IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Меркел е права, Гърция трябва да мине по пътя на България

Гърците трябва да признаят грешките си и да се поучат от дисциплината на българите, пише Илиян Скарлатов за Bloomberg

11:06 | 24.07.12 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Меркел е права, Гърция трябва да мине по пътя на България

По-рано този месец канцлерът на Германия Ангела Меркел посочи България като пример за благоразумна фискална политика в условията на финансова криза. Такова нещо – все още най-бедната страна в Европа да бъде давана като модел за подражание, не се случва често.

Единственият начин признанието на Меркел да бъде разбрано е да се направи паралел между нейното убеждение, че държавите, които харчат повече, отколкото получават, трябва да минат през период от драстично орязване на разходите, ако искат да търсят устойчив растеж.

Такова мнение изразява Илиян Скарлатов, генерален мениджър на KBC Securities в България в публикация за Bloomberg.

Ако не за гърците, то поне за българите думите на Меркел имат смисъл.

Гърците и българите са имали много общо помежду си, като се изключат последните десетилетия. И двата народа са живели векове под османско робство, и двата са се борили за своята независимост и са били бедните жители на задния вход на Европа.

Пътищата обаче се разделят след Втората световна война, когато България става част от Съветския блок, а Гърция остава част от Западна Европа. След като през 1981 година Гърция влиза в Европейския съюз, тогава Европейска икономическа общност, страната е заляна с пари, докато при комунистите отвъд оградата има стагнация, пише Скарлатов.

По-късно, когато през 1989 година Съветският блок се разпада, в България се ражда демокрацията – но без пари в хазната, които да я финансират. Спестяванията се оказват недостатъчни, магазините са празни, безработицата е висока, а инфраструктурата се разпада. Затягането на коланите просто се превръща в част от живота.

След седем години отлагане на реформи, бум на частния бизнес и почти пълно отсъствие на регулации, през 1996 година хиперинфлацията връхлита България и отново стопява спестяванията, като една трета от банките в страната фалират. В резултат на това левът бива обвързан с немската марка (по-късно с еврото), а на централната банка е отнета възможността да кредитира търговските банки.

С валутния борд, въведен с помощта на Международния валутен фонд, на България се налага задължението всички пари в обращение да са покрити с валутни резерви.

Десетилетието от 1989 до 1999 година беше тежко, но превърна България в дисциплинирана нация от спестители, дори след като през 2007 година страната става част от ЕС. Банковият сектор успешно се финансира със спестяванията, които осигуряват здравословна капиталова адекватност от 15,8%. Разпространението на кредитни карти е изключително ниско – населението предпочита разплащанията в брой.

Последна актуализация: 22:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

28
rate up comment 1 rate down comment 0
zagorka11
преди 11 години
Това е вица на годината :) трябва да го казала това на 1ви април :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 0
tigerdragon
преди 11 години
Разбира се, че няма да има държава България. Абсолютно си прав - този проект приключи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 0
edimi
преди 11 години
Те самите, очевидно, няма да вземат решение да излязат от ЕЗ. Виж да ги "махнат" - да. Може директно, може чрез рестрикции. Виж за стандарта си прав, но при преминаване на границата от 1/3 и Гърция ще гори. И пряко и преносно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 1
mitkopom
преди 11 години
Доброволно или не в Гърция ще има затягане на коланите. Като резултат очаквам стандарта им да падне с не-повече от 1/3. Разбира се ако направят грешката да излязат от еврозоната и се стигне до масови фалити на банки корекцията на жизнения стандарт може и да стане 1/2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 6
dean.jordanov
преди 11 години
Корекция, след по-малко от 20 години няма да има държава България. Може да има някакви останки от цивилизация обитавани от катуни *** граждани, дълбаещи руините за някои винкел да предадат на вторични суровини в съседките ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 2
nikolait
преди 11 години
значи коментираме едно и също, поне аз, Гръцката държава има лека корекция(която е под формата на ажиотаж, за да не плащат, но хората им са богати), Българите продължават да дълбаят дъното! Измерители затова са - повсеместната демографска криза, емиграционен поток, корупция, мафия, бедност, мизерия и тн С една дума "пътят на България" е път към дъното и по-дълбоко, а не пък към благоденствието. Пред България, със сегашната политика" няма никакво светло бъдеще. И след 20 години България ще продължава да е най-бедната и корумпирана държава, ако продължаваме по този "ПЪТ".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 13 rate down comment 2
naso_fr
преди 11 години
Мисля че и статията е права и коментиращите са прави.Вие просто коментирате нещо различно от това написаното в статията.Като абсолютни стойности Гърция е 10-ки години пред България. Статията коментира, че моментната посока на България е нагоре, докато на Гърция е силно надолу.Ще минат години на подобно развитие на нещата, за да видим гърци да идват да 'берат краставици' и да 'бършат *** на старците ни'. Още повече трябва като българи да надскочим нисшите си стремежи да видим съседа да е мноооого зле и да си дадем сметка, че имаме повече полза от силен съсед и то поради много причини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 11 години
Хубаво коментираме за предимствата на Гърция, Шенген,Менген,Инфраструктура,Липса на мафия (едва ли). Обаче ако и те лежат на това ухо, че тези дадености не могат да се променят ги чака приземяване по някое време в бъдещето. А това за сравняване на БВП - има си начини да се надуе БВП-то нерелно. Дали наистина произвеждат 300 млрд е малко спорно. Нашия БВП е поне с 1/3 по висок от изчисления (като знаем официално, че 1/3 е в сивата икономика)-------------------------------Цитатhttp://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%91%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BD_%D0%B2%D1%8A%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82&action=edit&section=2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 0
melon
преди 11 години
Гърците не са луди-няма да минат през това. Пък и колкото и да не са им читави политиците, все са по-свестни от нашите комунокадесари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
Щом ние сме отличниците - какви ли са двойкаджиите? На едно място в статията пише, че страната ни имала бъдеще. То че имаме бъдеще имаме, но какво? Завиждам само на тези, които си мечтаят за инфлация. Мечтите им вече започват да се сбъдват. Спрямо йената еврото е на 12 годишно дъно, а спрямо австралиеца е на дъното на всички времена. Така, че имаме чудесни поводи за радост !!! УРАААА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още