IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Може ли БРИКС да стане новата Г-7 и да определя реда в многополюсния нов свят?

Докато Китай и Индия не се съгласят да действат заедно, организацията едва ли ще има водеща роля

07:34 | 25.10.24 г. 40
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Срещата на БРИКС в Казан изглежда като събрание, на което група държави с растящи икономики, някои шумни като Русия и Китай, други по-сдържани, отбелязват колко е хубаво да си част от организация, в която не влиза САЩ и че е нужен нов световен ред. Това коментира пред Ройтерс бившият главен икономист на Goldman Sachs Джим О`Нийл, който е "кръстникът " на организацията. В свой анализ преди 15 години той за първи път използва акронимът БРИКС - началните букви на основателите Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.

За това време организацията не постигна много, смята днес О`Нийл и допълва, че перспективите някога да се превърне в новата Г-7 и да задава темпа на новия, многополюсен свят, не изглеждат особено изпълними. Причината са Китай и Индия.

В днешния свят ЕС и САЩ задават дневния ред и инициатива, която не е одобрена от някоя от двете страни (или по-често и от двете), няма шанс, смята икономистът. По същия начин в БРИКС инициативи, които не са подкрепени от Индия и Китай, не могат да бъдат реализирани. Така например идеята за обща валута на организацията засега е само на хартия (включително и на показана от руския президент Владимир Путин банкнота в Казан), защото Пекин не изглежда заинтересован.

Противопоставянето със САЩ пък не се харесва на Индия (и още няколко държави, които гравитират близо до БРИКС като например Саудитска Арабия).

Но всичко това може да се промени, ако Индия и Китай заиграят заедно, а не продължат своето противопоставяне. В Казан лидерите на двете страни Си Дзинпин и Нарендра Моди се срещнаха за първи път от повече от четири години - след сблъсъците в спорния планински регион Ладак през май 2020 година. И коментираха, че са пример за повечето развиващи се икономики, както и че съседните държави трябва да решават по мирен път своите различия, посочва The New York Times. И двамата подчертават още желанието си за "многополюсен свят", очевидно смятайки, че глобалният ред, в който доминира САЩ, е нечестен за тях.

Но всичко това може да се окаже доста крехко, коментират анализатори пред NYT  и посочват, че подписаното наскоро споразумение за приграничния район Ладак е доста мъгливо и не е ясно описано как двете срани ще патрулират в спорната зона.

Индия изглежда не е готова да замени хегемонията на САЩ с хегемонията на Китай. За това свидетелства и признанието на министъра на търговията на Индия Пиюш Гоял, който беше категоричен, че страната му няма интерес да бъде част от най-голямото търговско споразумение в света, защото в него участва Китай. За Пекин обаче сближаването с Индия може да бъде от полза, за да бъде прекъсната връзката на Ню Делхи с Вашингтон.

И при Доналд Тръмп, и при Джо Байдън Белият дом прави всичко възможно да привлече Индия към по-задълбочени отношения в различни области, включително и военни. Един от последните пример е сделката за доставка на дронове Predator на стойност 3,5 млрд. долара.

БРИКС и Русия

Другата голяма икономика в организацията - Русия, използва срещата в Казан, за да докаже, че не е изолирана и изоставена от всички заради войната в Украйна. В заключителната декларация обаче съюзниците не споделят идеите за обща валута, каквато Москва опитва да прокара, за да може да поддържа търговията си и да получава средства за войната си. Изявлението на Пекин и Ню Делхи за решаването на междусъседските проблеми по мирен начин изглежда тънък намек именно към Путин, въпреки подкрепата като цяло, заявена от Си при срещата си с руския президент. 

В общата декларация войната в Украйна се споменава само веднъж и действително няма и дума за териториалната цялост на страната. Но в същото време е посочено, че решението трябва да бъде в съзвучие с Хартата на ООН, която предвижда спазването на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, а международно признатите граници на страната са от 1991 година и в тях влизат и Крим, и Донбас и останалите две области, окупирани от Русия през есента на 2022 година.

Анализаторите смятат, че привличането на още членове - Путин съобщи, че за статута кандидатстват "повече от 30 държави", може да усложни още повече ситуацията в БРИКС. Повечето желаещи са силно разочаровани от САЩ и сегашният световен ред. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:17 | 25.10.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

20
rate up comment 2 rate down comment 1
Aлeхaндpo
преди 3 дни
Експертът по военните въпроси на Стимсън Център Уилям Албърк поясни пред изданието, че ако танкове, изтребители или други оръжия бъдат унищожени в процеса на нанасяне на огромни загуби на Русия, тогава този ход "ще си струва напълно": "Даваме им [оръжията], знаейки, че няма да си ги върнем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 2
Aлeхaндpo
преди 3 дни
Малкото количество прехвърлено оборудване ограничава способността на Украйна да използва тези оръжия. Извличането на максимума от потенциала означава увеличаване на риска, а използването на оръжия в пълна степен означава загуби, "особено в такъв конфликт", пише медията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 2
Aлeхaндpo
преди 3 дни
"Ако някой от F-16 оцелее до края на войната, вероятно е бил недостатъчно използван", казва анализаторът на RAND Corporation Майкъл Бонерт. Той добави, че Западът трябва да осъзнае, че всеки танк Abrams, предоставен на Украйна, всеки F-16 ако някакво оборудване оцелее до края на войната, то вероятно не е било използвано максимално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 3
Aлeхaндpo
преди 3 дни
Украйна може да загуби всички западни танкове и бойни самолети във войната с Русия, казват военни експерти. Според тях Западът не трябва да се учудва, ако нито една единица от тази техника не оцелее до края на войната. Украинските въоръжени сили трябва да действат смело, рисковано и с голяма отдаденост, пише изданието Business Insider, цитирано от "Фокус".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 2
Aлeхaндpo
преди 3 дни
От Министерството на отбраната уточниха, че от началото на специалната военна операция са унищожени 646 самолета, 283 хеликоптера, 34 250 безпилотни летателни апарата, 584 зенитно-ракетни системи, 18 785 танка и други бойни бронирани машини, 1478 бойни машини с реактивни системи за залпов огън, 16 657 артилерийски оръдия и минохвъргачки, 27 535 единици специална военна автомобилно техника.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 4
Aлeхaндpo
преди 3 дни
През изминалото денонощие системите за противовъздушна отбрана са унищожили 77 безпилотни летателни апарата (БЛА) на украинските въоръжени сили. Системите за противовъздушна отбрана свалиха шест произведени в САЩ ракетни системи за залпов огън HIMARS и 77 безпилотни летателни апарата от самолетен тип, съобщи още руското министерство на отбраната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 4
Алехандро
преди 3 дни
Само ще напомня, че за последните 40 години РФ няма нито едно научно или технологично постижение. За 40 години затвори и загуби почти целия си индустриален потенциал и сега не може да произведе нищо. Пребоядисване на стари Съветски танкове и сбирщайн от 3 танка в един "нов" не е производство. РФ не е дизайнвала или произвела нито едно ново оръжие на нивото на западните. Не е произвела нито един самолет, цивилен или военен без да използва западни компютри, възли и части.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 3
Aлeхaндpo
преди 3 дни
Оперативно-тактическа авиация, ударни безпилотни летателни апарати, ракетните войски и артилерия на групировките войски на Въоръжените сили на Руската федерация поразиха летищната инфраструктура, струпана жива сила и военна техника на противника в 139 района, съобщи министерството.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 3
Aлeхaндpo
преди 3 дни
За денонощие руските военни удариха летищна инфраструктура, жива сила и техника на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) в 139 района.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 3
Aлeхaндpo
преди 3 дни
По-рано руското Министерство на отбраната съобщи, че екипажите на щурмови самолети Су-25 са нанесли ракетни удари по бронирана техника и личен състав на подразделения на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) в Курска област.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още