IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как санкциите срещу Русия заплашват европейската икономика

Германските автомобилни концерни, италианската модна индустрия, туризмът в Испания и Гърция – Европа е много зависима от руските си клиенти

16:25 | 21.03.14 г. 53
Автор - снимка
Създател
<p>
	Visa и MasterCard спряха да оказват услуги на клиентите на банка &quot;Россия&quot;. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Visa и MasterCard спряха да оказват услуги на клиентите на банка "Россия". Снимка: Ройтерс

Хотелиерите в испанския град Бенидорм в Аликанте, който е много популярен сред руснаците, също се страхуват за гостите си от Изтока. Те може да предпочетат да почиват в Египет и Турция, където девалвацията на валутата засега не е силна, понеже и местните валути се обезценяват, смятат испански хотелиери.

"Ние сме по-притеснени за спада на рублата и икономическата слабост, отколкото за анексирането на Крим", признава Антонио Майоер, директор на хотелската асоциация Hosbec.

Друг риск за Испания представляват постъпленията в сектора на недвижимите имоти. През последните години богати руснаци са придобили имоти във висококачествени ваканционни селища на брега на Средиземно море. Като се имат предвид политическите вълнения сега, много руснаци може да се откажат от плановете си за покупки, докато валутният курс се успокои отново“, заяви Йън Тозер, ръководител на компанията за недвижими имоти Seabestland Real Estate, която е специализирана в дейността с международни клиенти.

Страните от източната част на ЕС, като Чешката република и Унгария, са подкрепили ограничени и целенасочени санкции, включително замразяване на банкови сметки и забрана за издаване на визи на отделни руски довереници на президента Путин.

Но зависимостта им от Русия по отношение на доставките на енергия ги кара да са внимателни, когато става въпрос за масово разширяване на санкциите. „Не би било правилно да се вземе решение за икономически санкции, които могат да имат сериозни последствия, без анализ на очакваните руски ответни мерки", казва унгарският външен министър Янош Мартони.

Представители на индустриални компании, ангажирани в Русия, обмислят сериозно как Москва може да отвърне на удара, ако се стигне до болезнени санкции, наложени от Запада. Те си спомнят откъси от руската история за национализация на предприятия с чуждестранен произход и липсата на внимание и зачитане на правата на миноритарните акционери.

Eon, най-големият енергиен оператор в Германия по пазарна стойност, влезе през 2007 г. на руския пазар на електроенергия, след като Москва либерализира сектора. Оттогава групата е инвестирала повече от 6 милиарда там. Дъщерното дружество на BASF – Wintershall, най-голямата германска компания за добив на нефт и газ, участва в разработването на две големи находища на природен газ в Западен Сибир и оперира и строи с руските си партньори тръбопроводи, които следва да пренасят газ от Изтока до Европа.

Москва разполага с различни икономически лостове, за да постави такива проекти под налягане, например заради предполагаеми данъчни нарушения или замърсяване на околната среда. Така накрая бизнесът може да се окаже неизгоден, казва Томас Кестнер, енергиен експерт в консултантската компания Ernst&Young в Германия. „В най-тежкия случай засегнатите дружества могат да бъдат принудени напълно да отпишат руския си бизнес", предупреждава той.

В краткосрочен план обаче от напрежението с Русия ще има и победители: адвокати в Лондон в момента имат доста задачи – те консултират международни компании по въпроса как такива санкции могат да засегнат бизнеса им и банковите им стратегии.

Но в случай на ескалация на икономическите санкции броят на губещите вероятно ще бъде значително по-голям. Около десет на сто от икономическия продукт на Великобритания произтича от финансови услуги и банковия сектор.

„Санкциите при всички обстоятелства не са добро решение, те водят до несигурност, която не е полезна", казва Сергей Островски, партньор в адвокатска кантора Ashurst. „Реалността е, че големите руски фирми са много силно свързани с лондонското Сити. Тяхната целенасочена забрана или изолация на руснаците от международните пазари ... всичко това ще бъде изключително трудно".

Още по темата вижте в материала на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

32
rate up comment 6 rate down comment 6
eboyanov
преди 10 години
хем не защитаваш сърбите, а ги оневиняваш за зверствата им??? и Украйна не смятам че може да се свежда до проблема със Косово, Украинците не са тормозели руснаци, че Русия да си върти коня свободно. То по тази логика и Турция да идва по турските региони в България и да наложат референдум за анексирането им в Турция?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 5 rate down comment 7
eboyanov
преди 10 години
дали референдума ще го признаят в Лондонското сити или дали Англия, Уелс и северна Ирландия ще гласуват в референдума за отделяне на Шотландия??? колкото за тормоз, може да прочетеш за Голодомор - изкуствено създаден глад от СССР над Украйна! кой според теб тормози другия?Това, че са Белгия и Холандия са в шенген, не означава че не са суверенни държави. това че няма граничари, не означава че няма граница ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 6 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
само да знаеш-Аржентина настоява въпроса за Фолкландските острови да се реши от ООН, а Великобритания отказва. Прочети какво е ООН за международното право и после да го коментираме а? Путин мърка повече за Косово, а не за островите, само и единствено защото Сърбия беше страхотен съюзник на Русия, а тя не успя да я защити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 8 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
А избягвай да коментираш европейските държави като хомогенна маса-нито французите, нито германците, нито испанците могат да се похвалят с хомогенна нация. Тук от няколко дни се опитваш да убедиш някой, че моралното право е на страната не на тия, дето са гласували 95% с небивала активност, които можеш да ги видиш как размахваха знамена по улиците след това, а обратното-че е на страната на една шайка, която се възкачи на власт посредством преврат(ако искаш-смени думата шайка, но за преврата няма как да не се съгласиш:"Държавният преврат или преврат, или пуч, е завземане на властта в държавата чрез неконституционни средства от страна на участници в държавни структури."), която исторически няма как да има претенции към тая област, освен това населението не е доказано, че стои зад нея. Осъзнай се!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 9 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
Второ-фламандците не са холандци(няма да те ограмотявам-ЗАПОЧНИ ДА ЧЕТЕШ). Трето-дори ЕС да се разпадне, вероятно БеНиЛюкс ще остане като обединение. А не ми оправдавай референдума в Косово-когато се е случила войната там ти си бил...ходил си прав под масата. Да ми говориш за някакви зверства там все едно си им бил очевидец е най-малкото цинично. Косово не се е борило за никакъв мир. Бореха се за автономия-нямало е преди това напрежение, имало е напрежение СЛЕД като се опитаха да откъснат Косово. Караш ме да защитавам сърбите, които по принцип смятам, че не заслужават такава защита. Само едно ще ти кажа-в Белград още можеш да идеш и да видиш разрушени болници от бомбандировките. Пазят си ги, за да си спомнят какво се случва като не си с "правилното" мислене-е...за теб няма такава опасност. Ти вероятно щеше да си се изнесъл доста преди това да слугуваш някъде на запад. Едно ще знаеш-еветджии и йесмени ни викат само заради такива като теб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 7 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
а как реши, че Фолкландските острови са на Британия? Защото там имаше референдум ли? Фолкландските острови са били на Аржентина незаселени, Англианите идват и ги заемат. Аржентина има два въоръжени конфликта(нито един юридически не е обявен за война, ако и да се наричат така), за да си ги върне. Преди година и половина Великобритания обявява референдум сред СВОИТЕ колониалисти, с претенцията, че местното население(което тя е пратила там заради военната си база) има право на самоопределяне. Седни започни да четеш-щото явно в днешно време студентите не се занимават с това. Или вярно проблема е в багажа. Тормоз на украинци върху руснаци можеш да разгледаш всичките линкове, които Мави Гоз ти прати, за да се замислиш. Не ми отговори, за 4ти път те питам-СМАТАШ ЛИ, ЧЕ В ЛОНДОН ЩЕ ГЛАСУВАТ ЗА РЕФЕРЕНДУА В ШОТЛАНДИЯ? Да или не? В същност сравнението с Холандия е глупаво. Първо-няма реална граница между Холандия и Белгия(има една табела, до колкото си спомням няма даже линия на пътя)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 6 rate down comment 6
eboyanov
преди 10 години
хахаха аз съм беден студент :) и печеля със труд, не със спамене по форуми ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 7
eboyanov
преди 10 години
Фолкландските острови са на Британия, защо да бъдат в синхрон с Аржентиската конституция. Косово 10 години се бореше за някакъв мир между тях и сърбите. Говорил съм с хора от там и те самите се чувстват сега много по добре. Къде си чувал за тормоз на украинци върху руснаци?? или и ти путинския го караш да си пропагандираш че руснаците са били тормозени?!? колкото до Шотландия, виж първо как се провеждат самата подготовка за изборите и не ми ги приравнявай към това да влезнеш с армия като ***, да окупираш чужда казарма ( украинската) да смениш правителството и да си спретнеш референдум - дивотия! Това е все едно Холандия да влезне в Фламандската област в Белгия с армия, да си назначи свои хора и да си спретне референдум за анексиране към Холандия. или Франция да направи същото с Валония.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
абе, пич...тук се бъзикаме кой платен, кой не...ама ти не може да си така просто наивен без да има някакъв стимул? Тук не говорим за откровена пристрастност(аз съм пристрастен-не е тайна), при теб ми се чини, че не е просто това. Или е въпрос на багаж от вторият етаж, а не багаж в портфейла?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 11 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
ти лично колко пъти прочете конституцията на Украйна? И за трети път да те питам(знам, че и ти, типично по прогресиятски забравяш да отговориш на въпросите които са неудобни, ама това не ме кара да ги повтарям)-смяташ ли, че в Лондон ще се гласува за независимостта на Шотландия? А смяташ ли, че референдума на Фолкландските острови е бил в синхрон с конституцията на Аржентина? Или пък този в Косово-в синхрон с конституцията на Сърбия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още