IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Криворазбраната комасация на земеделската земя

Комасацията на ниво обработка вече съществува и постижението е на арендаторите и субсидиите, постигнато въпреки разпокъсаността на собствеността, пише блогърът Аgroexpert

11:04 | 13.07.10 г. 35
Криворазбраната комасация на земеделската земя

Раздробеността на земеделската земя у нас се сочи за основен проблем, но за кого? За производителите, за собствениците, за държавата като цяло?

Всеки е виждал огромни блокове от по няколко хиляди дка с пшеница, царевица, слънчоглед и т.н. Дали тези масиви са на един собственик на земя?

Определено не са, но са на един производител (арендатор). Тоест комасацията у нас е факт на ниво ползване.

Арендаторът просто влиза в масива, разорава го, ако някой собственик на декари в масива го потърси, му плаща, ако не го потърси (защото билетът от София до Ямбол е по-скъп, отколкото рентата от 1 дка), не му плаща. В крайна сметка държавата е доволна, защото тези земи се обработват и защото получаваме субсидии от ЕС за обработка на площ.

С рентата от 5 - 10 дка бюджетът на нито един собственик на земеделска земя няма да се промени съществено. Това са 50-100 лв. годишно, повечето от които биха отишли за разходи за транспорт.

Ако инициативата се остави в собствениците на земеделска земя, които са милиони и живеят на стотици километри от нивите си или на хиляди, ако са емигрирали в чужбина, земеделското производство ще спре.

Именно затова вече съществуващата комасация на ниво производител, трябва да се използва, като прерасне в комасация на ниво собственик.

Тоест с печалбата от ползването на земята арендаторите постепенно да я придобият от държателите на по 5-10 дка, за които събирането на рента е безмислено скъп процес.

Именно затова приетите на първо четене от Парламента промени в закона за ползването на земеделските земи са повече от добри. С тях арендаторът има правото на пръв купувач.

Много от арендаторите купуват земя в обработваните от тях землища на цени над тези, на които купуват големите собственици на земя (АДСИЦ). Например когато АДСИЦ купуват на 300 лв./дка, арендаторите купуват на 350 лв./дка, за да не допуснат голям собственик на земя в обработваните землища.

Ежегодно при изплащане на рентите, арендаторите предлагат на собствениците на земя да им я купят и арендаторите са основни собственици на земя у нас.

Кой друг освен арендаторите може да осъществи комасация на ниво собственост?

Единствено АДСИЦ за земеделска земя, но със спада в цените на акциите им те не могат да привличат капитал и едва ли могат да купуват повече земя. За съжаление те не правят комасация. Те просто се опитват да купуват по-големи парцели в целевите им землища, но тези парцели почти никога не са един до друг, защото АДСИЦ притежават едва около 1/25 от земеделската земя у нас. Тоест теоретично от 25 парцела само 1 е на АДСИЦ, а фондовете за земя (АДСИЦ) са над 10 и не винаги са съгласни да заменят парцелите помежду си.

За да бъде осъществена комасацията чрез покупки от АДСИЦ, са нужни десетилетия, като налетият капитал ще увеличи цената на земята, без да увеличи рентите, което ще намали рентабилността на инвестицията в АДСИЦ и ще обезмисли съществуването им от гледна точка на акционерите им.

АДСИЦ са естествени врагове на арендаторите, които, обработвайки земята, естествено я ценят и искат и да я притежават и затова АДСИЦ ще срещат трудности в договарянето с арендаторите.

На практика по-бързата писта за комасация е чрез арендаторите, а не чрез собствениците на земя.

И никога не трябва да забравяме, че комасацията на ниво ползване, вече съществува и тя е постижение на арендаторите и субсидиите, които стимулираха арендаторите да обработват все повече и повече площи.

АДСИЦ за земеделска земя изиграха своята роля да събудят пазара на земеделска земя и ренти и да събудят арендаторите, които вече поеха инициативата в свои ръце и ще станат основни купувачи на земеделска земя. АДСИЦ на практика събудиха спящия гигант, арендаторите. Доказателството е в промените в закона за ползването на земеделска земя приети на първо четене, промени, които със сигурност са поискани от арендаторите.

Не на последно място трябва да погледнем от гледна точка на държавата и на всички нас. Най-добре е да има производство, а за да има производство са нужни арендатори, а не собственици на разпокъсани парцели, било то и 1 собственик със 100 000 парцела по 4 дка, пръснати из цялата страна.

Както се вижда, конкуренцията между арендаторите е жестока и води до мощно окрупняване, като получателите на субсидии за над 1 млн. лв. се увеличават над 5 пъти за година до 63 през 2009 г.

Тази конкуренция ще доведе до още по-голяма комасация на ниво обработка и все повече ще има масиви не по 500 дка, а по 2-3 000 дка и то при внедряване на най-добрите земеделски практики. Защото една е рентабилността когато влезеш в масив от 5 000 дка и жънеш няколко дни и друга когато комбайна прескача постоянно от парцел от 100 дка в друг парцел от 100 дка.

Наистина арендаторите, които оцелеят в конкуренцията ще станат милионери и ще имат по 50 - 100 000 дка собствена земеделска земя.

Но ние не трябва да им завиждаме, а да им се радваме.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 1 rate down comment 0
alzag
преди 13 години
Малка корекция - БАСЗЗ не е "Асоцияцията на АДСИЦ". В нея само половината са АДСИЦ, а има и други АДСИЦ, които не са членове на БАСЗЗ.Колкото до доводите на БАСЗЗ против чл.4а в ЗСПЗЗ - всеки може да ги прочете в сайта им.А колкото до авторът на този блог - казано му е - написал го е!Той просто изпълнява поръчки.И няма как да жъне, защото нито има какво, нито с какво, нито знае как.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 0
SEBULBA
преди 13 години
"Написал съм го ясно. 8 млн. собственици на по 4 дка. за 1 000 лв. Голямо ограбване, няма що. "Ами това са по твоите сметки 8 милиарда лева! Ако това не е обир, какво е? Между другото, истинската цифра е друга. Става въпрос за много повече пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 0
v.pavlov
преди 13 години
Очаквам Инвестор да публикувате и материала на Асоцияцията на АДСИЦ за да чуем и техните доводи по въпроса! Защо Агроексперта не жъне на блока си, а пише в блоговете си... Добре е да отговори на този въпрос, за да подкрепим неговата теза, която из основите си е грешна!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 0
vn_rad
преди 13 години
В отговор на тези, които искат земята да се одържави. Ние все пак не сме Китай нали? Уж станахме демократична държава, а искаме да бъде по комунистически. Аз има 100 декара земя, но живея в стара къща с две стаи. Не предлагам обаче този, който има няколко апартамента да му се одържавят, защото само един му стига.Както жилищата, така и земята са НЕПРИКОСНОВЕНА СОБСТВЕНОСТ според нашата конституция.Те много хора искат да се върне ТКЗС, защото спокойно си крадяха каквото си поискат. Арендаторът е НАЕМАТЕЛ, така както е наемател човек, който е взел под наем жилище.С промените в законите, за първи купувач и с приказките за комасация /която е само предлог за някой да си напазаруват евтина земя/ се нарушава конституционното право на собственика на земя да прави с нея каквото си иска. Арендаторите днес са с модерни и скъпи машини, но той взема 75% от печелбата. А колко е тя знае само той. Разбира се не умаловажавам техния труд и добре, че ги има, но всяка жаба да си знае гьола!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 0
theforce
преди 13 години
драги agroexpert... най-нахално, с извинение, и от името на всички по-долу, що не идеш да се заселиш в Украйна или Китай и да ни освободиш от присъствието и платените си "разсъждения"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 5
agroexpert
преди 13 години
Написал съм го ясно. 8 млн. собственици на по 4 дка. за 1 000 лв. Голямо ограбване, няма що. Рентата би била 50 лв. на година. Аз имам наследствени доста повече от 4 дка, но повечето не се обработват. Тоест няма арендатор няма проблем. Браво. А арендатора, че ще си остане селянин е ясно. Там е дива джунгла и не всеки оцелява. Мечтите ви за вежливи възпитани арендатори като учителки от детската градина са наивни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
alzag
преди 13 години
БРАВО на PR-а на НАЗ.По-добра поръчкова статия не съм чел по темата.Въобще няма да коментирам написаното - то просто е несъстоятелно.Зърнопроизводителите ще работят земите ни без да ни пащат аренда, ще плашат с блокиране на граници и основни трасета, ако не им се повишат националните доплащания (които идват от нашите данъци), след това ще изкупят нивите ни с правото на първи купувач, а след това ще "комасират" (поне си направете труда да направите разлика между комасация и окрупняване) и след това ще диктуват цената на хляба.А окрупняването те го владеят, видно и от изнесените данни - все по-малко земеделски стопани, все по-едри зърнопроизводители, а после ще се обявяват за подпогане на обезлюдените села.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 6
agroexpert
преди 13 години
правото на пръв купувач не е законова защита спрямо цената. А нещо като уведомление, за да не пропуска арендатора сделка и да не се изпуска комасация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 5
agroexpert
преди 13 години
При апартамента ти има данък от 0,6% годишно и ниво държава, дори да стои празен този апартамент, не й дреме стига да си платил данъка. При земята няма данък, но на държавата й дреме, че не се обработва. Ти няма да се вдигнеш от Софето да отидеш да работиш на полето. Затова държавата оставя който е там да си вее коня.Не случайно в Украйна и Китай земята е държавна. ЗАЩОТО Е НАЦИОНАЛНО БОГАТСТВО и трябва да се ползва. Каквото са и големите язовири, плажовете, реките, подземните богатства.Ще ти дам друга аналогия с апартамента ти. Ако той е къща в село на 50 км. от Враца например и не си ходил там от 10 години (както) откъде ще знаеш, че група роми не са се самонаселили? или не е паднала сама поради течащ покрив? Има много такива паднали къщи.По същата логика искаш да имаш имот (земя) на 300 км. от Софето, но да ти носи парички и арендатора да идва да ти целува крака, заради това че се поти на нивата.Едно одържавяване на земята и ще се оправим. По светлия пример на Украйна и Китай
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
madcow
преди 13 години
Хех, странна логика, ако арендаторите купуват по-скъпо от АДСИЦ защо имат нужда от законова защита?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още