IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Наистина ли руският газ е незаменим за българската икономика?

България е запазила капацитет в терминалите за втечнен газ в Гърция и Турция и предстои да видим ще бъде ли разбит митът за евтиния руски газ

11:07 | 29.04.22 г. 69
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Какво се случва, ако няма газ?

Най-големите потребители на газ у нас са топлофикационните дружества - "Топлофикация София" потребява над 1/4 от газа в България. През 2020 г. в сектор "Енергетика" са използвани  8,7 млн. мегаватчаса от общо малко над 29 млн. мегаватчаса, какъвто е обемът на реализираните продажби на "Булгаргаз".

Заради тяхната социална роля топлофикациите са длъжни да поддържат резерви от алтернативно гориво - мазут, а в случай на кризисна ситуация - да преминат изцяло на него. Според кризисни планове, представяни от Министерството на енергетиката пред Европейската комисия, за топлофикациите са предвидени минимални количества газ, които са необходими за поддържането на нормалния процес на работата им.

Но активната работа на тези дружества е от октомври до април, а в летния сезон потреблението намалява съществено. Това означава, че при сегашните обстоятелства едва ли ще се стигне до прилагането на кризисни мерки по отношение на сектор енергетика, ако доставките на газ бъдат напълно преустановени.

Вторият по големина потребител на природен газ у нас е химическата индустрия - 8,4 млн. мегаватчаса през 2020 г. Данните за първите девет месеца на 2021 г. обаче показват съществено намаление на потреблението - до 4,7 млн. мегаватчаса, което е спад от 22% спрямо същия период на 2020 г. Според медийни публикации това се дължи основно на "Нефтохим" - Бургас, защото рафинерията е намерила алтернативен доставчик и купува газ чрез него, посочва икономистът Георги Ангелов.

Газът се използва в рафинерията в процеса по преработката на петрола, но и като суровина за производството на водород.

За част от индустрията природният газ е не само енергоизточник, но и основна суровина за производството - например на азотни торове. "Неохим" например съобщи за ръст на разходите си за енергия и природен газ със 76% за последното тримесечие на 2021 г., когато бяха и едни от най-високите цени на газа. Тогава дружеството е платило 232 млн. лева за това перо.

Другият голям производител на торове у нас - "Агрополихим" още през 2019 г. инвестира за удвояване на обема на терминала си за течен амоняк и реално обезпечава своята основна производствена дейност. Доставките на амоняк се извършват през пристанище Варна, казват от компанията. "Агрополихим" има и пароцентрала на биомаса и практически е независим от природния газ.

Домакинствата у нас са защитени потребители - при тях газът трябва да спре последен. У нас нивото на битовата газификация е много ниско - едва около 120 хил. домакинства са газифицирани.

България се изправи пред криза с доставките на газ през 2009 г., когато спор за транзита между Украйна и Русия спря газа за Европа. Но тогава ситуацията беше коренно различна - "Газпром" беше единствен доставчик, а спирането беше по средата на отоплителния сезон. В последвалите години страната ни изключително бавно предприе някои стъпки за диверсификация - сред основните е договорът за доставка на газ от находището "Шах Денис ІІ" в Каспийско море.

Пазарната ситуация също е различна и днес вариантите са налични. Основното опасение, че втечненият газ ще дойде на много по-висока цена, пък може и да се окаже още един мит, който действията на "Газпром" ще ни помогнат да разбием. При всички случаи Европа вече научи урока, че не трябва да зависи от един източник. Въпросът е да успеем да го затвърдим.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:25 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

49
rate up comment 3 rate down comment 4
doba
преди 2 години
Соларе, ти като юристката нямаш спиране :) Петък е, дай си почивка :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 3 rate down comment 4
doba
преди 2 години
Лично мен ме дразнят с преференциалното изкупуване на тока от тях. И че ни ги натрисат в общия микс. В същото време от АЕЦ-а изкупуват на смешни цени и го изнасят :) И Ханс и Джон ползват нашия евтин ток, докато ние плащаме за скъп :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 4 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 2 години
"Та малко хигиена..." Похвално! Или казано на френски: "Arbeit Nacht Belebt! . . . ;) Похвално! Но и изтощително! Така ше се преработиш. Я се огледай тука за помощници - юрист нещо, АйТи, солар маркетинг мениджър, ватников паблик рилейшънс, икономикс от Харвард - не ти ли требват кадри, та още малко да се поразчисти тука на Бойчо хоремага . . . ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 3 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
Забравих ,че правото да определят "булката" имат само "дрогарите" от кремъл. Това им е право което получават още при раждането си :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 4 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
За соларите си напълно прав. Инфото от фирми които монтират солари е ,че капацитета им за монтаж е пълен до края на годината. Приемат поръчки за следващата. Та Путин с един удар постига две цели. Първата е ,че засилва Газпром към фалит (сорка импе, продавай ако може) и втората е,че ще ни направи отново НЕЗАВИСИМИ от руска енергия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 5 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
Ми какво им има на соларите , че и на перките :) Трябва да попиташ защо ваденето на разрешение отнема над 1 година вместо да става за 2 седмици :)Спокойно ще можем да разменяме ток за газ с Румъния. Тя в момента гори газ за да си прави ток. Гори повече от колкото ни трябва. Защо пък да не си пробваме и находищата ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 5 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
И какво те притесняват половете ? Всеки си е за него си и не мисля,че имаш някакво право да определяш "булката" на другия. А ако си мислиш,че по време на соца ги нямаше се лъжеш много жестоко ! Ето ти и пример: двама от най-добрите певци в България са си меки: Емил Димитров и Васил Найденов. Това не им пречи да бъдат много добри. Мен също не ми пречи да харесвам творчеството им :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 6 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
Германия не купува за рубли. Не говори лъжите на ТАСС !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 5 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
А това беше наистина така защото ни трябваха гущери :) Уж имахме много яката икономика а пък то едно голямо НИЩО. Празни магазини, апартамента чакаш 10 години , за колата 5 , хладилник и телевизор с късмет и връзки най-вече. Банани и тоалетна хартия по коледа. Ех какви времена бяха нали :) Вместо да играя чаках на опашките за хляб с часове и ни даваха по 2 хляба. Ех какво нещо беше соца ...... О да ! Лева беше супер як и 1 лев беше за 1 долар ама ти даваха само по 100 долара :0 Ххахахаххаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 3 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
Те и сега получават :) eso.bg отвори и виж сам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още