IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Канада се готви да приеме цел за пълна електрификация на новите коли до 2035 г.

Новите правила ще изискват превозните средства с нулеви емисии да съставляват 20% от всички продажби през 2026 г., 60% през 2030 г. и 100% през 2035 г.

10:54 | 18.12.23 г. 15
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Канадското правителство се готви да приеме правила, изискващи всички нови превозни средства, продавани в страната, да не отделят емисии до 2035 г., съобщава Bloomberg, цитирайки местни медии.

Федералното правителство ще обяви регламента, наречен „Стандарт за налагане на електрически превозни средства“, през следващите дни, с цел постепенно прекратяване на продажбата на нови превозни средства с двигател с вътрешно горене, информират Canadian Broadcasting Corporation и Toronto Star, цитирайки неназован високопоставен държавен служител.

Новите правила ще изискват превозните средства с нулеви емисии - които включват електрически превозни средства, водородни коли и плъгин хибриди - да съставляват 20% от всички продажби на нови автомобили през 2026 г., 60% през 2030 г. и 100% през 2035 г., изтъкват медиите.

Правителството също така иска да гарантира, че електромобилите са достъпни за потребителите в Канада на фона на опасенията относно липсата на доставки. 

Автомобилните производители ще могат да трупат кредити при пускането на повече електрически превозни средства на пазара преди целевите дати, като и при инвестиране в канадската зарядна инфраструктура.

Говорител на министерството на околната среда и изменението на климата на Канада не е отговорил на запитване на Bloomberg за коментар.

По-рано Великобритания въведе подобен мандат за продажби на електромобили – включително цел за пълна електрификация на новите превозни средства в страната до 2035 г. Над десетина американски щати, включително Калифорния и Ню Йорк, приеха такива цели.

През април администрацията на президента на САЩ Джо Байдън предложи нови ограничения на емисиите от превозните средства, които ефективно ще принудят производителите на автомобили да електрифицират всеки две от три коли до 2032 г.

Фаворитът за кандидат-президент на Републиканската партия Доналд Тръмп превърна натиска към електрификация в автомобилния сектор в тема, с която критикува Байдън, като изтъква, че  политиките ще доведат до по-високи разходи за купувачите в САЩ  и загуба на работни места за местната индустрия.

Междувременно стратегията за внедряване на зарядни станции на канадския премиер Джъстин Трюдо е фокусирана върху изграждането на пунктове в обществено достъпни зони и многофамилни жилищни сгради, за което експертите предупреждават, че може да не е достатъчно за бързото увеличаване на приемането на електромобилите и за постигане на амбициозните цели на правителството в областта на климата.

Най-добрата възможност за Канада да ускори изграждането на своята зарядна мрежа е да се съсредоточи върху еднофамилните къщи, където се извършва над 80% от зареждането, изтъкват някои групи за застъпничество. Службата на главния одитор на страната и други групи обаче твърдят, че втората по големина държава в света по площ трябва да направи повече в отдалечените общности с ниски доходи - задача, с която частният сектор едва ли ще се захване.

Правителството на Трюдо планира постепенно да прекрати продажбите на нови лекотоварни превозни средства с двигател с вътрешно горене до 2035 г., част от по-широката цел на Канада за ограничаване на емисиите на парникови газове спрямо нивата от 2005 г. с най-малко 40% до 2030 г. Транспортът представлява 22% от емисиите на парникови газове в Канада.

Правителството на Трюдо трябва да подкрепи собствениците на по-стари имоти да модернизират своите електрически системи - работа, която струва 2000-3000 канадски долара, изтъква Даниел Бретон, главен изпълнителен директор на Electric Mobility Canada, група за застъпничество. Бретон също е съпредседател на правителствена работна група за зарядна инфраструктура.

„Хората изглежда забравят, че гръбнакът на инфраструктурата не е общественото зареждане, а домашно зареждане“, подчертава Бретон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:54 | 18.12.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 13
khao
преди 10 месеца
До: evlogi ето ти и друг пример за комунист... https://***.spacexstats.xyz/#timelines-elon-musk-bet :D:D *** и му кажи на него колко чифта му трябват до 2026 :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 14
khao
преди 10 месеца
До: evlogi хахаха, цико номер 2... все едно у капиталистическите фирми не се прави план....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 5
evlogi
преди 10 месеца
Ей така ено време у нашенско петгодишните планове изискваха примерно да се произведат 1 млн чифта обувки 42 номер и 1 млн чифта обувки 45 номер, нищо, че на клинетите им трябваха 1.5 млн чифта обувки 42 номер и половин милион 45 номер.Ние комунизмът го изкарахме, явно сега е техен ред..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още