Финансовата подкрепа за „Мини Марица-изток“ е в противоречие с официалните политики на Европейския съюз за декарбонизация, коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Мартин Владимиров, икономически анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.
Във вторник стана ясно, че „Български енергиен холдинг“ ЕАД ще предостави дългосрочен заем в размер на 50 млн. лева на най-голямото въгледобивно предприятие „Мини Марица-изток“ ЕАД. Енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че холдингът отпуска средствата за осъществяване на инвестиционната програма и ремонтни дейности в мините, както и допълнително 5 млн. лева за увеличение на заплатите на служителите от месец октомври тази година.
„Трудно обяснимо е защо точно сега идва този заем и как ще бъде върнат той, липсва точно обосновка за какво ще бъдат похарчени парите. Вместо да видим оптимизиране, преструктуриране, се наливат средства в един изоставащ сектор и то на фона на "Зелената сделка" на Европа“, каза още Мартин Владимиров.
По думите му инвестиционната програма на мините от години не се изпълнява в срок.
„Предприятие, което намалява добива на въглища и намалява дейността си като цяло няма логика да увеличава инвестициите си“, смята експертът от Центъра за изследване на демокрацията.
Той препоръча постепенно да се трансформират лигнитните региони на България.
„Ранното извеждане на най-замърсяващите лигнитни централи е най-доброто нещо от финансова гледна точка. До 2025 година е крайният срок за извеждане на всички мощности. След този период те няма да могат да получават компенсации и субсидии от държавата“, обясни анализаторът.
„Ако говорим за дългосрочно бъдеще, то е мрачно и няма смисъл да се залъгваме. Най-оптимистичният сценарий е затваряне до 2030 г.“, прогнозира Мартин Владимиров.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ гледайте тук.