IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Б. Иванчев: Жилищата са мъртви активи и убиват предприемчивостта ни

Ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване, твърди преподавателят по Поведенчески финанси

13:00 | 13.01.12 г. 115
<p>
	Боян&nbsp;Иванчев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Боян Иванчев. Снимка: Личен архив

- В книгата  ви се цитира изследване, че бедни страни от Карибския басейн, Латинска Америка и Африка са лидерите в индекса на щастието. Защо Европа и САЩ не са, а пък страните от бившия соцлагер са най-назад?

Колкото по-слабо са атакувани емоциите и ирационалността на човека, толкова по-щастлив е той. Първата група  страни имат по-различна психология от пазар-консумеризъм и перцепция за щастие. Хората от бившия соцлагер се чувстват излъгани от революцията и съжаляват за "пропуснатия шанс" да участват отначало в консумеризма. И сега страхотно много бързат... да наваксат и поради това са много нещастни. Само вижте лицата на всичките ни политици и богати бизнесмени. 

- Какво е възприятието за щастие на хората в Латинска Америка, за да са по-щастливи от другите?

Моята трактовка е че в тези страни хората страдат по-малко от "болестта  на парите" (Money Sickness Syndromе) и са по-щастливи, макар и по-бедни, защото ценностната им система не е основана толкова много на консумеризма.

- Има ли изследвания кой е по-щастлив - бедните, средната класа или богатите? Щастливи ли са българските политици и бизнесмени или са лакоми за още власт и/или пари?

Изследванията в САЩ показват че най-силният единичен импулс за щастие се свързва със секса. В същото време General Social Surveys of the USA 1988-2002 показва, че богатите не правят повече секс от тези с ниски доходи. Следователно по този признак - богатите не са по-щастливи.

За България не разполагам с такива данни. А за нашите политици и бизнесмени, както казах по-рано, вижте добре  лицата и очите им - загрубели, нещастни, мътни. Алчността и бързането ги прави и завистливи на всичко отгоре. Забравят че в Библията е казано "Корен на всички злини е сребролюбието" и още "...среброто ти да погине заедно с тебе, задето си помисли че с пари се добива дарът Божий".

- Доколко е важно общественото мнение, което кара мнозина да вдигат летвата и в мнението на колко човека и кои точно трябва да се оглеждаме?

Хората  са емоционални и ирационални същества. Консумеризмът ни атакува всяка секунда отвсякъде - с емоции, лайфстайл, сексуалност и иска от нас пари за да консумираме повече и да живеем като на кино - философията е мъртва и живеем при такъв обществен договор. Тези, които казват обратното ги считат за луди и сектанти. Най-лесното е да говорите с някой дядо или баба за това какво им е било достатъчно за да бъдат щастливи.    

- Означава ли това, че без телевизия и медии, които са основните канали на консумеризма, ще сме по щастливи?

Медиите са нещо много хубаво, стига  да не лъжат и измислят небивалици за пари и да не деформират съзнанието ни само към консумация. Медиите не са лоши сами по себе си. Лоши сме ние хората и тези, които управляват медиите.

- Имате ли впечатления къде хората са по-щастливи? Например в стари  еснафски градове като Пловдив и  Шумен, в забързаната и изнервена София, или в морските градове Бургас и Варна?

Нямам представителни данни. Личните ми впечатления са, че хората които останаха  в провинцията са удовлетворени  от нея и нямат душевния  дискомфорт на заминалите. Заминалите в София не са се интегрирали в големия град, а пък не искат да се върнат в малкия. Това ги тормози и ги прави зли и завистливи. А софиянци, губейки статуса си, станаха също зли и мразещи хората от провинцията.

- Защо някои страни като Франция и Великобритания се опитват да въведат индекс на щастието? Кои компоненти влизат вътре?

Вероятно някой от политиците е решил да стане по-популярен, вслушвайки се в някой съветник... Папа Бенедикт XVI изрично казва, че в богатите общества хората живеят в морална и духовна бедност, вътрешният им живот е дезориентиран и страдат от различни форми на безпокойство. А Библията казва "Всички трудове на човека са за гърлото му, а душата му се не насища". Индексите се композират на база на следните въпроси: колко обезпокоен се чувствате, какво ви се струва че е ценно, удовлетворен ли сте от живота и т.н.

Последна актуализация: 10:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

91
rate up comment 9 rate down comment 0
mick
преди 12 години
Всъщност жилищата които не се използват ефективно са мъртви активи. Ефективно използване на имот има когато, човек го поддържа. Когато печели от него наем или рента. Или ако живее в него, не губи доход във вид на пропуснат наем.. който да е съизмерим с другите доходи на човека. Т.е. ако има месечен доход 500 лева и в същото време наемът на едно такова жилище също е 400-500 лева. Т.е. човекът живее прекалено нашироко за неговите доходи.Така, че няма нищо лошо човек да си купува жилища.. въпросът е да ги използва за нещо повече от куче касичка. Като се има предвид обаче, че 90% от хората имат жилища.. купуването на ново жилище и задържането на старото заключено.. наистина вреди на икономиката на страната, че и на самите хора, щото доходите им стоят ниски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
90
rate up comment 1 rate down comment 6
supertrader
преди 12 години
Тази година ЕЦБ ще натвори много глупости , все неуспешни и догодина хиперинфлация и изчезване на еврото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
89
rate up comment 8 rate down comment 0
Crux
преди 12 години
Не ми се вярва.Дълговете на Гърция не са обезпечени с нищо. Кредиторите няма какво да вземат, ако гърците спрат да си плащат. При ипотеките не е точно така. Зад всяка ипотека стои някакъв имот, който банката може да придобие като обезпечение, ако длъжникът не може да си плаща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
88
rate up comment 2 rate down comment 3
mia11
преди 12 години
Ами я виж, че и на тях ги опростят, както ще ги опростят на Гърците.... не изключвай такъв вариант.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
87
rate up comment 8 rate down comment 0
Crux
преди 12 години
Да, трейдъре. А преди 5 години всички ме убеждаваха, че цените на жилищата ще растат с минимум 10% годишно в обозримо бъдеще и ако не купя сега, после вече няма да мога...Но добре, нека вземем най-лошия вариант. В следващите две години ни връхлитат хиперинфлация, фалити на банки и всякакви други апокалиптични събития. Да, в този случай аз ще си загубя спестяванията. И нищо повече. Не че ще ми е приятно, но поне ще съм на нула. В същата ситуация колегата с ипотеката ще загуби жилището си и ще продължи да дължи на банката още пари. Нали не си толкова наивен да вярваш, че при една евентуална хиперинфлация и банкови фалити ипотекарите ще се отърват и ще си задържат апартаментите, без да плащат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
86
rate up comment 0 rate down comment 6
supertrader
преди 12 години
Заложи на това че и ти няма да успееш ..трябват ти 2 години ,това означава по закона на Мърфи , че депозита ти ще се стопи като стойност преди да изгекат 2 години.Закона на Мърфи е железен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
85
rate up comment 4 rate down comment 1
supertrader
преди 12 години
Така както банките прекараха тези които заеха пари от тях , по същия начин ще прекарат и тези които им депозират парите си..просто не е дошъл денят "Х" , така като той дойде за тези които теглиха скъпи кредити. И на мен винаги са ми изглеждали скъпи техните кредити , неоправдано скъпи и никога не съм вземал заем от тях. Този панаир с ДЦК-тата , в момента им поддържа високите лихви и не е вярно че казусът няма решение ,но на тях и свързаните с тях политически кръгове така им е по добре. Те просто не играят честно , не искат и не си заработват парите честно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
84
rate up comment 7 rate down comment 1
Crux
преди 12 години
И последно - при темповете, с които спестятвам, и при темповете, с които продължават да падат цените на жилищата, след около 2 години аз ще съм в състояние да си купя директно с кеш същия апартамент като на колегата. И така, аз ще имам собствено жилище и нито лев заеми, а той ще има същото жилище и ще му остават още 23 години, докато го изплати. Кое ли е по-изгодно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
83
rate up comment 5 rate down comment 1
Crux
преди 12 години
Продължение:В същото време аз реших да си остана под наем и да спестявам. Днес, 5 години по-късно, имам близо 50 000 Евро спестени в банката и нито лев заеми.Та, нека да попитам - кое е по-добре, да живееш под наем и да имаш 50 000 Евро в банката, или да живееш в собствено жилище, чиято цена се е сринала наполовина за 5 години и да имаш 80 000 Евро дълг? А?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
82
rate up comment 6 rate down comment 1
Crux
преди 12 години
"Май съфорумеца Crux изпуска един много важен елемент на теорията - 10 години той е инвестирал в наеми - сега има ..... А този който е инвестирал в ипотечни вноски - сега има жилище!!!! Да повече е инвестирал ипотечният инвеститор, но инвестицията е налице, а какво е налице при инвестицията на Crux????"Ще ти отговоря, защото имам пряко сравнение.През 2007-а един колега си взе 4-стаен апартамент в ЕПК в Красна поляна. Плати 89 000 Евро, като тегли 30-годишен кредит. Месечната вноска по кредита е около 1500 лева. Жилището беше пълна дупка, човекът хвърли още сума си пари, за да го оправи и обзаведе. Днес, 5 години по-късно, въпросният апартамент струва има-няма 60 000 Евро, ако изобщо се намери кой да го купи. А човекът е изплатил една много малка част от заема (понеже е с анюитетни вноски) и има да плаща въпросните 1500 лева месечно в следващите 25 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още