IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Криворазбраната комасация на земеделската земя

Комасацията на ниво обработка вече съществува и постижението е на арендаторите и субсидиите, постигнато въпреки разпокъсаността на собствеността, пише блогърът Аgroexpert

11:04 | 13.07.10 г. 35
Криворазбраната комасация на земеделската земя

Раздробеността на земеделската земя у нас се сочи за основен проблем, но за кого? За производителите, за собствениците, за държавата като цяло?

Всеки е виждал огромни блокове от по няколко хиляди дка с пшеница, царевица, слънчоглед и т.н. Дали тези масиви са на един собственик на земя?

Определено не са, но са на един производител (арендатор). Тоест комасацията у нас е факт на ниво ползване.

Арендаторът просто влиза в масива, разорава го, ако някой собственик на декари в масива го потърси, му плаща, ако не го потърси (защото билетът от София до Ямбол е по-скъп, отколкото рентата от 1 дка), не му плаща. В крайна сметка държавата е доволна, защото тези земи се обработват и защото получаваме субсидии от ЕС за обработка на площ.

С рентата от 5 - 10 дка бюджетът на нито един собственик на земеделска земя няма да се промени съществено. Това са 50-100 лв. годишно, повечето от които биха отишли за разходи за транспорт.

Ако инициативата се остави в собствениците на земеделска земя, които са милиони и живеят на стотици километри от нивите си или на хиляди, ако са емигрирали в чужбина, земеделското производство ще спре.

Именно затова вече съществуващата комасация на ниво производител, трябва да се използва, като прерасне в комасация на ниво собственик.

Тоест с печалбата от ползването на земята арендаторите постепенно да я придобият от държателите на по 5-10 дка, за които събирането на рента е безмислено скъп процес.

Именно затова приетите на първо четене от Парламента промени в закона за ползването на земеделските земи са повече от добри. С тях арендаторът има правото на пръв купувач.

Много от арендаторите купуват земя в обработваните от тях землища на цени над тези, на които купуват големите собственици на земя (АДСИЦ). Например когато АДСИЦ купуват на 300 лв./дка, арендаторите купуват на 350 лв./дка, за да не допуснат голям собственик на земя в обработваните землища.

Ежегодно при изплащане на рентите, арендаторите предлагат на собствениците на земя да им я купят и арендаторите са основни собственици на земя у нас.

Кой друг освен арендаторите може да осъществи комасация на ниво собственост?

Единствено АДСИЦ за земеделска земя, но със спада в цените на акциите им те не могат да привличат капитал и едва ли могат да купуват повече земя. За съжаление те не правят комасация. Те просто се опитват да купуват по-големи парцели в целевите им землища, но тези парцели почти никога не са един до друг, защото АДСИЦ притежават едва около 1/25 от земеделската земя у нас. Тоест теоретично от 25 парцела само 1 е на АДСИЦ, а фондовете за земя (АДСИЦ) са над 10 и не винаги са съгласни да заменят парцелите помежду си.

За да бъде осъществена комасацията чрез покупки от АДСИЦ, са нужни десетилетия, като налетият капитал ще увеличи цената на земята, без да увеличи рентите, което ще намали рентабилността на инвестицията в АДСИЦ и ще обезмисли съществуването им от гледна точка на акционерите им.

АДСИЦ са естествени врагове на арендаторите, които, обработвайки земята, естествено я ценят и искат и да я притежават и затова АДСИЦ ще срещат трудности в договарянето с арендаторите.

На практика по-бързата писта за комасация е чрез арендаторите, а не чрез собствениците на земя.

И никога не трябва да забравяме, че комасацията на ниво ползване, вече съществува и тя е постижение на арендаторите и субсидиите, които стимулираха арендаторите да обработват все повече и повече площи.

АДСИЦ за земеделска земя изиграха своята роля да събудят пазара на земеделска земя и ренти и да събудят арендаторите, които вече поеха инициативата в свои ръце и ще станат основни купувачи на земеделска земя. АДСИЦ на практика събудиха спящия гигант, арендаторите. Доказателството е в промените в закона за ползването на земеделска земя приети на първо четене, промени, които със сигурност са поискани от арендаторите.

Не на последно място трябва да погледнем от гледна точка на държавата и на всички нас. Най-добре е да има производство, а за да има производство са нужни арендатори, а не собственици на разпокъсани парцели, било то и 1 собственик със 100 000 парцела по 4 дка, пръснати из цялата страна.

Както се вижда, конкуренцията между арендаторите е жестока и води до мощно окрупняване, като получателите на субсидии за над 1 млн. лв. се увеличават над 5 пъти за година до 63 през 2009 г.

Тази конкуренция ще доведе до още по-голяма комасация на ниво обработка и все повече ще има масиви не по 500 дка, а по 2-3 000 дка и то при внедряване на най-добрите земеделски практики. Защото една е рентабилността когато влезеш в масив от 5 000 дка и жънеш няколко дни и друга когато комбайна прескача постоянно от парцел от 100 дка в друг парцел от 100 дка.

Наистина арендаторите, които оцелеят в конкуренцията ще станат милионери и ще имат по 50 - 100 000 дка собствена земеделска земя.

Но ние не трябва да им завиждаме, а да им се радваме.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

22
rate up comment 1 rate down comment 0
druzila
преди 13 години
по много елементарен и кух начин се игнорират собствениците ОПТИМИСТ е прав
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 1 rate down comment 0
Гари
преди 13 години
Агроекспертът издиша отвсякъде. Първо - нито арендаторите, нито големите АДСИЦ имат нужда от защита. Имат нужда многобройните собственици на земя и ако нещо ограничава правото им на собственост, то естествено е неправилно.Второ - няма такъв филм - влизал арендаторът, изоравал, сеел и жъне без да даде нищо на собственика. Всеки парцел си има номер с име на притежателя си в общинската земеделска служба, трябва цялата ОСЗ да е в кюпа, а и никой друг арендатор в региона да не те издаде. И пак може да лъсне истината на ортофотоснимките. Трето - такава доброволна комасация се прави открай време чрез споразумения между арендаторите, които също се регистрират в ОСЗ. И ако прословутият агроексперт се беше зачел в закона, щеше да види, че за парцели, за които нямат договори със собственика, но все пак го обработват, арендаторите внасят предварително по сметка на общината рента равна на средното рентно плащане за миналата година. И това вече е практика. Отиваш в общината и си вземаш парите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 0
v.pavlov
преди 13 години
Скандалните промени в Закона за земеделската собственост ще бъдат оттеглени14 Юли 2010http://***.mediapool.bg/show/?storyid=167732&srcpos=2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 0
ОПТИМИСТ
преди 13 години
Ужасявам се когато виждам как се разсъждава по сталинистки . Толкова ли е трудно да се проумее че законите трябва да защитават правото на собственика да се разпорежда със собственоста си както той прецени. В противен случай може да се стигне до абсурди от рода че когато си продаваш апартамента в София трябва да го предложиш първо на софиянец. А защо когато арендаторът си продава житото да не го предложи първо на собственика на земя и когато собственика му издаде съответният документ че отказва да си вземе житото чак тогава арендаторът да го продава на друг.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 0
alzag
преди 13 години
"Опасявам се обаче, че представителите на Фондовете инвестиращи в земеделска земя, ще се опитат да прокарат на друг етап подобен закон, само с разликата, че първи право на закупуване ще имат собствениците на съседните парцели, което също би било толкова противозаконно колкото и настоящата поправка на закона"Wolfy, много си прав в това си предположение.Все пак това ще е наистина "една малка стъпка в посока на комасацията".Ако някой въобще го е грижа за раздробената земеделска земя, трябва да придвижи приемането на закон за комасацията.А колкото до "правото на съседа", може да го заместим и с правото на имащия най-много в масива.Няма да споря по въпроса с конституционността, а само ще кажа че е нелепо обяснението в мотивите на вносителите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 0
wolfy
преди 13 години
до АgroexpertЩе разкажа не за лобистите за закона защото те прекрасно знаят, но за страничните наблюдатели за какво става въпрос; Това е един съвсем действителен случай от времето когато същият закон беше прокаран от БСП и беше в сила за малко повече от година. През това време се опитах да закупя парцел от 24 декара земя в дунавската равнина в едно село, в което се опитвам да събера достатъчно земя за да си направя овощна градина. Землищата на всички околни села се обработват от 2-3 едри арендатори. Въпреки че направих всичко възможно да закупя въпросните 24 декара, не успях, и то не защото не давах по-висока цена, а защото арендаторът заплаши бабата продаваща нивите, че ако ги продаде на друг ще я съди, според действащия тогава закон. В крайна сметка въпреки че предложих на бабата 360 лв. /дка, и тя искаше да я продаде на мен, се уплаши от заплахите на арендатора, защото за една полуграмотна, 80-годишна баба в някое изостанало село, това че ще отиде на съд звучи повече от стряскащо и земята беше продадена на арендатора на цена от 320 лв./дка. Целта е земята наистина да се концентрира в ръцете на малко хора - голяма част близки до различни партийни централи, но на възможно най-ниска цена. При всички положения независимо кои лобистки групи и партии прокарват подобни закони, те ограничават правата на собственост и са противоконституционни!Опасявам се обаче, че представителите на Фондовете инвестиращи в земеделска земя, ще се опитат да прокарат на друг етап подобен закон, само с разликата, че първи право на закупуване ще имат собствениците на съседните парцели, което също би било толкова противозаконно колкото и настоящата поправка на закона.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 0
SEBULBA
преди 13 години
Статията е пълна с неверни данни, поднесени по преднамерено манипулативен начин. Чист лобистки материал, целящ да "защити" противоконституционните поправки в закона на псевдодясната партия ГЕРБ (тези поправки минаха с помоща на гласовете на АТАКА и ДПС - интиреса клати феса). Всяка намеса на държавата в свободния пазар на земя ще доведе до отлив на инвеститорски интерес и спад на цените (всъщност може би точно това целят управляващите - техни кръгове да си присвоят тази земя на безценица за жълти стотинки). А крадливите селски тарикати, наречени арендатори, трябва да разберат, че ползват чужда собственост и трябва да плащат за което най-сетне...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 0
mirom1
преди 13 години
Хубаво защитавате арендаторите,но не сте виждали как арендатор се подиграва със собственик на земя.Болна жена се моли като малко дете на арендатор да и разпише декларация да може жената да си продаде нивите че и трябват за операция.Арендатора и вика аз ще ги купя на 200лв.Жената му вика "разбери ме че не ми стигат за операция други ми дават 300лв",той и вика "ОПРАВЯЙ СЕ НЕ МЕ ИНТЕРЕСУВА" "ЩЕ РАЗМИСЛИШ".Къде бяха тея защитници на арендаторите, когато се подиграваха с рентата на хората.Те даваха рента по 5лв и нея даваха на тея, които са отдалече и се подиграваха с хората.Пример имахме земя в село Брест /Плевенско/ в малката коперация и за 45дка ни дадоха 10кг.захар,е за това ли трябва да се молим за нашата собственост. Нали арендаторите сега са мощни финансово нека пазара да определи кой и на кого ще продават хората,нали арендаторите дават сега по големи цени защо се притесняват.Защо заради шепа арендатори трябва да страда цял народ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 0
pecan
преди 13 години
странно е когато се говори за защита и неприкосновенност на частната собственост да се прокарват такива лобистки закони.ами тогава нека и наемателите да дават разрешение на своите наемодатели за продажба на наетия от тях апартамент.а ако наистина арендатора плаща повече от другите на собственика не е нужно да му се указва на кого да го продаде а ако плаща значително по малко защо да бъде насилван собственика
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 1
орк
преди 13 години
втрещендържавата не си върши работата за да гарантира правото на собственост и разпореждане с нея, нещо за което ние плащаме данъците сиНо се грижи за тези, които злоупотребяват с правата ниКрадеш и мултиплицираш кражбата многократно с помощта на Бойко Борисов!Дали са 50 или 5 лв. това са мои пари и арендатора е длъжен да ми ги преведе и по сметка, ако поискам. Но само ако съм му дал право да работи земята ми. Иначе е самоуправствоАко нямам аренден договор с него той няма ангажимент да поддържа земята в добро екологично състояние и като хвърли две години ГМО или канабис или пестициди отоговрност ще нося аз. Затова и той няма право да ползва без съответния акт чужда собственост.В схемата за директни плащания има изискване за представяне на документ за право на обработка - иначе няма субсидия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още