Електромобилите трябва да се карат повече, да се задържат по-дълго време при един собственик, отколкото автомобилите с конвенционални двигатели, за да се постигне ефектът, за който се надяват правителствата. Това коментира анализаторът Саймън Пауъл от Jefferies пред CNBC.
Според него при производството на електромобилите се отделят големи количества въглероден диоксид. Електромобилите са и по-тежки от своите бензинови или дизелови събратя.
"Излизайки от завода, те вече са изостанали", коментира Пауъл.
За производството на електромобил е нужна повече стомана, спирачните дискове са по-големи, батериите им са по-тежки, коментира още анализаторът.
Относително по-високото тегло на електромобилите е факт, тъй като производителите се фокусират основно върху пробега им. Инфраструктурата за зареждане все още не е добре развита, за разлика от мрежата на конвенционалните бензиностанции в световен мащаб.
Проблемът с "вградените емисии" може да бъде решен с позеленяването на производството на метали - например, ако при производството на стомана се използва зелен водород. Но според Пауъл това е голямо предизвикателство по целия свят.
Днес металите се преработват основно с помощта на коксови въглища, а използването на екологични способи е по-ресурсоемко и по-скъпо.
Предизвикателство са и батериите за електромобилите. Ако технологиите позволят енергийните клетки да бъдат по-енергийно ефективни, то тогава и теглото им, а и потенциалният емисионен товар ще бъдат по-малки.
преди 3 години ядрената енергия е най-мръсната енергия и няма нищо общо с възобновяетмата. Последиците от лъчението на отработеното ядрено гориво са за над 100 000 години напред. По чисто е да се горят въглища отколкото да се разгражда уран. Лицемерното в сучая е че на никой не му пука какво ще е тука след 100 000 години, защото всеки ще е заминал след 100 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ...а защо не се говори и за последиците от това по високо тегло. Теглото при удър причинява щетите и материални - и човешки - здравни разходи, осакътяваене райно , чупят се мостове, пътища, които да се построт изискват мнооого въглерод и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години производството на един електроавтомобил "струва" около 25% повече въглеродни емисии колкото на сходен автомобил с ДВГ от същият клас . при експлоатацията на електроавтомобил , в зависимост от енергийният микс на съответната държава , се пестят от 30% ежегодно емисии при въглищно зависими енергийни системи , до 70% и нагоре при ядрена и възобновяема енергийна система ... демек и при силно зависима от фосилни горива енергийна система пак сме на "печалба" във въглеродните емисии ... другарят паул да си харчи копейките и да не се обажда по теми дето е непричьом ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Водата може да не е толкова течна колкото се смята. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "Електромобилите може и да не са толкова екологични, колкото се смята"...- Съгласен. Би могло, също, и повече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар