IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ожесточената империя - Русия една година след началото на инвазията

Противно на надеждите на Запада не се формира съществена опозиция срещу военния курс на Кремъл. Има ли все пак шансове за „смяна на режима" в Москва?

08:16 | 24.02.23 г. 69
Автор - снимка
Създател
Снимка: MAXIM SHIPENKOV
Снимка: MAXIM SHIPENKOV


„Руското общество е аморално", казва уважаваният социолог в Москва Лев Гудков. „Разбира се, то не иска война, но хората се държат покорно, пасивно, не искат да влизат в открит конфликт с държавата“. 

0,3%
се очаква да достигне ръстът на руската икономика за 2023 г. според МВФ.

Важно е да се разбере тази руска система на управление и общество, за да се оценят и военните цели на Путин в Украйна. В няколко свои речи и есета той ясно заявява тази цел: Украйна не трябва да се превръща в „Антирусия", т.е. в контрамодел, в който демокрацията и пазарната икономика преобладават в една голяма държава-наследница на Съветския съюз.

Вместо това Украйна трябвало да се превърне във втора Беларус, т.е. във васална на Москва държава, разкрива мисленето в Кремъл  политоложката Татяна Станоева, основател на аналитичния център R. Politik. Ето защо „докато Путин е на власт, краят на войната е малко вероятен“, пояснява тя. 

Надежди за "ефекта Афганистан"

Тези, които са оптимисти, се надяват на силата на времето: общественият отзвук или дори протестите срещу загубите в съветската военна мисия в Афганистан през 80-те години на миналия век „също не бяха незабавни, не и през първата година", отбелязва руският политолог Михаил Виноградов.

Подобно на войната в Украйна, мисията в Афганистан първоначално официално е наречена ограничена военна операция. По-късно протестите срещу разполагането в Хиндукуш стават толкова ожесточени, че през 1989 г. „ограниченият контингент" се изтегля от Афганистан.

Поражението там има важен принос за разпадането на Съветския съюз през 1991 г. - събитие, което би било немислимо само няколко години по-рано.

Дори социологът Ясавеев не вярва в бързи успехи за тези, които днес протестират въпреки цялата съпротива: „Но техните действия показват, че в Русия все още има хора, които не се страхуват, които са против войната и които не вярват на пропагандата“. 

Един основен проблем: липсва идентификационна фигура за либералните сили. Някой, който да отстоява демократичните ценности, но на когото мнозинството руснаци да вярват, че ще ръководи страната. В очите на много руснаци Путин все още е силният човек, който върна на страната така необходимата стабилност след анархичните 90-те години на миналия век.

 

Особено сега, една година след началото на войната, се мисли много за Русия след Путин, казва Ясавеев. „Не знам кога ще се отвори прозорецът. Но когато това се случи, нашето общество ще се изправи пред най-важната задача от всички. Тогава ще трябва да обсъдим свободната преса, независимите съдебни процеси". Ясавеев мечтае за една Русия „без война, без заплаха за други държави".

По време на втория си престой в затвора Ясавеев прочита книгата „Неудобното минало". В нея руският историк Николай Епле описва паметта за държавните престъпления в Русия и в други страни като Южна Африка, Германия или Аржентина.

Книгата му вдъхва надежда, казва Ясавеев, че „нашето положение не е уникално". Други общества вече са изминали пътя от авторитарно управление и държавен терор до мирни, демократично управлявани държави: „Това означава, че тази възможност съществува и за Русия".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:18 | 24.02.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

29
rate up comment 2 rate down comment 8
baybay11
преди 1 година
До: data E- веднага ще ви отговори, че защитниците не са украинци- щото всичките уж били изм00рели или унищожени от руССнаците, а натовски войници. И после напоително ще развива ''тезата'' на руССия, че в Украйна НАТО воюва с руССия, а не Украйна с руССия;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 4 rate down comment 8
data
преди 1 година
До: Tikva007Като не са малцинство кой защитава Украйна в момента в окопите на Бахмут ? Про руските граждани ли Тикво ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 3 rate down comment 8
data
преди 1 година
До: Tikva007"Атака с дрон по летище в руската Курска област предизвика пожар в резервоар за съхранение на петрол. Нападението бе извършено ден, след като в понеделник взривове прогърмяха на две други руски военни летища, като отнеха живота на трима военнослужещи и нанесоха повреди на бойни самолети." Ето ти качеството на Рассианското пво - е не е като в тубата нале ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 8
baybay11
преди 1 година
До: khao То се повтарят руССките опорки до безкрай...Задава реторични въпроси, чийто отговор е виден от елементарно търсенечрез търсачката на гугъл, освен това намирането на отговора е напълно безплатно. Аз лично пробвах и когато въпросния ник не ми отговори на 10 мои поста, с които надълго и нашироко отговорих на въпросите му, реших, че на руССката дезинформация моите коментари страшно й вредят- не могат да обелят и дума, след мой елементарен отговор, взет от обективни материали от нета...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 8
khao
преди 1 година
До: data добре дошъл във войната с железобетонната глава! :):) след колко ли поста ще се откажеш с обясненията към тоя глууупак предстои да видим ! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 12 rate down comment 8
Tikva007
преди 1 година
До: data: Това *малцинство* година по-рано спечели изборите с голямо болшинство пред хиляди западни наблюдатели, а изборите бяха признати за честни, свободни и демократични от ОБСЕ. И вследствие на това, няколко въпроса: Защо ЕС излъга украинците с покана за членство, след като след преврата заяви, че на Украйна ще й трябват десетилетия за да покрие критериите. Защо не в САЩ не пуснаха, а разстреляха и окаушиха недоволните от изборите фенове на Тръмп, да свалят президента и да завземат властта?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 10 rate down comment 8
Tikva007
преди 1 година
До: data: *Пълно господство във въздуха* означава, че (в случая) руската авиация има оперативна свобода да действа без заплахи. Точно в първите 5-6 дни ВКС на РФ загубиха самолети и те бяха предимно Су-27, Су-30 и Су-34. Имаше клипове с пленените летци. Всичко това ВСУ постигнаха с Бук, Куб, Оса и С-300. Ако си мислиш, че НАТО-вската авиация ще се разхожда над руското ПВО като на парад, леко си се объркал. До сега никъде, никой западен експерт не е подлагал на съмнение качествата на руското ПВО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 8 rate down comment 9
data
преди 1 година
До: Tikva007Защо вечно задавате въпрос отговора на който е очеизваждащ ? Про Кремълската шайка която управляваше Украйна беше малциство и представляваше про руското МАЛЦИСТВО в Украйна и беше нормало и въпрос на време да бъде сменена . А след като отказа с добро последваха и не дотам приятни моменти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 9
data
преди 1 година
До: Tikva007Сега . т.н, от Конашенков *завоюване на пълно господство във въздуха на Украйна* в началната фаза беше постигнато заради ракетните удари по украинските летища а не заради действията на авиацията - добре е да сме обективи . Отностно качествата на Су-25 чудесен самолет но за времето на своето създаване , при наличие на ПЗРК с добро качество е анахронизъм което се виде още в Афгаистан . Су24 винаги е бил барака която не става .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 12 rate down comment 7
Tikva007
преди 1 година
До: data #18 - Ами да - това чакаме да се случи. А между другото ще купуваме руско жито и торове за гладните по света. Статията е за *ожесточената империя* и има защо - това, което чакаш, нито ще е скоро, нито ще е лесно. Връщам се в мислите си към 2012 г. - светът се гърчеше под последствията от световна икономическа криза, виждаше ни се *краят на света*, но в сравнение със сега ситуацията беше икономически рай. Та въпросът ми е: кому трябваше този кървав, нацистки, антируски метеж в Киев?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още