", казват още от "Газпром".

Страните от ЕС започнаха миналата зима с пълни над 90% газохранилища именно в очакване на проблеми около руския тръбен газ. В предходните месеци Русия едностранно поиска промяна в договорите за доставка и спря да продава газ за няколко държави, включително и България. През лятото доставките през "Северен поток 1" бяха намалени до минимум. Руската страна отбелязваше, че заради санкциите липсват нужните части за поддръжка на компресорните станции въпреки многократните заявки на европейски лидери, че нужните турбини са налице в Европа и само чакат Русия да ги вземе.

В Кремъл дори заявиха директно - премахнете санкциите, наложени заради войната в Украйна, или "Северен поток 1" ще остане затворен.

Общността успя да се справи с тази ситуация не само благодарение на необичайно топлото време, а и заради непрекъснатите доставки на втечнен газ през зимните месеци и увеличения внос от Норвегия и други алтернативни източници. Брюксел до този момент не е въвел никакви санкции срещу газовия сектор на Русия, въпреки че много държави вече започват сами да се отказват от "Газпром" като доставчик на природен газ.

Така делът на руския тръбен газ в общия внос в общността намаля от около 40% през 2021 година до под 10% през последните месеци.

Най-големият пазар на "Газпром" досега - Германия, вече разчита основно на втечнен газ, който получава през два скоростно изградени терминала, и от други алтернативни източници. В Берлин даже коментират, че много скоро ще се откажат и от руския втечнен газ, който за момента купуват.

ЕС официално обяви края на отоплителния сезон на 6 април. На 18 април газохранилищата в общността са пълни до почти 57%, или малко над 56,6 млрд. куб. метра, сочат данните на Gas Infrastructure Europe. От "Газпром" отбелязват, че тези количества са с около 1,4 млрд. куб. метра по-малко, отколкото бяха нивата през 2020 година.

Тогава беше началото на пандемията от коронавируса и през март доста европейски индустрии затвориха, за да бъде спряно разпространението на вируса. Но и отношенията между ЕС и Русия по отношение на енергоресурсите бяха различни - страните от общността можеха да разчитат винаги и на допълнителни количества газ, включително и от платформата на "Газпром" за спот доставки. Тази платформа беше спряна през лятото на 2021 година без обяснение от страна на газовата компания.

Реално още от август 2021 година стана ясно, че отоплителният сезон ще е предизвикателство на фона на нежеланието на "Газпром" да запълни газохранилищата, които управляваше в Европа.

Всъщност ЕС вече започна подготовката за новия зимен сезон - на 25 април ще бъде отворена платформата за първия търг за общи доставки на газ в Европа. От данните на GIE пък е видно, че някои държави отново нагнетяват газ в газохранилищата си. Данните за България показват, че газохранилището край врачанското село Чирен е пълно над 77% от капацитета си, което е рекордно ниво за този период от годината. 

До голяма степен причината газохранилищата да останат толкова пълни е и високата цена на газа, който беше нагнетен през есента на 2022 година. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:37 | 19.04.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

37
rate up comment 10 rate down comment 20
danchomentata
преди 1 година
С целью избежания подрыва экономики европейских стран (газовый кризис в январе2009 года) предлагаются трассы двух конкурентных проектов Южныйпоток и Набукко (рис. 1).https://***.researchgate.net/profile/Dimitar-Dimitrov-4/publication/323074191_Cernoe_more_netradicionnyj_energeticeskij_i_syrevoj_centr_Evropy/links/5a7dfd520f7e9be137c4d211/Cernoe-more-netradicionnyj-energeticeskij-i-syrevoj-centr-Evropy.pdf
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 18 rate down comment 27
baybay11
преди 1 година
До: zelka007 Не говоря за добив, а за 10 плитки СОНДАЖА- защото точно това казва разработчика на проекта доц. Василев от БАН- ''..."Ресурсната оценка показва, че за този век може да сме обезпечени напълно, дори при нарастване на потреблението, което не е голямо около 3 милиарда кубически метра годишно."Експлоатацията на находището може да започне бързо, дори без да е създадена специална технология за добив на метан от газови хидрати, обясни д-р Василев.''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 18 rate down comment 26
zelka007
преди 1 година
До: baybay11... без да се обиждаш , но икономиката ти бяга ... с 5-6млн лева не съм убеден , че можеш да построиш , обзаведеш и заредиш един супермаркет с 400кв търговска площ + 200кв паркинг и складови ... :))) ... ти за добив говориш ... ?! имаш ли си представа колко е наема на един кораб за сондажи на ден ?! чисто любопитство ?! един триосен камион-влекач е около $150-200хил + едно ремарке за втечнен газ около $100хил , имаш около 500 бона само за един камион ?! колко ще добиваш на ден ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 18 rate down comment 27
baybay11
преди 1 година
Така и така съм човек тип ''читанка'', мисля да се свържа с доц. Василев и ще поискам да ми обясни ВСИЧКО за газовите хидрати- все едно преподава на студент- щом е доцент, значи преподава във ВУЗ. В крайна сметка, въпросът ''защо това не е направено от държавата ни и ще бъде ли направено'', трябваше да се задава по време на предизборните обиколки на политиците ни, като част от политическите им обещания към електората. Да не мислите, че не гласувам, защото съм в ''гората, за да бера гъби''...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 17 rate down comment 27
baybay11
преди 1 година
До: zelka007 ''...Япония има национална програма, предвиждаща стартирането на добив на хидрати през 2022 2023 година, посочи доц. Атанас Василев. "През следващите години се предвижда това да се случи и в териториалните води на Китай"....''Доц. Атанас Василев: От находищата на газови хидрати в Черно море може да започне да се печели веднагапубликувано на 23.09.22 в 16:01 БНР
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 18 rate down comment 26
baybay11
преди 1 година
До: zelka007 Защото е добре ДЪРЖАВАТА да направи тази инвестиция, която е ...5 до 6 милиона ЛЕВА, а досега нашите политици се осланяха/ т.е. бяха купувани и продавани от и на газпром/, на руския природен газ- затова. Проблемът не е в добива= ''... истинската заплаха за присъствието на газпром на пазара на горивата НЕ Е шистовия газ, а ГАЗОВИТЕ ХИДРАТИ. Това се посочва и в документи на руското енергийно министерство от 2013г.'' https: 168chasa.bg/article/4256639
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 18 rate down comment 27
zelka007
преди 1 година
До: baybay11... още по-интересен въпрос : защо канадците и японците не са започнали , след като е достъпно и лесно ?! имат и кинтите и технологиите и находищата и пазарът и нямат скруполи или предразсъдъци ... ?! ... защо ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 19 rate down comment 26
zelka007
преди 1 година
До: baybay11... защо не са започнали , след като е толкова лесно и достъпно ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 18 rate down comment 27
baybay11
преди 1 година
Доц. Атанас Василев: От находищата на газови хидрати в Черно море може да започне да се печели веднага публикувано на 23.09.22 в 16:01 БНР ....Всичко зависи от финансирането. Първо трябва да бъдат направени сондажи. Те ще са на цената на един дълбоководен. От това може веднага да се започне да се печели. Може дори да започне погребване на въглероден диоксид... От находищата на газови хидрати в Черно море може да започне да се печели веднага".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 20 rate down comment 8
geriTo93
преди 1 година
Вече повечето страни са запълнили газохранилищата си, а и още миналата година започнаха всякакви спекулации с газа, които в крайна сметка се оказа далеч от истината. Ситуацията се нормализира и се сключиха дългосрочни договори за доставки на втечнен природен газ, така че няма смисъл да ни плашат с мрачни прогнози.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още