Държавата тръгна да граби и го направи, сипейки глупост след глупост. Премиер, министър на труда, управител на НОИ и синдикати манипулираха обществото и сериозно се оплетоха в собствените си приказки.
Посягайки на личните спестявания на категорийните работници, държавата не само че няма да реши нито един проблем на пенсионната система, а напротив, ще ни върне към времена, когато държавата беше преди хората, а в Кодекса на труда пишеше, че „социалистическото обществото е трудово общество”.
Това, което трябва да стане ясно, е че в случая говорим за лични партиди на категорийните работници, тоест техни лични спестявания, които държавата иска да прехвърли в нов солидарен фонд в НОИ. Забележете, че говорим за солидарен фонд.
Това означава, че не само парите се местят от едно място на друго (без да питаме собственика), но те се превръщат от лични в солидарни – тоест личното спестяване отива в общия кюп! Ето това измъчи г-н Константин Тренчев, който гордо защитаваше идеята на синдикатите в студиото на bTV и говореше за „преместване” на средства, но пропусна да спомене за другата промяна – от лични партиди в солидарен кюп.
Казвам идея на синдикатите, тъй като от стенограмата на заседанието на Министерски съвет ясно си личи за какво става дума – „Бойки Борисов: Така искат и синдикатите и са ми го дали писмено”.
Изнервен от коментарите по темата, премиерът дори стигна до там да обвини всички, че обслужват корпоративни интереси и за национализация не можело да се говори – не били парите на тези фондове, а парите на хората. Това никой не го отрича и точно то прави нещата още по-лоши.
Държавата насилствено изземва парите на хората и те стават общи. Никой не твърди, че тези пари ще се използват за други цели, въпросът е че те от лични, стават общи. Това не е национализация, това е грабеж.
Управителят на НОИ Христина Митрева също изпадна в конфузна ситуация, опитвайки се да обясни за какво става дума. Накрая си призна „наистина теоретично има елемент на преразпределение”.
Не теоретично, г-жо Митрева, та Вие искате да го правите на практика. Това са лични спестявания и някои хора имат много, а други имат малко – защото едни са работили през всичките години и са внасяли, а други или не са работили през цялото време или са се разсейвали с внасянето.
Е, Вашата идея е сега да вземем парите от общия кюп и да дадем на всички по-равно – да накажем тези, които са плащали вноски и имат спестени пари и да прелеем малко пари при другите с малкото спестявания. Това не е теория, това е жив комунизъм, който Вие искате да приложите на практика.
Върхът на мисълта на г-жа Митрева обаче е друг – въпросните средства не били лични, защото всъщност са превеждани от работодателите, а не от самите служители. Това изказване е колкото некомпетентно, толкова и скандално. То показва отношението на тези хора към спестените пари в пенсионните фондове – те ги мислят за държавни средства, които подлежат на политика. Сигурно вярват, че в частните фондове има някакви чували с пари, на които сега им е времето да си дойдат в НОИ и всичко да си дойде на мястото.
В професионалните пенсионни фондове са осигурени около 230 хил. работници, които са спестили над 450 млн. лв. Това са си техни лични пари и те са наследяеми. Има хора със спестени над 10 хил. лв. и още поне 10 г. работа пред тях. За тези хора дори не е належащ въпросът с изплащането на пенсии през идните години. Тези хора сега ще загубят всичко, парите има ще идат на вятъра. Ако утре се случи инцидент, тези пари вече няма да идат при семейството (при наследниците), а ще потънат в НОИ. Това е просто скандално.
Това решение е взето от премиера, но то е подготвено от една група от хора – министър на труда, управител на НОИ и синдикати. Същите тези хора ще управляват въпросния нов солидарен фонд, ако предложението стане реалност. Те решават да вземат почти половин милиард лева лични спестявания на категорийните работници и да ги сложат в солидарен фонд управляван от тях. Това е грабеж, при това направен да изглежда законен. Пак тези хора искат да направят така, че който не внася осигуровки да бъде пращан в затвора. Те играят нечестна игра и плашат със затвор всеки, който не им играе по свирката. За тези хора преход не е имало, те още живеят с комунизма.
Материалът е публикуван в блога на Института за пазарна икономика
преди 14 години Ситуацията май се поизясни. И май не е точно като описаната от уважаемия г-н Ганев. Значи наистина става въпрос за преминаване към солидарна система, но това става само и единствено по настояване и искане на синдикатите. А точно синдикатите са представители на хората, които са внасяли тези лични вноски. Следователно, с известна условност, можем да кажем, че тази национализация е по искане на самите осигурени. И тази условност може да стане реалност като синдикатите накарат своите членове (от чието име са поискали тази промяна) да подпишат съответните документи за прехвърляне на партидите. И готово - казусът е разрешен, всичко си е по правилата. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Абе защо не вземе правителството да национализира и влоговете на населението от частните банки в един държавен фонд и парите да се ползват солидарно. Аз, например, спестявам от десетки години, но като отидох да тегля, лошата частна банка ми дава само колкото ми е салдото. А то е малко... Сигурно не ми управляват добре влога. Пък и лихвата е нищожна - едноцифрен процент. Сигурен съм, че държавата, представлявана от профсъюзите, НОИ, и най-вече правителството, ще управлява новия държавен фонд Спестявания компетентно и мъдро.Да не пропусна - нека да национализират и частните жилища. И те не се управляват добре. Къде тече покрив, къде входът не е поддържан...И един има малко жилище, друг голямо, защото такова си е купил, или пък наследил. Трябва и тук да се въведе солидарно преразпределяне - всекиму според нуждите и може би според това, колко шумно е протестирал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Ами толкова има, защото толкова си внесъл. И пак трябва да ги храним от нашите данъци. Основната част от тия раннопенсиониращи са не летци и миньори, както твърди премиера, а полицаи и военни. И стигаме до българския парадокс: Тези които работят най-кратко и най-лешперската работа, и не произвеждат нищо, да се пенсионират най-рано и да взимат най-голяма пенсия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Защо? сега като са му в този фонд парите след колко време трябва да се гътне? Пак след 1, защото толкова има по "личната" му партида, за която сигурно и не знае... За сметка на това някой си капитализирал прохождащото АД с неговите парички и е кихнах нещо на шефа на фонда отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Единственият плюс е, че и последните наивници проумяха, че Б.Б. и сие са просто едни безотговорни крадци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Напълно съм съгласен с г-н Ганев. Най-накаря някой да назове нещата с истинските им имена. Това е не само крачка назад, но и недопустимо от морална гледна точка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Ъхъ, и на работник А му се казва, че трябва да се гътне след 1 година, а на работник Б - да се гътне след 5 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години А има ли проблем тези пенсии да се изплащат сега на солидарен принцип и в равен размер за всички и просто да се знае, че работник А ще получава тази пенсия 1 година, а работник Б ще я получава 5 години. Тъй като в момента до колкото разбирам никой не получава нищо, а едни фондове инвестират едни чужди пари в едни техни си компании. отговор Сигнализирай за неуместен коментар