IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Битката с фискалното страшилище

Ако централните банкери наистина искат да възстановят глобалната икономика, ще трябва да увеличат публичните разходи

11:51 | 13.03.16 г. 39
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Световната икономика очевидно потъва, а централните банкери, които би трябвало да отговарят за нея, са доста объркани. Или поне това сочат резултатите от срещата на високо равнище на Г-20 в Шанхай в края на миналия месец, коментира професорът по икономика в University of California и старши политически съветник на МВФ Бари Айхенгрийн за project-syndicate.org.

Международният валутен фонд, който наскоро намали прогнозата си за глобалния растеж, предупреди присъстващите на срещата на Г-20, че вероятно предстоят още понижения. Въпреки това всичко, което излезе от срещата, бе слабо изявление за преследване на структурни реформи и отбягване на политики, при които дадена страна се опитва да намери решение на икономическите си проблеми на гърба на съседните страни.

Още веднъж паричната политика се превърна в единственият избор. Централните банки поддържат лихвените си проценти ниски през по-голямата част от последните осем години. Експериментират и с количествено облекчаване. Последната им нетрадиционна стъпка бе да свалят лихвените проценти под нулата.

Има логика в мотивацията: някой трябва да направи нещо, за да запази световната икономика в състояние на платежоспособност, а централните банки са единствените, които могат да действат. Проблемът е, че паричната политика все повече върви към изтощение. Не е ясно дали лихвените проценти могат още да бъдат потискани.

Нещо повече, отрицателните лихвени проценти започнаха да влошават здравето на банковата система. Таксуването на банките за привилегията да поддържат резерви повишава цената, която плащат, за да правят бизнеса си. Тъй като домакинствата могат да изберат сейфове, в които да сложат парите си, на банките им е трудно да таксуват вложителите заради това, че пазят средствата им.

В слаба икономика банките нямат много голяма възможност да прехвърлят разходите си чрез по-високи лихвени проценти  по кредитите. В Европа, където експериментът с отрицателните лихвени проценти е най-напред, затрудненото положение на банките е добре видимо.

Решението е просто. Проблемът със слабото търсене трябва да се реши не като се опитваме допълнително да отслабим паричните условия, а чрез повишаване на публичните разходи. Правителствата трябва да взимат заеми, за да инвестират в изследвания, образование и инфраструктура. В момента подобни инвестиции струват малко предвид ниските лихвени проценти. Продуктивните публични инвестиции ще повишат и доходността на частните инвестиции, насърчавайки компаниите да стартират допълнителни проекти.

Ето защо е смущаващо да видим отказа на централните банкери, особено в САЩ и Германия, дори да помислят за подобни действия, въпреки наличното фискално пространство (както показват рекордно ниската доходност по държавните ценни книжа и реално всеки други икономически показател).

В Германия идеологическото отвращение от бюджетни дефицити е дълбоко залегнало. То се корени в доктрината на „ордолиберализма“ след Втората световна война, според който правителството трябва да прилага договори и да гарантира адекватна конкуренция, но трябва да избягва всяка друга намеса в икономиката.

Придържането към тази доктрина не позволи на германските следвоенни политици да бъдат изкушени от ексцесии, подобно на Хитлер и Сталин. Но цената за това бе висока. Ордолибералният акцент върху личната отговорност насърчи безпричинната враждебност към идеята, че отговорните поотделно действия не водят автоматично до желаните общи резултати. С други думи - направи германците алергични към макроикономиката.

Застаряването на германското население след това ги накара да мислят, че спешно трябва да спестяват заедно за пенсионирането си чрез излишъци. А една изключителна поредица от бюджетни дефицити след обединяването на Германия през 1990 г. сякаш само влоши, а на реши, структурните проблеми на обединена Германия.

В крайна сметка, враждебното нежелание за ползване на фискалната политика може да бъде проследено обратно до 20-те години, когато бюджетните дефицити водеха до хиперинфлация. Обстоятелствата днес може би са напълно различни от тези през 20-те, но все още има вина по асоциация.

В САЩ гражданите са подозрителни към властта на федералното правителство, включително властта да има дефицити, което фундаментално е федерален прерогатив. От независимостта до Гражданската война това подозрение е най-силно в американския Юг.

В средата на 20 век по време на движението за граждански свободи политическият елит на Юга е този, които се противопоставя на силното ползване на федерална власт. В Юга се оформя стабилен републикански блок с лидери, които се противопоставят на упражняването на федерална власт с изключение на тази по прилагането на договори и по конкуренцията – враждебност, която включва най-вече контрациклична макроикономическа политика. Добре дошли в ордолиберализъм с американски привкус от Юга. Волфганг Шойбле, запознайте се с Тед Круз, коментира Бари Айхенгрийн.

Идеологическите и политическите предразсъдъци, дълбоко вкоренени в историята, трябва да бъде преодолени, за да се сложи край на настоящата стагнация. И ако продължителен период на слаб растеж след криза не е моментът за това, тогава кой е?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 10 rate down comment 0
data
преди 8 години
Мави , поздравления - 100 % в десятката :) и да ти кажа повечето нормални икономисти го знаят това . Шибaния проблем е че света така е кабарясaл от "финансови инструменти" че никой не знае как да се измъкне от ситуацията . Или в на кратко - всички знаят желаната крайна точка но никой не знае пътя :) . Лошото е че няма и исторически опит за справяне с подобна ситуация .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Томас Джеферсън , 3-ти президент на САЩ(1801-1809г.): Аз вярвам, че банковите институции са по-опасни за нашите свободи, отколкото редовната армия Милтън Фрийдман е абсолютно категоричен, че Фед е причинил Великата депресия чрез рязко ограничаване на паричното предлагане в момент, в който пазарите на живот и смърт се борят за ликвидност. Конгресменът Рон Пол в същата връзка заявява: От Великата депресия, през стагфлацията от 70-те, до спукването на дотком-балона миналата година (речта му е произнесена на 10 септември 2002 г.), всяко икономическо сгромолясване, изстрадано от страната ни през последните 80 години води директно до политиката на Фед. Резервът следва упорито политика на наводняване на икономиката с лесни пари, водещо до неправилно разпределение на ресурсите и изкуствен бум, последван от рецесия или депресия, когато създадения от резерва балон гръмне Катастрофата от 2008-***, този път с ипотечните кредити, отново е изцяло стопроцентова заслуга на ФЕД
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
Нали искаха да управляват всичко и затова 1913г. направиха частна монет.банка(ФЕД) и проф.Керъл Куигли, ментор на Бил Клинтън в университета Джорджтаун пише в книгата Tragedy and Hope от 1964г. :Силите на финансовия капитализъм имаха още една грандиозна цел, да създадат истинска световна система за финансов контрол, държана в частни ръце, способна да доминира политическата система на всяка страна и икономиката на света като цяло. Според замисъла им, системата трябвало да се контролира във феодален стил от всички централни банки, действащи под общо ръководство, чрез тайни споразумения, договаряни на редовни частни срещи и конференции... - http://***.courtfool.info/bg_A_tale_of_two_monetary_systems.htmЦионизма и масоните и т.н. тайни общества се крият повече зад САЩ под формата на идеологии като неолиберализъм и т.н. обяснил съм всичко - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1552051295073099ЗАПОЧВАЙКИ ОТ ДАЛЕЧЕ ЗАЩОТО СТАВА ВЪПРОС ЗА ПОКАЯНИЕ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 0
ivanrog
преди 8 години
Забравяш един основен момент, преди да твърдиш това, трябва да си изтеглил необмислено голям дълг, а след като си го направил, че и някой ти е дал пари, бъдете така добри да си понесете последствията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Преди време ти писах ,обясних и не ми пречи да повторя Например при 100млрд. БВП и 100млрд. държ.дълг ако БВП падне с 25%(75млрд.) дългът става 133% - ако БВП се вдигне с 25% дългът става 80% при 0% лихва тоест лихварството се нуждае от постоянен растеж казано просто ,и Елън Браун,Президент на Публичния Банков Институт(САЩ) добре обяснява - http://***.courtfool.info/bg_A_tale_of_two_monetary_systems.htmБившия банкер го каза,призна - ''Реалният БВП ще трябва да нарасне повече от два пъти от прогнозираните равнища, за да може съотношението на държавния дълг към БВП първо да се стабилизира, а след това и да намалее''- http://***.investor.bg/analizi/91/a/gryckite-problemi-maskirat-narastvashtite-riskove-v-italiia-i-franciia-197409/ БВП расте в аритметична прогресия, а дълговете в геометрична заради лихвите - http://***.bgonair.bg/magazine/2015-05-29/piramidata-na-dalgoveteКогато лихвите и доходности са по-големи и някъде в пъти повече от растежа на БВП се получава пирамида
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 8 години
"Световната икономика очевидно потъва, а централните банкери, които би трябвало да отговарят за нея...."Именно! В това изречение е посочена и заболяването, и диагнозата! И това е безмилостна диагноза, както рак - централнште банкери отговарят за икономиката! Банките не са измислени, за да се занимават с икономика и икономиката не се прави в банките! Икономиката се създава и развива в заводите и на полето, а там банкерите нямат никаква работа! Работата на банкерите е да пазят парите на хората!Нещата ще започнат да се оправят, когато хората отхвърлят канцерогенната догма, че парите са стока!!!! Парите са абстрактна, условна стойност на реална стока или услуга и за всеки нормално мислещ и образован човек изобщо не стои дилемата за "кокошката или яйцето" в смисъла на "стоката или парите"!!! Стоката може да съществува и работи и без пари, но парите без стока не могат, а опитите на некви дистарикати да доказват обратното виждаме до какво водят!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 1
ivanrog
преди 8 години
Продължавам да не схващам, нали съм си ***, абе хора, какво толкова ви мъчи тоз ръстеж? Не че нещо, но защо трябва да даваме 500 млн. за магистрала, а не направо да отидем, в някое африканско село и да им ги връчим, а те да почнат да консумират? Ааааа, викате, че това ще е еднократен момент, ами почнете да мислите, че единствения изход е увеличаване на богатството на бедните, а не на богатите, там търсите и честно не мисля, че инфраструктурата или научните разработки ще помогнат за това, май точно обратно, щото някой трябва да го финансира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
Много може да се дискутира за данъците но първо трябва да се изясни въпроса с офшорките защото са нелоялна конкуренция като сенчестата икономика ,и наскоро Маргрет Вестагер, еврокомисар по въпросите на конкуренцията, нарече корпоративните данъчни вратички незаконни форми на държавна помощПроблема е ,че доклада на ООН е грешен - http://***.greentech.bg/?p=21201 ,и съм готов да застана пред всички академии на науките ,експерти и NASA за да обясня подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231тоест 6% от световният БВП на година трябва да се инвестира в определени неща за да се избегне енергийната и екологична катастрофи ,и вече признаха ,че има 15год. - http://***.greentech.bg/archives/55447 Принципно тези 6% може да се вземат и от банките което означава столетия 0,01% лихва ,и мисля ,че моята стратегия е по-добра - коментар 7
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 0
rover
преди 8 години
Отначало помислих, че статията е написана от някой американец. После видях кой е авторът.Според него, огън се гаси като се хвърлят кофи с бензин в пожара. Лесно и просто - като нямаш, просто харчиш повече и всичко ще е ОК.Много благодаря за статията. Веднага ще приложа наученото от нея в личните си финанси.==============================================================Решението е просто. Проблемът със слабото търсене трябва да се реши не като се опитваме допълнително да отслабим паричните условия, а чрез повишаване на публичните разходи. Правителствата трябва да взимат заеми, за да инвестират ....Този пасаж е направо супер. Страшна находка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
''Решението е просто. Проблемът със слабото търсене трябва да се реши не като се опитваме допълнително да отслабим паричните условия, а чрез повишаване на публичните разходи...''Наистина решението е много просто като стратегии и въпроса е от къде държавата да вземе парите и в какво да се инвестира и аз точно затова пиша - забрана на офшорките ,''данък Тобин'' и данък лукс и временно таван на печалбите и доходите - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034 с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1711968085748085за да има и растеж - http://***.greentech.bg/archives/55447,и за да се избегнат 3-те планетарни катастрофи защото иначе ще има милиарди жертви
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още