Хотелиерите в испанския град Бенидорм в Аликанте, който е много популярен сред руснаците, също се страхуват за гостите си от Изтока. Те може да предпочетат да почиват в Египет и Турция, където девалвацията на валутата засега не е силна, понеже и местните валути се обезценяват, смятат испански хотелиери.
"Ние сме по-притеснени за спада на рублата и икономическата слабост, отколкото за анексирането на Крим", признава Антонио Майоер, директор на хотелската асоциация Hosbec.
Друг риск за Испания представляват постъпленията в сектора на недвижимите имоти. През последните години богати руснаци са придобили имоти във висококачествени ваканционни селища на брега на Средиземно море. Като се имат предвид политическите вълнения сега, много руснаци може да се откажат от плановете си за покупки, докато валутният курс се успокои отново“, заяви Йън Тозер, ръководител на компанията за недвижими имоти Seabestland Real Estate, която е специализирана в дейността с международни клиенти.
Страните от източната част на ЕС, като Чешката република и Унгария, са подкрепили ограничени и целенасочени санкции, включително замразяване на банкови сметки и забрана за издаване на визи на отделни руски довереници на президента Путин.
Но зависимостта им от Русия по отношение на доставките на енергия ги кара да са внимателни, когато става въпрос за масово разширяване на санкциите. „Не би било правилно да се вземе решение за икономически санкции, които могат да имат сериозни последствия, без анализ на очакваните руски ответни мерки", казва унгарският външен министър Янош Мартони.
Представители на индустриални компании, ангажирани в Русия, обмислят сериозно как Москва може да отвърне на удара, ако се стигне до болезнени санкции, наложени от Запада. Те си спомнят откъси от руската история за национализация на предприятия с чуждестранен произход и липсата на внимание и зачитане на правата на миноритарните акционери.
Eon, най-големият енергиен оператор в Германия по пазарна стойност, влезе през 2007 г. на руския пазар на електроенергия, след като Москва либерализира сектора. Оттогава групата е инвестирала повече от 6 милиарда там. Дъщерното дружество на BASF – Wintershall, най-голямата германска компания за добив на нефт и газ, участва в разработването на две големи находища на природен газ в Западен Сибир и оперира и строи с руските си партньори тръбопроводи, които следва да пренасят газ от Изтока до Европа.
Москва разполага с различни икономически лостове, за да постави такива проекти под налягане, например заради предполагаеми данъчни нарушения или замърсяване на околната среда. Така накрая бизнесът може да се окаже неизгоден, казва Томас Кестнер, енергиен експерт в консултантската компания Ernst&Young в Германия. „В най-тежкия случай засегнатите дружества могат да бъдат принудени напълно да отпишат руския си бизнес", предупреждава той.
В краткосрочен план обаче от напрежението с Русия ще има и победители: адвокати в Лондон в момента имат доста задачи – те консултират международни компании по въпроса как такива санкции могат да засегнат бизнеса им и банковите им стратегии.
Но в случай на ескалация на икономическите санкции броят на губещите вероятно ще бъде значително по-голям. Около десет на сто от икономическия продукт на Великобритания произтича от финансови услуги и банковия сектор.
„Санкциите при всички обстоятелства не са добро решение, те водят до несигурност, която не е полезна", казва Сергей Островски, партньор в адвокатска кантора Ashurst. „Реалността е, че големите руски фирми са много силно свързани с лондонското Сити. Тяхната целенасочена забрана или изолация на руснаците от международните пазари ... всичко това ще бъде изключително трудно".
Още по темата вижте в материала на Bloomberg!
преди 10 години Лицемерния Запад не му стиска да наложи сериозни санкции. До кога ще се води сляпо по акъла на Щатите а не да води самостоятелна политика? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А къде е консенсуса зад подписа на Украйна днес? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ако трябва да бъдем точни за сега американците водят , макър и неубедително в резултатът в най-голямата геополитическа игра след края на Студената война , която преди четвърт век САЩ убедително спечели. Въпросът е , че според регламента в мача има две продължения и все още е рано да се разбере какъв ще бъде крайният резултат.Очертават се обаченай-вероятните опции.Първата.Започва началото на края на едноличното господство , на т.нар. международна общност, т.е. на САЩ и ЕС.И изглежда този процес е необратим, което нагледно го показва младшият съдружник ЕС, който на практика се отказа да следва годподаря, поне за сега.Второ.Анголосакците удариха едновременно и по Европа и по Русия след като тихо и кротко и относително евтино само за 5/пет/ милиарда долара, по думите на Виктория Нуланд, организираха , въоръжиха и докараха на власт отново кафявата чума както през тридесетте години на миналия век. Това което се оформи в сърцето на Европа е далеч по страшно от цялата Ал Кайда на квадрат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И сега извади конституцията на Украйна и покажи текст, където се казва това, което казваш! А може да обясниш, що е то автономия!По-скоро, подаръкът на Хрушчов е бил незаконен!Ама САЩ искат и те подарък, но Хрушчов и Горбачов не пеят в хора! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години info1111, ти ли бе?А аз се чудех, къде се губиш! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Референдумът в Крим е незаконен, защото по Конституцията на УКРАЙНА трябва да участва цялото население на УКРАЙНА, не само регионът, който иска да се отделя. Също така Пуерто Рико никога не е била независима държава след Колумб - първо е била васална на Испания, после, след Испанско-Американската война през 19 век, на САЩ.Там в Украйна случайно да има война??? има войници без знаци, окупирали украинската казарма - и това не е нарушение на международното право? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години аргумента ти е невалиден защото Украйна и в частност Крим не са били в ЕС. И ако кажем, че Русия "анексира" Крим, какво можем да кажем, че направи ЕС днес с останалата Украйна? Май пак я анексира.. дори не си направиха труда да направят фиктивен референдум ... после Путин се ебавал.. хахах ебаваните сме ние и украинците. Ама ние повече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А вие защо биете ***? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години http://***.youtube.com/watch?v=UM6beTlUtE8Американски журналист за американската демокрация!"""Те гладуха, ние танцувахме!""""""Те умираха, ние танцувахме!""" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години абе като запо4нат наследниците на морган и компания да ви привикват в медицинските центрове и рпу и да ви слагат нашийници и да ви обясняват 4е това е новата мода и ще полу4ите символи4но хартия с тяхните знаци на тях ще е безвъзвратно късноооо отговор Сигнализирай за неуместен коментар