fallback

"Мини Марица-изток" ще работи безпроблемно, ако държавата плаща емисиите ѝ след 2025 г.

Централите ни са неконкурентни заради намаленото производство на ток и ниската му цена на международните пазари, посочи енергийният експерт проф. Валентин Колев

19:00 | 09.09.20 г. 13

“В Германия потреблението на електроенергия спадна с 25%, в България - с 4%, но производството се понижи с 15% заради намаления износ... Тази година се очаква да имаме три пъти по-малък износ”, прогнозира той.

Колев коментира и предоставената държавна подкрепа за комплекса “Мини Марица-изток” в размер на 55 милиона лева.

Той отбеляза, че ако страната ни има финансова възможност да заплаща квотите за отделяния въглероден диоксид - в рамките на регламента на Европейската комисия, който влиза в сила от 1 юли 2025 г., то няма да бъде проблем функционирането на комплекса да продължава.

“Транформацията на този комплекс ще струва много пари. Ако той премине на природен газ например, ще са необходими 200 милиона лева инвестиции за преоборудване на горивните системи. След това ще трябва да даваме още повече пари заради скъпата горивна компонента на природния газ”, обясни Колев.

По думите му цената на качественото трансформиране на региона, което включва преквалифициране и пренасочване на работната сила, може да достигне 20 милиарда лева.

“Независимостта на българската енергетика се гарантира единствено от производството с местно добивани въглища. Ако трябва централите да работят на газ, няма да имаме енергийна независимост, защото този газ до доставяме отвън”, посочи експертът.

Как „Зелената сделка“ ще промени въгледобивния сектор в България и производството на електричество? Може ли стане независима българската енергетика?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:33 | 11.09.22 г.
fallback