Германският канцлер Олаф Шолц оглавява делегация на високо равнище в Делхи тази седмица, като разчита, че по-големият достъп до обширния индийски пазар може да намали зависимостта на Германия от Пекин, въпреки че не се очертава Индия да се превърне в „новия Китай“, пише Ройтерс.
От колите до логистиката, германските компании са до голяма степен оптимистично настроени относно потенциала за растеж на Индия благодарение на изобилието от квалифицирани млади служители, по-малките разходи и икономическия растеж, който се движи в границите около 7%.
Посещението се провежда в деликатен момент за Германия, чиято ориентирана към износа икономика е изправена пред втора година на свиване и притеснения относно търговския спор между ЕС и Китай, който може да се отрази на германските компании.
Германия, която пострада от проблематичната си зависимост от евтиния руски газ преди началото на войната в Украйна през 2022 г., следва стратегия на „намаляване на риска“ от или ограничаване на експозицията си към Пекин.
Китай все още е най-големият търговски партньор на Германия. Германските преки инвестиции в Индия достигнаха около 25 млрд. евро през 2022 г., около 20% от обема, инвестиран в Китай, казва Волкер Трейер, ръководител на чуждестранната търговия в Германската търговска камара. Според него делът може да нарасне до 40% до края на десетилетието.
„Китай няма да изчезне, но Индия ще стане по-важна за германските компании“, счита Трейер. „Индия е лакмусът, така да се каже. Ако Германия иска да намали риска от Китай, Индия е от ключово значение за това поради размера на пазара и икономическата динамика в страната“, допълва той.
Шолц, който ще доведе повечето министри в правителството си, включително министрите на външните работи и на отбраната, ще се срещне с индийския премиер Нарендра Моди в петък, след което ще председателства седмия кръг на консултации между германското и индийското правителство.
Министърът на икономиката Роберт Хабек ще пристигне ден по-рано, за да открие Азиатско-Тихоокеанската конференция на германския бизнес, която се провежда веднъж на всеки две години.
Китай + 1
Германските компании посочват бюрокрацията, корупцията и данъчната система на Индия като препятствия пред инвестициите, сочи проучване на консултантската компания KPMG и Германските търговски камари в чужбина (AHK).
Те обаче виждат светло бъдеще в Индия, като 28% очакват приходите им да нараснат през следващите пет години. Около 59% планират да разширят инвестициите си спрямо едва 36% през 2021 г.
Германският логистичен гигант DHL например планира да инвестира половин милиард евро в Индия до 2026 г. благодарение на бързо нарастващия пазар на електронната търговия.
„Виждаме огромен потенциал за растеж в Азиатско-Тихоокеанския регион, в който Индия има значителен дял“, коментира ръководителят на подразделението Оскар де Бок.
Volkswagen, която пострада от намаляващите продажби в Китай и високите производствени разходи у дома, обмисля нови съвместни дружества в Индия за общо производство. Компанията вече има два завода и подписа договор за доставки с местния партньор Mahindra през февруари.
„Мисля, че не трябва да подценяваме потенциала в Индия от гледна точка на пазар... и от гледна точка на регулаторна несигурност между САЩ и Китай“, коментира главният финансов директор на компанията Арно Антлиц през май.
Производителят на двигатели Deutz, базиран в Кьолн, обяви сделка тази година с индийската TAFE, третия по големина производител на трактори в света, която предвижда филиалът TAFE Motors да произвежда 30 хил. двигателя Deutz по лиценз.
„Основните аргументи за Индия са политическата стабилност и ниските разходи за труд“, казва Джонатан Браун, управляващ директор на BCG. „Затова трябва да имате стратегия „Китай + 1“, в която Индия играе важна роля“, допълва той.
Търговията между Германия и Индия достигна нов рекорд през 2023 г. Очаква се Индия да изпревари Германия и Япония и да се превърне в третата по големина икономика в света до края на десетилетието.
Преговорите по споразумение за свободна търговия между ЕС и Индия, което се подготвя от години, все още са далеч от завършване.
„Препятствията пред навлизането на пазара са големи. Но веднъж навлезли, имате голям потенциал. Това, което не работи, е да продавате германски продукти само на местно ниво“, отбелязва Браун.
преди 1 месец Китайците не подкрепят обща валута за БРИКС, а търговия в национални валути. За тях има логика - защо им е обща валута, след като могат успешно да бутат напред юана. С русия го направиха вече, търгуват в юани, не в рубли. Защо да правят подарък на ,усия.И като чететe руска пропаганда за абс.*** - как вече търговията между русия и партньорите й ставала в нац. валути, опитайте се да проверите за какви национални валути става дума. Юани или юани? Какви балъци дремят в икон. форум, не е истина! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: RepomanАналогов, ти обърна ли внимание какво се случи при посещението на Шолц в Китай?! А, знеш ли ккво ще стане, ако Германия изтегли своите инвестиции, хиляди заводи, с милиони работни места?! И, само за Германия говорим! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: тъпко: Немедоми са пътищата на парАта, особено за невронно-модифицирани и целево програмирани биологични боттове като колегиумът ви от наташки тук. Затова и разбирате от индустриални компютри, минно-обогатителни технологии, космически изследвания, инвазивна кардиохирургия, енергетика, мелиорация и ланда-сонди, но нямате обяснение защо търсеният от Международния съд в Хага още продава и газ, и петрол, и титаниц, и уранец и какво ли не на тези, които се скъсват да го търсят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Gna, До: Repoman--- много ме кефи как расистите позлват факта, че това са 4 млрд. население от Земята в този клуб и наблягат на количеството, а не на качеството и как реално живеят тези хора. Истината е че това са най-бедните хора, които живеят най-зле и имат достъп най-малко до качествени услуги. Това са роби живеещи за благоденствието на тези, които управляват. Ако намирате това за привлекателно, моля, русия вече няколко пти ви покани да идете като бежанци. Попътен вятър ви желая! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Шолц по-добре да беше посетил сбирката на БРИКС и да се разбере с всички. Защото Китай са го отсвирили, той отива при втория Индия и той да го отсвири, и така по веригата докато го прекарат всички. Не се преговаря така. По-добре беше да отиде при БРИКС, ако трябва Германия да кандидатства за членство и да си оправи отношенията влошени от годините едностранно поведение. Да кандиатства за членство не боли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Германия може да обърне поглед към търговците на памперси, ще им трябват на тия осраняци. Брикс ще ги приключи до 2-3 години макс. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: туквеник007 то търсеният от Международният съд в Хага за престъпления срещу човечеството може не само да се е прегръщал, ами и в стойка партер да е падал, щото нещо индийците поспреха с покупките на ру33ийски петрол, започнаха регулярен износ на 155мм снаряди за Украйна. Прегръдки, закуски, общи снимки. Такива ми ти неща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Интересно, руската аналогова *** колко инвестиции има в Китай и Индия?! Все пак са другари от аналоговия Брикс!? Хохохохохохо!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец *Германският канцлер Олаф Шолц оглавява делегация на високо равнище в Делхи тази седмица, като разчита, че по-големият достъп до обширния индийски пазар може да намали зависимостта на Германия от Пекин, въпреки че не се очертава Индия да се превърне в новия Китай, пише Ройтерс.* - Няма да е зле първо да им надрусат митата, за да няма после като с Китай ала-бала. Моди нещо не се разбра с Байдън, нещо много се прегръщаха с Путин в Казан, та да няма после - ама ние не искаме, но никой не ни пита отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец като гледам кой е побързал да се изходи под статията, нямам никакво съмнение, че шолци прави голяма грешка с индия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар