IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Безусловният базов доход е неприложим в България, смятат експерти

Трябва да се увеличи гарантираният минимален доход в страната, препоръчват икономистите Ваня Григорова и Явор Алексиев

11:10 | 03.01.17 г. 41
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Идеята за безусловен базов доход може да има положителен ефект в отделни градове, но е неприложима в национален, както и в международен план. Около това мнение се обединиха икономистите Ваня Григорова от Солидарна България и Явор Алексиев от Института за пазарна икономика (ИПИ) в ефира на "Бизнес старт"  по Bloomberg TV Bulgaria.

Повод за техния коментар е финландският експеримент, според който 2000 случайно избрани безработни ще получават от януари вместо обезщетение за безработица по 560 евро на месец без каквито и да е други условия. Парите няма да подлежат на данъчно облагане и няма да има каквато и да е финансова санкция, ако получаващите печелят и допълнително.

По думите на Григорова „безусловен базов доход е нещо като празна кошница, която всеки пълни според вкуса си“.

„Едни твърдят, че е безусловен, а същевременно го дават само на безработни и хора, които получават само социални помощи, какъвто е случаят с Финландия, други смятат, че трябва да се разруши цялата социална система и на нейно място да дойде безусловният базов доход. Има поредица от опити и няма нищо иновативно, което прави Финландия. Преди четири години е правен такъв опит в канадски град, след което младите хора успяват да продължат образованието си след средното. В Индия в осем села на три хиляди човека е изплащан такъв доход от женски синдикат и резултатите са много добри - хората започват да се хранят здравословно“, даде няколко примера Григорова.

Явор Алексиев е на мнение, че „притеснителното е , когато трябва да се направи в национален мащаб, защото няма пари за това“. Той определи такива експерименти като „безсмислени“.

„Ако отцепим Община Грамада във Видинско и дадем на хората по 100-200 лева на месец за една година, ясно е, че те ще живеят по-добре“, посочи експертът от ИПИ.

Въпросът според него е как такава система ще функционира в национален мащаб.

Алексиев обясни, че финландският експеримент и другите хипотетични примери показват, че една част от населението работи, но има структура с други икономически отношения и част от парите отиват там.

„Когато цялата икономика се базира на това нещо, каквито са най-крайните предложения за безусловен базов доход, на практика е премахване на образованието на здравеопазването като национални политики“, аргументира се икономистът.

Той е на мнение, че събирането на парите след данъци на едно място и раздаването обратно на всички, които да ги харчат както намерят за добре,  трудно ще се осъществи „не само в рамките на една национална икономика, но и в международен аспект“.

Алексиев дори определи експеримента безусловен базов доход като „пълен провал“. 

„Тези 560 евро, за които се говори там, тук звучат много. Но средната заплата във Финландия е около 3500 евро“, подчерта икономистът.

Той обясни, че ако сега в България вземем съществуващата социална система и я разделим на всички, излизат по около 150 лв. на човек от населението, без никой да има право на други помощи.

„Всички в държавата получават 150-160 лв., дори тези, които печелят по 2000-3000 лв. Къде е ефективността тук? Тези 150 лева няма ли да помогнат много повече на човек, който няма нищо“, попита риторично той.

Ваня Григорова напомни, че реално в България има гарантиран минимален доход в рамките на 65 лева. Според нея трябва да се укрепи настоящата социална система и задължително да се увеличи гарантирания минимален базов доход, който засега е насочен само към най-уязвимите.

„Нещо подобно на безусловен базов доход сме имали и преди и това са детските надбавки, когато преди 2000 г. са изплащани на абсолютно всички семейства, които имат деца. Диференцирането на семействата по доходни критерии се оказва, че не е ефективно, тъй като разходите за администриране на процеса са по-големи, отколкото ако се раздават на всички“, заяви тя.

Според Алексиев в изоставащите райони в България са необходими инвестиции в инфраструктура и по-голяма фискална автономност на общините. Григорова допълни, че трябва да спрат да се затварят училища, както и, че са необходими качествени здравни услуги и работни места.

Как се изчислява линията на бедност, има ли методика, която да я определя, колко са бедните в България, -вижте целия разговор във видеото! 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

21
rate up comment 4 rate down comment 1
MZ/X
преди 7 години
Това, че ББД се хареса на много крайно леви и десни, които не са на ясно как работи икономиката не означава, че ББД е пълна глупост!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 1
fras
преди 7 години
Извинявам се за "дАржавата" в поста си!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 0
fras
преди 7 години
Гледах преди време някаква радетелка на този базов доход.Милата, никаква идея нямаше за основни, базови икономически закономерности.На възражение на неин опонент, че за да се раздават такива пари трябва от някъде да се съберат, т.е. да се вдигнат данъците, тя отговори:Не е нужно да се вдигат данъците. Тези пари няма да дойдат от по-високи данъци, а от брутния вътрешен продукт на даржавата!Пълен идиотизъм!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 7 години
ясно, тоест ББД е форма ново разпределение на доходите. Според мен това няма да мотивира хората да работят повече, ако това му е целта.Зависи много от нивото на този ББД, както и какъв ще е данък ББД ... ще бъде ли флет рейт или процент от дохода .... и някак си пак почна да става сложно и да има нужда от администрация :) ... по ефективно ми се вижда ако ББД е изразен в купони за определени продукти ... нещо от рода, ние вече сме богата държава и даваме на всеки по 300 лева в хранителни ваучери, че никой да не гладува ... щото тази политика (горе долу същата) е прилагана ив израелските кибуци, резултата е плачевен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 1
rumeni@abv.bg
преди 7 години
и точно с този ББД (напр. да се получава от лица навършили 18г.) директно ще ликвидира раждаемоста на шведите, защото както се знае те използват децата си за да живеят от тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 11 rate down comment 0
ratten
преди 7 години
цветнокожите точно от такъв доход живеят от поколения!може би се има предвид, че не е възможно белите също да имат достъп до такъв доход.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 0
MZ/X
преди 7 години
ББД не може да създаде нов доход! Той може само да рационализира и промени мотовацията на сегашните хора получващи различни социални трансфери.За да няма никаква бюрокрация при ББД всеки прябва да го получава без условия, но покритието на ББД при безработните ще бъдат парите от сегашната социална система, а при работещите данък в размера на ББД.ББД би могъл да се въведе още от утре по тази схема, като се уволнят всички работещи в социалната сфера и отговарящи за проверката на различните условия на социални помощи.Големият въпрос и дърленето както го наричаш, кое е по мотивиращо: Различните условия за разпределянето на социалните помощи и опита на индивидите да отговорят на тези условия или ББД при който вместо индивида да хвърля усилия да отговори на условията на социалните помощи, той се опитва да си намери работа без да застрашава дохода от ББД. Второто по принци би мотивирало много повече за легален труд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 7 години
напротив и в икономиката може да се правят опити в лаборатория :) но пак не те разбрах, нали и сега държавата облага работещите ... тоест трябва да ги обложи още ? или трябва да да махне предишното облагане и да въведе само това ? .... и ако само ще се сменя името на данъка, тогава какво фундаментално има в този ББД че толкова се дърлят за него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 3
MZ/X
преди 7 години
Не бизнесът, а държавата ще трябва да обложи работещите с размера на ББД за да се върже сметката. Докато някой не опита системата в национален размер всичко е в сферата на пожеланията. В икономиката и политиката за съжаление трудно се правят опити в лабораторни условия. Аз лично обаче вярвам, че опита с ББД си струва да се направи. Беспорно има сериона вероятност системата да се провали, но аз лично не покрепям черногледите, които не виждат и потенциалните предимства на ББД спрямо сегашните системи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 1
khao
преди 7 години
Трудещите по лесно ще сменят работно място, а безработните ще приемат всякакви по гъвкави оферти без да застрашават дохода си от ББД.---------------това е разбира се в сферата на пожеланията, защото какво пречи бизнеса да намали заплатите с .... да речем колкото е ББД ... тогава кво правиме ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още