България е отказала въздушен коридор за руските самолети с хуманитарна помощ за Сирия, съобщава гръцкият вестник "Катимерини", цитиран от руската агенция ТАСС. Българското външно министерство е потвърдило информацията пред информационната агенция.
Двата самолета в момента летят през иранското въздушно пространство, вместо по маршрута през Балканите.
Искането на Русия за въздушен коридор провокира съпротивата на САЩ, посочва още агенцията. Вашингтон чрез посолството си в Атина е поискал от гръцките власти да не дават разрешение за преминаването на руските самолети.
Според гръцкото издание отказът на България е улеснил значително Гърция, тъй като на практика София е поела отговорността за разглеждането на същото искане на Руската федерация.
Междувременно гръцките власти съобщават, че Москва е избрала друг маршрут за доставката на хуманитарната помощ за Сирия.
Агенцията припомня, че Москва поиска от Атина разрешение руски самолети с хуманитарна помощ за Сирия и дипломатически персонал да летят през гръцкото въздушно пространство за периода 1 – 24 септември.
Заради това искане държавният секретар на САЩ Джон Кери коментира, че Русия може да нагнети още повече напрежението в близкоизточната страна. Москва на свой ред отговори, че не изпраща военна помощ на Дамаск.
Кремъл разполага със стратегическа военна база в Тартус в Сирия и не крие опасенията си от перспективата ключовият му съюзник в региона да отстъпи. Ако президентът Башар Асад падне, с него ще си отиде и руското влияние в региона, отбелязва АП.
Москва е загрижена и заради собствения си проблем с ислямистките бунтовници в Северен Кавказ. Стотици руски граждани вече са се присъединили към редиците на “Ислямска държава” в Сирия - екстремистката групировка, която идентифицира Русия като основен враг заради подкрепата за сирийското правителство.
Междувременно арабски медии съобщават, че Асад е активирал отново договора за приятелство между Дамаск и Москва от 80-те години на миналия век, като е предал авиобазата Латакия в контролирания от него средиземноморски анклав. Според публикации руски военни подобряват пистите и съоръженията в други бази в северната част на страната.
В края на миналата седмица руският президент Владимир Путин коментира пред журналисти, че Москва изпълнява задължения и споразумения, които датират от няколко години, и от известно време предоставя и военно оборудване на Сирия. Заради това изявление Джон Кери предупреди руския външен министър Сергей Лавров за евентуално руско участие в сирийски конфликт.
Същевременно Иран обяви готовност да обсъжда постигането на мир в Сирия с всяка страна, ако резултатът от преговорите е по-безопасна и стабилна Сирия с демократично бъдеще, заяви днес президентът Хасан Рохани, цитиран от АП.
"Ще седнем на всяка маса, и със страни от региона, и извън региона", заяви Рохани на съвместна пресконференция с австрийския президент Хайнц Фишер, който е на посещение в Иран, предава БТА.
Демокрацията обаче не е приоритет в момента в Сирия, където трябва преди всичко да се спре кръвопролитието, отбеляза иранският президент. "Милиони хора са разселени, стотици хиляди - убити. Интересува ни животът на сирийците и връщането на бежанците", посочи той.
Според него преди да се говори за опозиция и привърженици на режима на президента Башар Асад, "трябва първо да се спрат кръвопролитията, да се установи относителна сигурност в Сирия, за да могат бежанците да се завърнат". "Чак тогава може да се говори за бъдещето на Сирия, за демокрация и за избори", подчерта Рохани.
преди 9 години Ами очегледно заобикалят техните приятели турците. Варианта е или България-Гърция-Средиземно море-Сирия или (както е станало) Русия-Грузия-Армения-Иран-Ирак-Сирия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Е, щото преди това много сме имали право на мнение! Хахаха...! НИКОГА! Никога Третата Българска Държава не е имала право на самостоятелна политика! И не сме само ние - както някой по-долу мъдро е отбелязал - те Германия и Франция са в поза "партер", та ние... хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Гледам аз на картата, гледам и не мога да разбера, по каква логика от Русия за Сирия се лети през България? Защо не директно Русия - Черно Море - Турция - Сирия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Явно американците ги е страх, че сирийските деца могат да получат храна и вода!"===Е как иначе биха накарали сирийците да се съгласят че Асад е лош? Ако всичко им е наред как!? Трябва глад за да го свалят и после приветстват американците като месии, чрез които и само чрез тях се изсипва манната небесна! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Трудна работа докато държат икономиката. Политиците са неини производни. Само върха на пирамидата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А нима това е новина при този премиер и държавен глава? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години България е превърната в американска колония без право на мнение.Тия управници са срам и позор за българския народ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ..предложения,как да се отървем от продажните и корумпирани политици? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хаха... Е ся вече си е.а м.....та - досега не беха се събирали всичките на едно парче земя в спор за него! И всеки освен протежето си на терена, вече и лично участва със собствени войски и техника - американци, турци, франсета, англичани, австралийци, канадци, саудитци, палестинци, евреи, иранци, руснаци... Само китайците още ги нема, ама и те не стоят мирни!Бах тая Сирия - да не земе (пак) да познае баба ви Ванга... хаха?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Срам ... може ли винаги да сме в поза "партер" пред Вашингтон. Единственото успокоение до някъде е, че велики държави като Франция и Германия са в същата поза пред големиО брат... отговор Сигнализирай за неуместен коментар