IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Къде са „напечатаните” от Федералния резерв 2 трлн. долара?

Отговорът се крие в баланса на централната банка на САЩ, анализиран от блогъра Красимир Йорданов

14:05 | 15.11.11 г. 70
Къде са „напечатаните” от Федералния резерв 2 трлн. долара?

Къде са „напечатаните” от централната банка на САЩ пари? Дали не са напуснали границите на най-голямата икономика в света, тъй като все пак американският долар е световна валута и като такава служи за средство за плащане и измерване на стойността на различни стоки като петрола, златото, медта, алуминия, оловото, цинка и др.

От друга страна цените на последните от дъното на финансовите пазари от март 2009 година наваксаха голяма част от изгубената си стойност. Дали 2 трлн. долара чисто нови парични средства не са издули цените на финансовите активи, формирайки нови балони?

Отговорът на поставените по-горе въпроси се крие в пасивната част на баланса на Федералния резерв. На практика огромната част от новонапечатаните около 1,9 трлн. долара са „паркирани” във ФЕД под формата на свръхрезерви от американските банки (excess reserves). По данни на ФЕД, към края на юни 2011 г. 1,588 трлн. долара, или 95% от общите резерви на банковата система са свръхрезерви, а останалите 5% са Минимални задължителни резерви (МЗР) (Графика 4).

Последните представляват процент от депозитната база на банките, които същите са длъжни да държат на депозит в централната банка. Тоест, за да се увеличат МЗР, трябва да се увеличи кредитирането, което създава съответстващо му нарастване на депозитната база – процес, който е известен като „паричен мултипликатор” и продължава дотогава, докато не се изчерпят свръхрезервите на банките.

В действителност обаче наличието на свръхрезерви, и то в такива големи размери, говори, че паричният мултипликатор не работи и причината за това е, че ФЕД започна да изплаща лихва върху общите депозитни резерви на банковата система от октомври 2008 г., която лихва е равна на таргетираната основна лихва по федералните фондове[1]. 

Графика 5 показва как паричният мултипликатор пада от средно 8,5 преди кризата до 3 към края на юни 2011 година, което означава, че 1 долар, създаден от централната банка, генерира по-малко парично предлагане.

Графика 4 – Минимални задължителни резерви и свръх-резерви (excessreserves) на банковата система на САЩ във ФЕД

Източник: Federal Reserve Statistical Release

Графика 5 – Паричен мултипликатор, изчислен като частно на Паричното предлагане M2 и Паричната база (Monetary Base)

Източник: Изчисления на автора по данни на ФЕД и Блумбърг

Последна актуализация: 12:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

73
rate up comment 1 rate down comment 0
Pitashtia
преди 11 години
Всичко в статията е точно но едностранчиво, монетарно и не отчита че американската икономика е част от световната, а тяхната валута е все още световна. Тази позиция няма да бъде удържана следващите 20-30 години, нито икономиката им ще има реален растеж, защото той е другаде. Ефектите и дефектите на глобализацията се стоварват върху развитите икономики с висок жизнен стандарт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
72
rate up comment 0 rate down comment 0
Pitashtia
преди 11 години
$Това показва, че независимо колко пари са напечатани, ако рискът в икономиката е сравнително голям, перспективите са неясни и липсват достатъчно печеливши проекти, икономическите агенти просто не се нуждаят от тези пари, активността е слаба и съответно скоростта на обращение на паричната маса е ограничена (намалява). Напечатаните пари не водят до по-голямо потребление, до търсене на стоки и услуги и бизнесът няма в какво да инвестира. Тенденцията е към дефлация, която се компенсира с паричните улеснения, а тя се дължи на износа на капитали, загубата на работни места и жизнен стандарт. С световен мащаб трудът е в губещи позиции при пазарлъка с капитала. неговият дял от пицата намалява и това не може да се компенсира с печатане на пари. http://***.ilo.org/global/research/global-reports/global-wage-report/2012/charts/lang--en/index.htm Риска ще продължава да расте поради относителното свиване на потреблението спрямо производителността на труда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
71
rate up comment 0 rate down comment 0
sillyboy
преди 12 години
здравей скитало,радвам се че виждам толкова "Капиталски" фенове тука.Това филмче го имам от повече от 3 години, ако държи мога да ти покажа и форумчета където съм го препоръчвал :)а и плагиастство май-май е ако кажа че аз съм правил клипа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
70
rate up comment 1 rate down comment 1
tigerdragon
преди 13 години
Извадка от Уикипедия-бг, статията за ФЕД: ".Доларът обаче е спасен от истински крах и то не заради някакво чудо, а заради факта че продължава да бъде господстваща резервна валута и че няма силна конкуренция в тази си роля. ФРС може да продължи спокойно с предишната си политика и да печати още долари, вярно малко позагубили стойност и престиж, но все още широко приемани в цял свят.В наши дни с утвърждаването на еврото като алтернативна резервна валута и при неконтролируемото нарастване на търговския дефицит на САЩ добрите времена за ФРС изглежда са останали в миналото. Както твърдят мнозина икономически анализатори никоя държава, пък била тя и световна свръхсила, не може да си позволи небалансиран платежен баланс за неограничен период от време. Следователно при продължаване на настоящата политика бъдещата криза изглежда неизбежна. Дали тя ще има характера на истински крах или ще е омекотена от страха, че пълния срив на икономически гигант като САЩ ще предизвика и глобален колапс,..."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
69
rate up comment 4 rate down comment 2
Danny666
преди 13 години
Така е . ИНТЕРЕСНО В ТВОЙТА КАК Е ? Щото като ти чете човек "АНАЛИЗА" и се чуди да се смее ли или да плаче. А за разтежа пак мълчиме. Тука и резидент *** се показаха дето Щатите са им виновни за всичко ха ха ха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
68
rate up comment 1 rate down comment 3
абитуриент
преди 13 години
Скитало еввала пич-радвам се ,че си тука......знам твоят сантимент към металите ......поздрави и много КЪСМЕТ.....!!!!.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
67
rate up comment 7 rate down comment 3
tigerdragon
преди 13 години
Е, Патилане, добре дошъл отново! :)Имаш морална победа, защото твоята теза, че кризата дойде от САЩ - най-големия икономически балон, и че дълговата криза в ЕС е просто следствие от нея, "износ на криза" един вид - сега се доказа очевидно! Доказа се и злонамерената причина за европейската дългова криза, но хайде за това - в друг форум. Изобщо развитието на ситуацията доказа много от старите ти анализи.За останалите: тези неща Патилан ги говореше и предупреждаваше от месеци!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
66
rate up comment 10 rate down comment 0
Sokratus
преди 13 години
Хегел е казал: "Количествените натрупвания водят до качествени изменения."В момента имаме огромни натрупвания: Долари, Китайско производство, огромни дългове ....На мен ми е интересно, до какви качествени изменения ще доведе това!?! Знам само, че ако САЩ се опитат да прецакат целия свят, т.е. света да плати сметката за техния гуляй, ще има война! Но това е краен вариант, а какви са не толкова крайните варианти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
65
rate up comment 4 rate down comment 5
Красимир Йорданов
преди 13 години
Единственото нещо, за което си давам сметка е, че в главата ти е голяма каша.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
64
rate up comment 11 rate down comment 2
Патилан
преди 13 години
Направих си труда да прочета всички коментари по статията. Единствените смислени коментари са на: tigerdragon, Sokratus, all_trader2....... Има едно златно правило, колкото повече са палячовците по новинарските сайтове, определяни от палячовците, като инвеститорски, толкова е по-близо събието да се случи!По моя груба преценка тук вече имаме 95% наивници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още