България е отказала въздушен коридор за руските самолети с хуманитарна помощ за Сирия, съобщава гръцкият вестник "Катимерини", цитиран от руската агенция ТАСС. Българското външно министерство е потвърдило информацията пред информационната агенция.
Двата самолета в момента летят през иранското въздушно пространство, вместо по маршрута през Балканите.
Искането на Русия за въздушен коридор провокира съпротивата на САЩ, посочва още агенцията. Вашингтон чрез посолството си в Атина е поискал от гръцките власти да не дават разрешение за преминаването на руските самолети.
Според гръцкото издание отказът на България е улеснил значително Гърция, тъй като на практика София е поела отговорността за разглеждането на същото искане на Руската федерация.
Междувременно гръцките власти съобщават, че Москва е избрала друг маршрут за доставката на хуманитарната помощ за Сирия.
Агенцията припомня, че Москва поиска от Атина разрешение руски самолети с хуманитарна помощ за Сирия и дипломатически персонал да летят през гръцкото въздушно пространство за периода 1 – 24 септември.
Заради това искане държавният секретар на САЩ Джон Кери коментира, че Русия може да нагнети още повече напрежението в близкоизточната страна. Москва на свой ред отговори, че не изпраща военна помощ на Дамаск.
Кремъл разполага със стратегическа военна база в Тартус в Сирия и не крие опасенията си от перспективата ключовият му съюзник в региона да отстъпи. Ако президентът Башар Асад падне, с него ще си отиде и руското влияние в региона, отбелязва АП.
Москва е загрижена и заради собствения си проблем с ислямистките бунтовници в Северен Кавказ. Стотици руски граждани вече са се присъединили към редиците на “Ислямска държава” в Сирия - екстремистката групировка, която идентифицира Русия като основен враг заради подкрепата за сирийското правителство.
Междувременно арабски медии съобщават, че Асад е активирал отново договора за приятелство между Дамаск и Москва от 80-те години на миналия век, като е предал авиобазата Латакия в контролирания от него средиземноморски анклав. Според публикации руски военни подобряват пистите и съоръженията в други бази в северната част на страната.
В края на миналата седмица руският президент Владимир Путин коментира пред журналисти, че Москва изпълнява задължения и споразумения, които датират от няколко години, и от известно време предоставя и военно оборудване на Сирия. Заради това изявление Джон Кери предупреди руския външен министър Сергей Лавров за евентуално руско участие в сирийски конфликт.
Същевременно Иран обяви готовност да обсъжда постигането на мир в Сирия с всяка страна, ако резултатът от преговорите е по-безопасна и стабилна Сирия с демократично бъдеще, заяви днес президентът Хасан Рохани, цитиран от АП.
"Ще седнем на всяка маса, и със страни от региона, и извън региона", заяви Рохани на съвместна пресконференция с австрийския президент Хайнц Фишер, който е на посещение в Иран, предава БТА.
Демокрацията обаче не е приоритет в момента в Сирия, където трябва преди всичко да се спре кръвопролитието, отбеляза иранският президент. "Милиони хора са разселени, стотици хиляди - убити. Интересува ни животът на сирийците и връщането на бежанците", посочи той.
Според него преди да се говори за опозиция и привърженици на режима на президента Башар Асад, "трябва първо да се спрат кръвопролитията, да се установи относителна сигурност в Сирия, за да могат бежанците да се завърнат". "Чак тогава може да се говори за бъдещето на Сирия, за демокрация и за избори", подчерта Рохани.
преди 9 години ..а всичко щеше да си е наред,ако не бяха американските изяви из арабският свят (Ирак, Сирия,Либия).Как го пропускате този момен? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години След "хуманитарните" рашки намеси в Украйна - нормално! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ми щот са прости, туй е ясно. Ти пък все нещо друго търсиш зад човешката простотия :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години имала е, за кратко, ама тоя дето я е провеждал са му отрязали ръцете и са му пикали на гроба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Добре бе опак, като се сещат, що не го правят? Значи нещо друго кроят не е ли така? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Грузинците не смеят да откажат. Ирак е разграден двор, там ... все едно че са в Сирия, на зиг-заг между зенитчиците отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да бе, ама много са прозти тез русняци - не се сещат, че могат да поискат изключение от третия пакет, не се сещат, че може да не летят през българия, а изобщо за къв *** я пращат тая хуманитарна помощ, само да забавят миграционния поток, за който ама изобщо не се сещат, че ще закопае налагащата санкции европа :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да де, ама Грузия и Ирак далеч не са им по-добри приятели от Турция. Та пак не ми се връзва съвсем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Точно същото се чудех и аз :))??? И понеже Руснаците не са прости, но в Кремъл са коварни си мисля, че това искане е било пратено с ясното съзнание, че ще бъде отказано, а отказа се планира на по късен етап да се ползва за нещо... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И как да сме сигурни, че полетите наистина ще са хуманитарни? Да ги пускат само след пълна проверка на българска територия. Ако руснаците не се съгласят, то значи не им е чиста работата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар