IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Меркел е права, Гърция трябва да мине по пътя на България

Гърците трябва да признаят грешките си и да се поучат от дисциплината на българите, пише Илиян Скарлатов за Bloomberg

11:06 | 24.07.12 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Меркел е права, Гърция трябва да мине по пътя на България

По-рано този месец канцлерът на Германия Ангела Меркел посочи България като пример за благоразумна фискална политика в условията на финансова криза. Такова нещо – все още най-бедната страна в Европа да бъде давана като модел за подражание, не се случва често.

Единственият начин признанието на Меркел да бъде разбрано е да се направи паралел между нейното убеждение, че държавите, които харчат повече, отколкото получават, трябва да минат през период от драстично орязване на разходите, ако искат да търсят устойчив растеж.

Такова мнение изразява Илиян Скарлатов, генерален мениджър на KBC Securities в България в публикация за Bloomberg.

Ако не за гърците, то поне за българите думите на Меркел имат смисъл.

Гърците и българите са имали много общо помежду си, като се изключат последните десетилетия. И двата народа са живели векове под османско робство, и двата са се борили за своята независимост и са били бедните жители на задния вход на Европа.

Пътищата обаче се разделят след Втората световна война, когато България става част от Съветския блок, а Гърция остава част от Западна Европа. След като през 1981 година Гърция влиза в Европейския съюз, тогава Европейска икономическа общност, страната е заляна с пари, докато при комунистите отвъд оградата има стагнация, пише Скарлатов.

По-късно, когато през 1989 година Съветският блок се разпада, в България се ражда демокрацията – но без пари в хазната, които да я финансират. Спестяванията се оказват недостатъчни, магазините са празни, безработицата е висока, а инфраструктурата се разпада. Затягането на коланите просто се превръща в част от живота.

След седем години отлагане на реформи, бум на частния бизнес и почти пълно отсъствие на регулации, през 1996 година хиперинфлацията връхлита България и отново стопява спестяванията, като една трета от банките в страната фалират. В резултат на това левът бива обвързан с немската марка (по-късно с еврото), а на централната банка е отнета възможността да кредитира търговските банки.

С валутния борд, въведен с помощта на Международния валутен фонд, на България се налага задължението всички пари в обращение да са покрити с валутни резерви.

Десетилетието от 1989 до 1999 година беше тежко, но превърна България в дисциплинирана нация от спестители, дори след като през 2007 година страната става част от ЕС. Банковият сектор успешно се финансира със спестяванията, които осигуряват здравословна капиталова адекватност от 15,8%. Разпространението на кредитни карти е изключително ниско – населението предпочита разплащанията в брой.

Последна актуализация: 22:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 3
nikolait
преди 12 години
каквато ни икономическата мисъл, такава ни и икономиката - ПЛОСКА и повърхностна! Автора такива безумия е написал за ИСТОРИЯТА на българи и гърци, че не смея дори да анализирам безумията от икономическа гледна точка. Да наречеш Гърция "заден вход на Европа", за това наистина се иска икономическо образование. Да кажеш, че разделението между Гърция и България започва след ВСВ ............Просто нямам думи ....и това нещо е изтипосано в Блумбърг......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Да отново хвалим индивидите, които са достигнали благоденствие чрез вид измама. Ами защо скачаме срещу правосъдието ни когато пуска явни престъпници на свобода. Тях също трябва да ги хвалим, че са си изиграли картите правилно. Иначе неща като морал, евроинтеграция, общ пазар,общи интереси вече нищо не значат. То защото така възпитаваме децата си - да са тарикати - нацията масово затъпя и няма грам морал и единност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
А относно емигрантите - това са хора, които се адаптират. За тях Гърция е просто място на което пребивават, но нямат корен. Те са избягали от едно лошо място на едно по-добро. Когато положението се влоши пак ще избягат, дали по на запад или по на север - ще избягат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 2
fortiss
преди 12 години
Има и друг поглед върху нещата, даже философия. Представете си едно семейство - дядо, син, внук или нещо подобно. Ако са с акъл в главите досега щяха да направят катипал за поне 2-3 млн евро през живота си. Ако имат 1 мил евро кеш в някоя банка навън и имоти в Гърция какво им пречи на хората да живеят скромно без да работят? А те ги имат тези пари, спестявания от 250-300 милиарда евро на кого са?Къде у нас ги има тези пари сред населението? Гърците просто си изиграха картите както трябва, нека сега да ги плюят от целия свят.Дори в държавата им ще стане евтино да се живее с малко пари както у нас.Лично за мен няма никаква полза от мизерията през последните 20 години, а било то, че държавата няма много заеми.Какво ще кажете?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Ами аз гледам, че в момента еврото доста пада... За другото мисля, че ти не си прав. Гърците ако не си намерят правилното място, т.е. правилния стандарт на живот, проблема никога няма да се реши. Този проблем явно не може да бъде решен с разговори и дипломация. Ескалация на напрежението ще има. Ще има и в Испания и в Италия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 4
supertrader
преди 12 години
Това са глупости , Гърция е изложена на значително по голям риск от България и България върви по пътя на величаване на риска.Гърците въобще не са в състояние да се справят с армията от емигранти , които работят там и не могат да ги прогонят. Влоши ли се икономическата ситация още , те ще подпалят Гърция защото тези хора са обречени и няма накъде да се изнесат , от гледна точка на сигурноста и мира е безумие да се свива гръцката икономика. Госпожа Меркел е силно заблудена , политиката която провежда правителството и е погрешна и води до ескалация на проблемите дори в краткосрочен план. Три месеца не са срок за действие на дадено решение , вече става банално само след месец да избива същия ж вече решен проблем. Те трябва да разберат че задържането на стойността на еврото е вредна задача и не бива да си я поставят , с което дестабилизират Европа. Икономиката има нужда от ИНФЛАЦИЯ , дефлацията е самоубийство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 0
Боян
преди 12 години
Напълно съм съгласен и точно сегашната криза е много полезна за България ще се очистим от непродуктивните работодатели и още малко по-смело с реформите в администрацията и може наистина да ни дадат за един добър пример.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Много позитивно описание на Б-я. Прекалено даже. Не сме светци, но поне знаем цената лукса. Докато комшиите приемат лукса като човешко им право. Истината е, че в точно този момент имаме шанс за истинска промяна и да се възползваме, за жалост обаче липсва управленски и административен потенциал :( Трябва само една мъничка промяна, едно колелце да се завърти в главите ни. Вместо да мислим "кого да подкупя за да стане" да мислим "да го направя по правилата и да стане". Както му викат Квантов Скок - хем нещо съвсем дребно и хем нещо много огромно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още