От въгледобивни компании до промишлени конгломерати, процъфтяващата сцена на електрически превозни средства и свързаните с тях батерии в Индонезия привлича широк местен корпоративен интерес, подкрепен от богатите залежи на никел в страната и обещанията на правителството за стимули, пише Nikkei Asia Review.
Засиленият интерес отразява инвестиционните стремежи на редица международни компании, като китайската BYD Co. и американската Tesla Inc., които финализират или подготвят сделки за реализиране на местно производство, изтъква Лухут Панджайтан, координиращ министър по морските въпроси и инвестициите, по време на брифинг на регионалните лидери на Индонезия миналия месец.
Компаниите се надяват да се възползват от стремежа на правителството да използва залежите от никел за развитие на производството на батерии, както и за интегриране към глобалната верига на доставки за електромобили и развитие на производствена база. С население от повече от 270 милиона души, Индонезия също предлага потенциално огромен пазар.
Но огромните предизвикателства пред индивидуалното, общественото и бизнес приемане на електромобилите включват достъпността за потребителите, липсата на изградена обществена зарядна инфраструктура и въпроси за корпоративното управление относно потенциални конфликти на интереси, произтичащи от близки отношения между държавни служители, политици и компании.
Сред най-агресивните участници досега е Bakrie & Brothers, конгломерат с интереси, обхващащи енергетиката, инфраструктурата и телекомуникациите. Той получи десетки електрически автобуси от BYD за обществената автобусна система „Транс Джакарта“ (TransJakarta) миналата година чрез дъщерното си дружество VKTR Teknologi Mobilitas и се оглежда за още сделки.
„В продължение на 80 години Bakrie & Brothers се фокусира върху стоманата, инфраструктурата и други [области]“, споделя Анинда Бакри, президент на компанията, по време на публично събитие през декември. Той допълни, че следващите три направления, върху които компанията ще се фокусира, са електрификация, възобновяема енергия и дигитализация.
Индонезия е най-големият производител на никел в света, ключов компонент при батериите за електромобили. Десетки проекти, свързани с батерии, са в процес на изграждане - главно на богатите на никел острови Сулавеси и Халмахера, включително такива, водени от китайския гигант Contemporary Amperex Technology (CATL) и неговия южнокорейски конкурент LG Energy Solution.
Никелова мина на PT Teknik Alum Service. Снимка: Dimas Ardian/Bloomberg
Някои местни компании изграждат заводи за преработка на никелова руда в продукт, годен за производство на батерии. Други се фокусират върху производството и/или разпространението на електрически тротинетки, скутери и търговски електромобили като автобуси и камиони, тъй като електрическите леки коли остават до голяма степен недостъпни за повечето индонезийци. Други пък инсталират зарядни станции или предлагат услуги за смяна на батерии. И много от тези компании си сътрудничат с чуждестранни фирми, за да наваксат технологичното си изоставането.
Освен Bakrie, други от т.нар. компании от старата икономика също виждат възможност за разширяване. Големите въгледобивни компании като Indika Energy, Adaro Energy и TBS Energi Utama, въоръжени с рекордно големи печалби от скока на цените на въглищата през последните две години, приемат сектора на електромобилите като начин за диверсификация на фона на нарастващия климатичен натиск.
Indika, чрез дъщерното си дружество Ilectra Motor Group, обяви през януари партньорство с Damon Motors за вътрешно разпространение на продуктите на канадския стартъп за електрически мотоциклети. По-рано Ilectra основа марката за електрически скутери Alva One, докато Indika формира съвместно предприятие с тайванската технологична група Foxconn – Foxconn Indika Motor – с първоначални планове за вътрешно производство на батерии и електрически автобуси.
преди 1 година Някои така и не разбраха, че елекрокарите са "сляпо черво". Те не решават нищо, но създават нови проблеми. А те са много - нужда от нови големи мощности за еленергия, нова скъпа инфраструктура, ограничени възможности за бързо придвижване на големи разстояния, лоша работа в студения климатичен пояс, нуждата от редки елементи, рециклирането на отпадъците, огромна нужда от мед за двигателите и пр. Докато са малко, бива. NIO сменя цели батерии, но на една станция те са само 12 броя. отговор Сигнализирай за неуместен коментар