Почти невъзможно е да се ограничат съвременните комуникационни механизми за въздействие в дигитална среда.
Това каза д-р Боряна Гигова, преподавател по маркетинг в НБУ, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria по повод европейската директива за ограничение на рекламите на вредни храни.
"Тази тенденция във фуудмаркетинга не е нова, тя датира още от 2004 година и това е една световна тенденция, която не смятам, че ние трябва да игнорираме и да бъдем назадничави, защото проблемът е сериозен. Не трябва, обаче, полемиката да бъде около това дали да има или не подобен закон, а по-скоро дали той може да бъде ефективен", коментира тя.
По думите ѝ почти всички продукти могат да бъдат в обсега на подобен тип рестрикция, като се започне от известните вредни храни - трансмазнини, с наличие на повече захар (майонеза, лютеница, кетчуп, пържени, панирани храни и т.н.).
“В регламента има неясноти, които трябва да бъдат разяснени, за да можем ние, маркетолозите, да коментираме развитието на този тип забрана”, подчерта Гигова.
Тя смята, че това е опит за рестрикция, но такава забрана не би била ефективна в дългосрочен и устойчив план.
“Тези мерки по никакъв начин няма да дадат желаните резултати, защото рекламата е вид комуникация и като такава тя цели предаване на информация. Не можеш да позволиш производството на един продукт и да забраниш той да бъде комуникиран и рекламиран, категорична е д-р Гигова. – Ако дадена продуктова категория е толкова вредна, то нека да бъде забранено нейното производство, а не нейното рекламиране."
Тя напомни, че рекламата не е точна наука, но за сметка на това разполага с точни бюджети.
“Когато даден комуникационен канал бъде отрязан тези средства ще бъдат насочени в други сфери”, предупреди Боряна Гигова.
Тя е на мнение, че рестрикциите, чиято цел е да бъде ограничена употребата на вредни храни, трябва да бъдат част от устойчива стратегия, включваща информационни и образователни кампании, за да се създаде тренд, както се случи с цигарите, например.
"Забраната не е ефективна в дългосрочен план, ако е само тя", каза д-р Гигова.
Какви вратички и канали ще се търсят, за да се стига до потребителите и то до най-уязвимите – децата? Добре ли се познават и как могат да бъдат спряни новите комуникацинните лостове за въздействие, които са все по-ефективни? Кой ще се намеси в социалните групи, в общностите, където контролът е почти невъзможен? Каква е алтернативата на рестрикцията на реклама?
Вижте повече във видеото!