През тази седмица Центърът за градска мобилност (ЦГМ) направи предложение, което предвижда билетът за градския транспорт в София да поскъпне до 1,50 лв., припомнят анализаторите Явор Алексиев и Веселин Божков от Инфограф. Според тях обаче предложената цена има за цел постигнето на компромисен вариант - някъде между сегашната цена от 1 лв. и предложеният ръст от 50 ст.
Предложението на ЦГМ им дава повод да сравнят цените на градския транспорт в София и тези в други големи европейски градове, повечето от които столици.
Ето какво казват анализаторите:
Сравнения на номиналната стойност (в червено на графиката) на цените на билетите за градския транспорт би била неуместна поради разликите както в заплатите, така и в цените в страните членки на ЕС.
Причината е, че едно евро не купува същото количество стоки и услуги в различните страни от ЕС. Докато в София за тази сума можете да отидете до центъра и да се върнете, в Лондон няма да можете да си позволите дори едно единствено пътуване. И все пак: в номинално изражение билетът е най-евтин именно в София (0,51 евро).
За да сравним „стойността“ на едно пътуване в София с това в други европейски градове, използвахме последните данни на Евростат за паритетите на покупателната способност (ППС) в страните от ЕС.
ППС се използват за превръщане на номиналните разходи в национална валута (лева, евро, паунд и т.н.) в единна условна валута, наричана „Стандарт на покупателната способност” (СПС). Тази условна валута има еднаква покупателна способност във всички страни от ЕС, което позволява да се използва за база на подобни сравнения.
Например: Минималната работна заплата (МРЗ) в Полша през втората половина на 2015 г. е 418 евро, а тази в България – 194 евро. В номинално отношение МРЗ в Полша е 2,15 пъти по-висока от тази в България. Обаче, ако вземем предвид различната цена на стоките и услугите в полската и българската икономика и приложим ППС, минималната заплата в Полша възлиза на 749 СПС, а тази в България – на 401 СПС – разликата се стопява до 1,87 пъти.
Тази промяна отразява факта, че цените у нас са по-ниски от тези в Полша и че 1 евро у нас може да закупи повече стоки или услуги, като в крайна сметка този ефект в цените е по-силен от разликата в заплатите.
Към момента единствената столица, в която цената на един билет за градския транспорт (в СПС – в син цвят на графиката) е по-ниска от тази в София, е Братислава. Малко по-скъп (както в номинално изражение, така и в СПС) е транспортът в Букурещ.
Сравнението, базирано на покупателната способност, показва, че ако цената на билета в градския транспорт бъде увеличена до 1,50 лв. (приблизително 0,77 евро), неговата стойност в СПС би надминала тази в 10 европейски града - Вилнюс, Цюрих, Прага, Талин, Любляна, Рим, Атина, Дъблин, Варшава и Букурещ.
Подобен „скок” би бил трудно защитим (особено в условията на рекордно ниски цени на горивата), поради което вероятността да се случи е минимална.
При тълкуването на графиката и данните трябва да се има предвид следното:
1. Данните за цените на билетите за градския транспорт в европейските градове са взети от сайта priceoftravel.com. Няма как да претендираме за акуратност на предоставените там цени, но те в голяма степен съответстват на личните ни впечатления, както и на тези на българи, живеещи в чужбина, до които се допитахме. При предоставяне на снимков материал от наши сънародници, опровергаващ тези цени за еднократно пътуване (за пътник без привилегии), ще коригираме графиката своевременно.
2. Начинът на организация на публичния транспорт в европейските градове е много различен, поради което понякога е трудно да изберем една цена като „представителна“. В някои столици цената зависи от продължителността на пътуването, а в други - от изминаваното разстояние. За да направим сравнението с България възможно, сме използвали винаги най-ниската предоставена от сайта цена, тъй като у нас разходът на пътуващия за една или десет спирки е един и същ.
3. В някои градове (като Стокхолм) имате възможност да закупите електронна карта, която след това трябва задължително да заредите с определена сума. Цените на билетите варират значително в зависимост от това кога сте ги закупили, начинът на закупуване (карта, СМС или от машина), възрастта ви и т. н. В подобни случаи сме използвали редовната цена на билета за метро за лице без карта и привилегии.
4. Сравненията на цените на билетите в София и европейските градове се базират на индекса на равнища на цени (ИРЦ) на Евростат за 2014 г. Това предполага известни (но не съществени) отклонения от крайните резултати както поради промените в ценовото равнище в отделните икономики през 2015 г., така и поради различния темп на ръст на възнагражденията и други индикатори.
5. Всички изчисления, правени на база ППС, важат за цялата икономика на една страна, поради което не отразяват напълно действителното съотношение на заплатите и цените в самите столици. В общия случай обаче както заплатите, така и цените във водещите европейски градове, са по-високи от тези в по-малките населени места.
6. Динамичните сравнения (къде ще попадне София спрямо други европейски столици при увеличаване на цената на билета за градския транспорт до 1,50 лв.) се базират на презумпцията, че цените в останалите столици ще останат без промяна.
Още графики можете да разгледате тук!
преди 8 години Сега, ако си си купил кола, си я купил за да я караш (иначе трее си много ***) и въпроса с цената тук отпада - и да ти е по-евтино с транспорта, пак ще си караш.A защо си мислиш, че някои иска или пък трябва да те кара да слезеш от колата, не зная отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години знам, аз от доста време го следя този младеж, ама искам да му вкарам малко акъл в главата :) че е много заблуден горкия и си мисли че всичко е като в книгите, то дефакто и аз на 21-22 си мислех така де ... и за това не му се сърдя много... ама един младеж имаме във форума, няма да го оставим неграмотен я :):) ... при тази демографска криза, хахахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мани го, глупости говори. В една Германия при 83 млн население има регистрирани 44 млн лични автомобила, което значи, че на 1.9 души се пада 1 кола. И това при техния страхотно развит и балансиран транспорт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ходил ли си в западна европа ? къде видя че само богатите и високата средна класа има коли ? Всички имат коли отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години няма как да остане базучастен на глупостите дето ги пишеш, а по лошото е че вярваш че си прав :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Още един *** изпълзя отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Из цяла Западна Европа единствено хората от средната класа, при това от т.нар. "горна средна класа", си позволяват да поддържат автомобили.ех Веско, Веско ... абе не е смешно, страшно е до какво е довело лошото ниво на образованието ни :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Това, което казваш, е пореден български парадокс. Из цяла Западна Европа единствено хората от средната класа, при това от т.нар. "горна средна класа", си позволяват да поддържат автомобили. Тук всеки има автомобил, при изключително ниско равнище на доходите. Обяснението за мен е в това, че данъците тук са на изключително примитивни нива, заради което и куцо, и сакато, се разнася с коли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Защото години наред цената е изкуствено поддържана на ниско равнище, и децата го знаят. Градският на София значително се подобри през последните години. Не е редно цените да са същите в продължение на толкова години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Аз няма против да плащам и 50 лв. за карта. Казах го и по-долу! Да имаш обаче малко в глава, та да зацепиш. П.П. Родителите ми цял живот работят за държава, плащат данъци и макар че взимат далеч по-малко от това, което изработват, на тях данъци им се спират. За да аз, след това децата ми, да ползват определени публични услуги. Сред които е образованието и градският транспорт. Дали хазната бива ощетена повече от мен, който ползва отстъпка в градския на София, или от разни търтеи, които по цял дремят из форумите и не дават и стотинка на държавата, но са първите които си позволяват да я критикуват и да дават акъл отговор Сигнализирай за неуместен коментар