IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Газпром" отново плаши Европа с мрачни перспективи за следващата зима

Без руския тръбен газ страните от ЕС няма да запълнят газохранилищата си, смятат в руския държавен газов гигант

10:37 | 19.04.23 г. 47
Снимка: Архив Ройтерс
Снимка: Архив Ройтерс

През есента на 2022 година Русия предупреди страните от Европейския съюз (ЕС), че без тръбния газ на "Газпром" зимата ще бъде дълга, мрачна и студена. Сега, след официалния край на отоплителния сезон в Европа, от руската газова компания отново са подготвили оценки и мрачни перспективи за страните от общността.

От "Газпром" отчитат в своя канал в Telegram, че през тази зима страните от ЕС са успели да се справят благодарение на топлото време. "Но гаранции, че природата ще направи такъв подарък и през следващия отоплителен сезон, няма", казват още от държавната компания.

Според тях предстоящата зима отново ще е предизвикателство за Европа заради "политически мотивираните решения" за отказ от руския тръбен газ и конкуренцията на пазара на втечнен газ. "При това положение запълването на резервите в газохранилищата до нивото от миналата година може да бъде невъзможна задача за европейските компании", казват още от "Газпром".

Страните от ЕС започнаха миналата зима с пълни над 90% газохранилища именно в очакване на проблеми около руския тръбен газ. В предходните месеци Русия едностранно поиска промяна в договорите за доставка и спря да продава газ за няколко държави, включително и България. През лятото доставките през "Северен поток 1" бяха намалени до минимум. Руската страна отбелязваше, че заради санкциите липсват нужните части за поддръжка на компресорните станции въпреки многократните заявки на европейски лидери, че нужните турбини са налице в Европа и само чакат Русия да ги вземе.

В Кремъл дори заявиха директно - премахнете санкциите, наложени заради войната в Украйна, или "Северен поток 1" ще остане затворен.

Общността успя да се справи с тази ситуация не само благодарение на необичайно топлото време, а и заради непрекъснатите доставки на втечнен газ през зимните месеци и увеличения внос от Норвегия и други алтернативни източници. Брюксел до този момент не е въвел никакви санкции срещу газовия сектор на Русия, въпреки че много държави вече започват сами да се отказват от "Газпром" като доставчик на природен газ.

Така делът на руския тръбен газ в общия внос в общността намаля от около 40% през 2021 година до под 10% през последните месеци.

Най-големият пазар на "Газпром" досега - Германия, вече разчита основно на втечнен газ, който получава през два скоростно изградени терминала, и от други алтернативни източници. В Берлин даже коментират, че много скоро ще се откажат и от руския втечнен газ, който за момента купуват.

ЕС официално обяви края на отоплителния сезон на 6 април. На 18 април газохранилищата в общността са пълни до почти 57%, или малко над 56,6 млрд. куб. метра, сочат данните на Gas Infrastructure Europe. От "Газпром" отбелязват, че тези количества са с около 1,4 млрд. куб. метра по-малко, отколкото бяха нивата през 2020 година.

Тогава беше началото на пандемията от коронавируса и през март доста европейски индустрии затвориха, за да бъде спряно разпространението на вируса. Но и отношенията между ЕС и Русия по отношение на енергоресурсите бяха различни - страните от общността можеха да разчитат винаги и на допълнителни количества газ, включително и от платформата на "Газпром" за спот доставки. Тази платформа беше спряна през лятото на 2021 година без обяснение от страна на газовата компания.

Реално още от август 2021 година стана ясно, че отоплителният сезон ще е предизвикателство на фона на нежеланието на "Газпром" да запълни газохранилищата, които управляваше в Европа.

Всъщност ЕС вече започна подготовката за новия зимен сезон - на 25 април ще бъде отворена платформата за първия търг за общи доставки на газ в Европа. От данните на GIE пък е видно, че някои държави отново нагнетяват газ в газохранилищата си. Данните за България показват, че газохранилището край врачанското село Чирен е пълно над 77% от капацитета си, което е рекордно ниво за този период от годината. 

До голяма степен причината газохранилищата да останат толкова пълни е и високата цена на газа, който беше нагнетен през есента на 2022 година. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:37 | 19.04.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

27
rate up comment 18 rate down comment 24
baybay11
преди 1 година
До: zelka007 С две думи- 10 плитки сондажа на находището плюс заплащане на цената им от държавния бюджет плюс НУЛА използване на други специализирани технологии за метан = запаси на България от етан за няколкогодишното ни потребление. След като ще имаме метан за няколко години- т.е. включително и за периода на приемане на еврото у нас, за какво ни е да нагнетяваме природен газ, да го закупуваме, да пълним хранилище и т.н....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 19 rate down comment 24
zelka007
преди 1 година
До: SporqZaKef... нали си наясно , че изтриването на 15-20млрд на година от потреблението е необратим процес ?! а такъв процес тече и при хамериканците и при чайниците ... и в един много близък момент природният газ ще се използва само в ограничени индустрии за ограничен кръг дейности ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 18 rate down comment 25
baybay11
преди 1 година
До: zelka007 Становището не е може, а на лицето, което е разработило целия проект- ''..."В сравнение с традиционните газови находища това е една малка дълбочина. Затова тестването ще бъде 10-20 пъти по-евтино от обичайните сондажи. С около 10 сондажа на цена по-малка от цената на един дълбоководен сондаж може да се осигури за няколко години консумацията на метан за България."...''Д-р Атанас Василев от БАН:Газовите хидрати обезпечават България до края на векапубликувано на 05.05.22 в 10:34 БН ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 20 rate down comment 26
zelka007
преди 1 година
До: SporqZaKef... о велики , аз не инвестирам в акции и облигации , трябва да притежавам по груби сметки някаква прилична 6 цифрена сума за да има файада , която да ми покрива текущите разходи ... :))) ... много по-перспективно е да си се грижа за моята фирма и да си печеля прилично , акциите и облигациите не са за мен . който успява браво ... освен тези мерки в ЕС има и други . нали си наясно , че високата цена на газа , катализира необратим процес ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 16 rate down comment 20
SporqZaKef
преди 1 година
До: zelka007виждаш ли си интелигентната Логика, която вкарваш в различни статии. Значи когато се говори за Доминация на Долара, развиваш теми как Юана не може да го бутне понеже транзакциите в Юани са нищожни. Което всъност е вярно на този етап. Но когато говорим за Газово Потребеление от 500 милярда куб. метра, ми развиваш теми как ВЕИ и Панели директно ще заменят Руския гас а те също представляват нищожен размер на енергия спрямо гръмнатите тръби : )))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 21 rate down comment 27
zelka007
преди 1 година
До: baybay11... ако ставаше само с плитък сонадаж досега да са го направили на хиляди места по света ... ние не сме изолиран случай ... :))) ... канадците и японците експериментираха преди 15 години за първи път с промишлена технология и още не са започнали ... защо ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 15 rate down comment 19
SporqZaKef
преди 1 година
До: zelka007И това как точно ти се отразява на инвестиционния акаунт драги про-инвеститоре. В 3 Коментара вече написах, че цената на газа тепърва предстои да се покачва, тоест вместо да ми развиваш теми за ВЕИ и Панели, можеш просто да инвестираш в гас и да изкараш неко лев. При 500 милярда куб. метра гас, които ЕС потребява, какво са 14те милярда, които се 'изтриват'?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 21 rate down comment 26
zelka007
преди 1 година
До: SporqZaKef... о велики инвеститоре и икономисте , дето само икономически теми инспектираш и осветляваш ... основната консумация на природен газ в ЕС е : 24% битови потребители , 31% ел енергия и ТЕЦ , 22% промишленост , други ... само текущото въвеждане на ВЕИ на година изстрива по 10млрд кубика от потреблението , текущото инсталиране на термопомпи и изолация на сгради по 4млрд от потреблението годишно , и пр. мерки ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 19 rate down comment 25
baybay11
преди 1 година
До: zelka007 Вие нали прочетохте материала от БНР, в който се казва, че не е необходима дори технология- достатъчно е да се направят сондажи, за да се осигурят нуждите на България от метан за няколко години... Освен това, в статията газпром директно заплашва с идващата зима- т.е. отоплителен сезон 2023/2024г. Е- на тези заплахи може да се сложи край само с 10тина плитки сондажа- БЕЗ да е необходима друга технология.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 21 rate down comment 25
zelka007
преди 1 година
До: baybay11... газовите хидрати са интересна идея , но все още няма жизнеспособна промишлена технология за извличане на метана . японците имат доста доказани находища но не ги експлоатират , хамериканците също ... !! ... за нас добър вариант са дългосрочни договори с търговец на втечнен газ , какъвто е Cheniere Energy , подчертавам търговец , може да не е хамерикански може да е холандски !! и тръбна газ от Азербайджан ... това как ние сами започваме да добиваме е фантасмагория ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още