IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петролното домино на диктатурите

Сривът на цената на петрола през последната година и половина може да доведе до неочаквани последици от политическа перспектива

08:19 | 15.02.16 г. 30
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Ценовите движения, толкова големи и бързи като тези, които преобърнаха петролните пазари от юни 2014 г. насам, със сигурност причиняват страдания на някои и облагодетелстват други.

Въпреки че страданията обикновено привличат по-голямата част от вниманието, ползите са също толкова важни – ако не и повече. Спадът от 70% на цената на барел петрол представлява колосално прехвърляне на годишната печалба от 3 трлн. долара от петролните производители към потребителите на петрол, коментира бившият редактор на Economist Бил Емът за project-syndicate.org.

В резултат на това, макар че потъващите капиталови пазари и допълнителният спад на цените на петрола (и други суровини) предизвикаха коментари за поредната глобална рецесия, смелите прогнози вероятно ще се окажат твърде мрачни и погрешно насочени. Със сигурност драматичният спад на цената на петрола ще доведе до печеливши и губещи. Но най-големите опасности ще бъдат политически, не икономически.

Настъпващата промяна вероятно може най-добре да се види във визитите на представителите на Международния валутен фонд (МВФ). Вместо да пътуват към Атина, сега те са насочват към Баку. Факт е, че диктатурите, произвеждащи петрол в Централна Азия, включително Азербаджан, са сред страните най-силно ударени от спада на цените – особено заради това, че като бивши държави от СССР остават изключително зависими от търговията с Русия, друга страна производителка на петрол.

Най-големите печеливши от ценовия срив ще са изключително задлъжнели страни, внасящи петрол, от еврозоната: Гърция, Италия и Испания (Германия също вероятно ще спечели). Техните износни пазари в развиващите се икономики ще пострадат, унищожавайки надеждите за водено от търговията възстановяване, но този негативен ефект вероятно ще бъде компенсиран от влиянието на големия спад на енергийните разходи. Растежът в еврозоната ще зависи от ръста на местното търсене вместо на износа.

САЩ и Обединеното кралство са както енергийни производители, така и вносители, така че влиянието върху техните икономики вероятно ще е по-сложно. През 2013 и 2014 г. енергийните компании доминираха в бизнес инвестициите, а намаляването на разходите в сектора ще доведе до съкращаване на работни места и по-малко търсене за производителите и компаниите за услуги към индустрията.

От друга страна потребителските разходи и в двете страни са напът да се повишат. Макар че потребителите в САЩ засега са спестили голяма част от неочакваните си доходи в резултат на по-ниските цени на горивата, печалбата за домакинствата започва да се трансформира в по-високи нива на разходи.

Икономистите вероятно ще прекарат месеци в търсене на причината защо последиците от ниските петролни цени твърде бавно са се появили в статистиките за потреблението. Но в крайна сметка те се появяват - както всеки друг път, когато се отчита такъв голям спад. Най-важният въпрос обаче е насочен към политическите анализатори: кои правителства ще се сринат тази година и какви ще бъдат последиците от това?

Не е съвпадение, че последната криза на развиващите се пазари – през 1997-1998 г., беше свързана с драматичен спад на цените на петрола. В този случай двете най-големи жертви бяха диктатор в Индонезия и крехката демокрация на Русия. През май 1998 г., девет месеца след финансовата криза в Източна Азия, индонезийският президент Сухарто подаде оставката си след 31 година на поста. Няколко месеца по-късно Русия обяви дефолт по държавния си дълг, след като валутата се срина. На 31 декември 1999 г. президентът Борис Елцин също си подаде оставката, оставяйки страната в ръцете на наскоро избрания министър-председател Владимир Путин.

Опитвайки се да прогнозираме кои правителства може да се изправят пред подобна съдба този път, основните критерии – освен финансовото влияние от срива на петрола, са устойчивостта и гъвкавостта. Дали даден режим има финансовите резерви, с които да омекоти шока и да спечели време, за да се адаптира? Дали страната има солидна банкова система? Може ли политическата ѝ система да овладее нарастващото обществено разочарование или да го канализира чрез съществуващите институции? Зависимите от петрола режими, които не успеят да отговорят на тези критерии, са в беда.

Тази аналитична рамка предоставя изненадващи прозрения. Макар че анализаторите обичат да предвиждат колапс на саудитската монархия, те вероятно ще останат разочаровани за пореден път. Страната е петролният производител с най-ниски разходи в света и, макар че политическата твърдост е извън всякакво съмнение, тя показва и икономическа гъвкавост, намалявайки бюджета си и въвеждайки широкообхватни реформи.

Русия обаче, въпреки цялото си самохвалство, може да се окаже с по-малко късмет. Нейната политическа твърдост не е комбинирана с политическа и икономическа устойчивост. Путин ще се опита да скрие болката, но в даден момент вероятно тя ще се окаже осакатяваща.

Потенциалните жертви са много, а тревожните последици за геополитическата стабилност ще се разпространят в цял свят. Венецуела е във финансова криза много преди петролния срив, а Нигерия доста прилича на Русия от 1998 г. - крехка демокрация, изправена пред валутна криза.

Що се отнася до това кой може да се превърне в следващия Сухарто в близките месеци, най-доброто предположение е един или повече от петролните автократи в Централна Азия – Азербайджан, Казахстан и Туркменистан. Във всеки случай тази година обещава да бъде интересна – и мъчителна, ако случайно сте диктатор, впил се във властта на страна износителка на петрол.

Всичко за цената на петрола четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

29
rate up comment 1 rate down comment 0
lozkhris
преди 8 години
Щеше да е добре, ако България имаше работеща икономика и стабилен производствен сектор.След като нищо такова няма, българинът е на принципа " И 10 лв да стане - пак че карам, и 2 ст да стане - пак че крадем"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 1 rate down comment 0
georgi_shum
преди 8 години
Вече имал избрах терен в Пловдив, доколкото знам днес трябва да е имал среща с Пловдивския кмет и ще стартира процедура за разрешение за строеж.Оглеждал и терени във В. Търново...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 1
data
преди 8 години
това е ясно , сега въпросът е - ще прави ли експанзия или не ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 1
georgi_shum
преди 8 години
А сметни, че Марешки в никой случай не продава на загуба и прави мин. 15 ст на литър.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 8 години
http://fakti.bg/biznes/173260-varnenskata-anomalia-prodaljava?utm_source=mobilebg&utm_medium=link&utm_campaign=firstpage
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 2
georgi_shum
преди 8 години
за тебе е да :) дата, ще разбере вярвам :))) И пак ти казвам това са цените в нашия край ...независимо дали вярваш или не..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 2
michaelis12
преди 8 години
тва е за мене бе не е за data ми не не вервам ... :)) за левче съвсем не вервам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 1
michaelis12
преди 8 години
ок мерсаж сега званим на колегата да заминава на там. В София е съвсем различно не ви знам вас от къде е тва ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 0
georgi_shum
преди 8 години
Баце, имам ведомнствена безиноколонка във фирмата. Напълно законна и свързана към НАП, мога да зареждам само коли на моята фирма там. Дори и личната си не мога, защото ми се води на мен, а не на фирмата. Така че няма как да продавам да други:) И казах ти, това е цена на едро от Ромпетрол. Ако искаш вярвай, ако искаш недей :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 0
data
преди 8 години
https://***.facebook.com/vmpetroleum/photos/pb.965097400180038.-2207520000.1455531589./1008180162538428/?type=3&theater
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още