IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Хеликоптерни пари биха увеличили спестяванията, не потреблението

Едва 26% от участниците в проучване на ING казват, че ще похарчат по-голямата част от сумата

17:00 | 30.10.16 г. 35
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Хеликоптерните пари – прекият трансфер на средства от централните банки към потребителите – напоследък са определяни като радикална форма на стимули, която би трябвало да насърчи инфлацията. Проучване на ING, цитирано от Bloomberg, обаче подсказва, че мярката вероятно не би имала толкова голямо влияние.

Ако хората получават по 200 евро в банковата си сметка всеки месец в рамките на година, без да има някакви задължения по тези плащания, те са по-склонни да ги спестят, отколкото да ги похарчат. Това са резултатите от изследването в 12 европейски държави сред 12 хил. души, проведено онлайн между 3 и 24 юни от института Ipsos.

Едва 26% казват, че ще похарчат по-голямата част от сумата, а 52 на сто биха ги спестили, инвестирали или пък не биха направили нищо. 15% казват, че ще платят дългове. 

„Ако хората правят това, което са посочили в анкетата, би трябвало да поставите под съмнение ефективността на тази форма на стимули“, казва Иън Брайт, старши икономист в ING. По думите му алтернативата би била да се дават пари на държавата за инфраструктурни разходи, данъчни облекчения или за изплащане на дълга. Това е възможност за Европейската централна банка (ЕЦБ), на която е забранено да финансира директно националните правителства.

Идеята на хеликоптерните пари може да изглежда странна, но концепцията, за пръв път формулирана през 60-те години от нобеловия лауреат Милтън Фридман, се обсъжда сериозно от редица икономисти. Причината е провалът на усилията на централните банки да насърчат ръста и инфлацията, въпреки че наляха трилиони долари на финансовите пазари. От самите регулатори по света засега се въздържат да определят хеликоптерните пари като възможен инструмент.

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги нарече хеликоптерните пари „много интересна концепция“ по-рано тази година, но от банката твърдят, че не са обсъждали такъв вариант.

Управителят на Японската централна банка Харухико Курода неколкократно изключи въвеждане на хеликоптерни пари с аргумента, че пред мярката стоят правни пречки, а британският му колега Марк Карни заяви, че това е нереалистична идея.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 23 rate down comment 5
BigBear
преди 8 години
Не съм убеден в достоверността на проучването. Първо, питали са ги докато правят обичайните неща свързани със самата банка и хората не са искали да изглеждат разточителни.Просто е трябвало да преведат на 100 случайни клиента по 200 евро всеки месец и след това да засекат какво е станало...Хеликоптерните пари са по-добра идея от колкото да се дават сигурни сделки на наши хора от правителствата, нещо което се прави по цял свят...Така много хора ще потребяват а не само избрани...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 6
SS-23
преди 8 години
Идеята на хеликоптерните пари може да изглежда странна, но концепцията, за пръв път формулирана през 60-те години от нобеловия лауреат Милтън Фридман, се обсъжда сериозно от редица икономисти.---Много са ми смешни тия "нобелови" учЕни - досега нищо не познават , а обратно - каквото не съм предрекал, само това не е станало!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 4
SS-23
преди 8 години
"потреблението" не може да се увеличи, само защото "има пари" , ако "няма глад"! "Потребление" заради самото потребление, прави само *** ... а *** едва ли останаха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
Хеликоптерни пари биха увеличили спестяванията, не потреблението---Естествено, казвал съм във всяка статия за "хеликоптерните" пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още