IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Меркел е права, Гърция трябва да мине по пътя на България

Гърците трябва да признаят грешките си и да се поучат от дисциплината на българите, пише Илиян Скарлатов за Bloomberg

11:06 | 24.07.12 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Меркел е права, Гърция трябва да мине по пътя на България

Да си беден, разбира се, никак не е забавно. Заетите в държавния сектор получават ниски възнаграждения, а пенсионерите едва оцеляват с ниските си пенсии. Нито една магистрала не е завършена напълно, така че да се свържат двата края на страната, само част от метрото в столицата е готово. Това е цената да не се харчат пари, които не са твои, за подобрения на държавно или индивидуално ниво.

Днес обаче България записва икономически ръст, а държавният дълг е вторият най-нисък в ЕС (след Естония) и е на ниво 16% от БВП. Бюджетният дефицит е управляем на ниво около 2 на сто от БВП въпреки плоския данък за фирмите и населението от едва 10%. Валутните резерви възлизат на около 6%.

Казано накратко, страната има бъдеще.

В контраст, гърците харчеха повече, отколкото получават, през последните 20 години. Веднъж назначен в държавния сектор, служителят не може да бъде освободен. Ползваха се 40 почивни дни в годината, получаваха се гарантирано по 14 заплати в годината. В резултат на това гърците станаха по-богати, но стандартът им бе неустойчив.

Държавният дълг скочи до 165% от БВП, а дефицитът е практически неконтролируем на ниво 9,1 на сто.

След приемането на еврото през 2001 година гръцкото правителство се провали с овладяването на цените на дребно, които се утроиха. Традиционният в страната пай със сирене струваше 30 евро цента през 2001 година, а през 2006 вече се продаваше за 3 евро.

Как е възможно това? На колко места по света суровините поскъпнаха десетократно за този период? Вместо да положи усилия в контрол над цените, правителството се фокусира върху вдигането на заплатите, а това предизвика увеличена нужда от кредити.

Прекомерен ливъридж бе използван и за инфраструктурните проекти. Магистралите в Гърция са безупречни, пристанищата са произведения на изкуството и са по-добри от тези в Германия. Атина бе преобразена за Олимпиадата през 2004 година. Оценките на цената за всичко това варират между 6 и 27 млрд. евро.

Очевидно е за всеки макроикономист, че подобна инфраструктура не кореспондира с брутния вътрешен продукт на Гърция, който е около 300 млрд. евро. Повечето пари дойдоха от заеми, а както Меркел знае – винаги идва денят за разплата.

Примерът на България е единственият път напред за Гърция. Той не означава, че страната веднага трябва да стане по-бедна. За разлика от България през 90-те години, Гърция има инфраструктура и спестявания – според някои оценки 600 млрд. евро стоят извън страната, а това може да улесни процеса.

Затягането на коланите би трябвало да направи и правителството, и населението по-дисциплинирани в харченето.

Европа може и да подходи грешно към овладяването на финансовата криза, но през последните три години гърците опитват да прехвърлят вината за състоянието на собствената си икономика на други. Докато в страната не признаят собствените си грешки, пътят на развитие никога няма да бъде устойчив.

Или паят със сирене трябва отново да се продава за 30 цента по улиците на Атина, или Гърция ще трябва да напусне еврозоната.

Какъв път трябва да избере Гърция и има ли страната бъдеще в еврозоната? Ще може ли правителството да плати цената на евентуалното членство? Очакваме мненията ви на info@investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

28
rate up comment 1 rate down comment 0
zagorka11
преди 12 години
Това е вица на годината :) трябва да го казала това на 1ви април :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 0
tigerdragon
преди 12 години
Разбира се, че няма да има държава България. Абсолютно си прав - този проект приключи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
Те самите, очевидно, няма да вземат решение да излязат от ЕЗ. Виж да ги "махнат" - да. Може директно, може чрез рестрикции. Виж за стандарта си прав, но при преминаване на границата от 1/3 и Гърция ще гори. И пряко и преносно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 1
mitkopom
преди 12 години
Доброволно или не в Гърция ще има затягане на коланите. Като резултат очаквам стандарта им да падне с не-повече от 1/3. Разбира се ако направят грешката да излязат от еврозоната и се стигне до масови фалити на банки корекцията на жизнения стандарт може и да стане 1/2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 6
dean.jordanov
преди 12 години
Корекция, след по-малко от 20 години няма да има държава България. Може да има някакви останки от цивилизация обитавани от катуни *** граждани, дълбаещи руините за някои винкел да предадат на вторични суровини в съседките ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 2
nikolait
преди 12 години
значи коментираме едно и също, поне аз, Гръцката държава има лека корекция(която е под формата на ажиотаж, за да не плащат, но хората им са богати), Българите продължават да дълбаят дъното! Измерители затова са - повсеместната демографска криза, емиграционен поток, корупция, мафия, бедност, мизерия и тн С една дума "пътят на България" е път към дъното и по-дълбоко, а не пък към благоденствието. Пред България, със сегашната политика" няма никакво светло бъдеще. И след 20 години България ще продължава да е най-бедната и корумпирана държава, ако продължаваме по този "ПЪТ".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 13 rate down comment 2
naso_fr
преди 12 години
Мисля че и статията е права и коментиращите са прави.Вие просто коментирате нещо различно от това написаното в статията.Като абсолютни стойности Гърция е 10-ки години пред България. Статията коментира, че моментната посока на България е нагоре, докато на Гърция е силно надолу.Ще минат години на подобно развитие на нещата, за да видим гърци да идват да 'берат краставици' и да 'бършат *** на старците ни'. Още повече трябва като българи да надскочим нисшите си стремежи да видим съседа да е мноооого зле и да си дадем сметка, че имаме повече полза от силен съсед и то поради много причини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 12 години
Хубаво коментираме за предимствата на Гърция, Шенген,Менген,Инфраструктура,Липса на мафия (едва ли). Обаче ако и те лежат на това ухо, че тези дадености не могат да се променят ги чака приземяване по някое време в бъдещето. А това за сравняване на БВП - има си начини да се надуе БВП-то нерелно. Дали наистина произвеждат 300 млрд е малко спорно. Нашия БВП е поне с 1/3 по висок от изчисления (като знаем официално, че 1/3 е в сивата икономика)-------------------------------Цитатhttp://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%91%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BD_%D0%B2%D1%8A%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82&action=edit&section=2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 0
melon
преди 12 години
Гърците не са луди-няма да минат през това. Пък и колкото и да не са им читави политиците, все са по-свестни от нашите комунокадесари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 0
nobel
преди 12 години
Щом ние сме отличниците - какви ли са двойкаджиите? На едно място в статията пише, че страната ни имала бъдеще. То че имаме бъдеще имаме, но какво? Завиждам само на тези, които си мечтаят за инфлация. Мечтите им вече започват да се сбъдват. Спрямо йената еврото е на 12 годишно дъно, а спрямо австралиеца е на дъното на всички времена. Така, че имаме чудесни поводи за радост !!! УРАААА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още