IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Готови ли сме за втора здравна вноска?

Експерти коментират нуждата от втори стълб на здравно осигуряване

08:44 | 28.08.13 г. 44
Автор - снимка
Редактор
Готови ли сме за втора здравна вноска?

Няма съмнение, че единствено пазарните механизми, които отричат монопола, са средствата за оптимизация на разходите и повишаване на качеството. Във всяка пазарна икономика е важно да няма монополи и да има конкуренция. Даже в страните с развито пазарно стопанство има антитръстово законодателство, което не позволява концентрация на повече от 35 процента в ръцете на един изпълнител.

Говори се така, все едно демонополизацията е държавата да създаде втора каса?! Това са абсурдни неща. А и как изобщо може да се повдига въпросът с увеличаване на здравната вноска при положение, че вноската преди четири години беше увеличена с 2%, а качеството за тези четири години беше намалено поне с 200%, попита риторично експертът.

Подобна позиция застъпи и Петко Салчев, директор „Класификационни системи” в Националния център по обществено здраве и анализи. Като уточни, че темата за втори стълб е въпрос на дискусии, той посочи, че възможността е изчерпана още миналата година с преобразуването на здравноосигурителните дружества. В момента пакетът, който се предлага, е застрахователен, а не здравен. Следва да се преобразуват пакетите, смята Салчев.

Той принципно подкрепя създаването на втори стълб на здравното осигуряване, но след като се уреди въпросът със задължителното и се уточни какъв пакет ще се покрива. В момента базовият пакет е абсолютно нереален, защото покрива на практика всичко. Трябва да се помисли дали от сегашния задължителен пакет не трябва да се извадят някои по-редки и скъпи дейности, смята Петко Салчев.

От Националното сдружение на частните болници заявиха, че трябва много добре да се обмисли вариантът с въвеждането на няколко здравноосигурителни фонда, тъй като и в момента средствата от един източник – НЗОК, не се разпределят правилно. Те настояват да започне изграждането на единна концепция за болничната дейност и модела на здравно осигуряване.

Ретроспективно

Идеята за въвеждане на три стълба при здравното осигуряване с втори задължителен е обект на внимание на редица предишни правителства. ГЕРБ имаше идея за въвеждане на тристълбов модел на здравното осигуряване. Темата за здравноосигурителния модел в България се обсъждаше и от Тройната коалиция, като БСП, НДСВ и ДПС не стигнаха до консенсус.

А иначе още през 1998 година с приемането на Закона за здравното осигуряване беше регламентирано създаването на доброволни фондове и пристъпването към демонополизация на Националната здравноосигурителна каса чрез въвеждане на конкуренция в управлението на здравноосигурителните вноски и даване на възможност за избор на здравноосигурителен фонд.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 36
mnz
преди 11 години
Трябва да има и втора здравна осигуровка, защото просто няма достатъчно пари в системата за да се осигурява прилично ниво на здравеопазването. Обаче, нека и втората вноска да се дава в НЗОК, за да може да се акумулират повече средства, и нека НЗОК да не отговаря за предоставянето на здравеопазващи узлуги, а само да събира и дава пари. Нека болниците сами да се управляват и пазара да решава всичко. Има пазар в столицата, да направят 20 болници, по селата няма нужда да има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 41 rate down comment 0
GVM
преди 11 години
Аха - ясно! Значи да се "доят" още повече тези които плащат здравни осигуровки, а тези които не плащат, няма да плащат още повече... Гениално!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още