Американският президент Барак Обама бе зает с финалните щрихи на последната си реч „За състоянието на съюза", произнесена пред Конгреса във Вашингтон, когато получи редовния доклад от Персийския залив. Два патрулни катера на САЩ, които са били на път от Кувейт за Бахрейн, са били атакувани от иранската въоръжена охрана, общо десет членове на американските ВМС са били арестувани. Не мина много време и новината се появи и по американските телевизионни екрани.
Белият дом прибърза да омаловажи събитията. „Ние не виждаме враждебни намерения", се казва в декларация. Имало предположения, че с моряците се отнасят добре и може да бъдат освободени още в сряда. Но няма съмнение: инцидентът е неприятен за Обама и се случва в най-неподходящия момент. В последната си реч пред двете камари на Конгреса президентът искаше да остави политическите конфликти от миналото зад себе си и да се концентрира върху предстоящите неща. И точно сега го заплашва ново напрежение с Иран, пише в свой анализ германският Handelsblatt.
Ядрената сделка, която Обама договори с теократите в Техеран и която той счита за част от по-широка стратегия за размразяване на напрежението, е едно от най-противоречивите постижения на неговото богато на противоречия управление. Опонентите му, републиканците, които имат мнозинство в Капитолия, оценяват споразумението като разпродажба на американските и израелските интереси за сигурност, като обвиняват Обама в помиряване на всяка цена. Дори партийните колеги на Обама са скептични, че враждебността с Иран наистина може да се преодолее. Всичко това се появява отново на дневен ред, докато членовете на Конгреса са в очакване на президента.
След това, с няколко минути закъснение, Обама се приближава към подиума. И той е решен да не се връща към старите дебати. Само за кратко той засяга въпроса с Иран, за да похвали ядрената сделка. За настоящите напрежения не споменава нищо. Обама иска да очертае една визия за страната си, да разпространи едно оптимистично послание. Речта му е блестящо изпълнение на няколко части. Мощно опровержение на оплакванията, които идват от републиканските противници.
Америка на Обама е една империя на възстановен просперитет, една нация, която вече има нова смелост, която може да се справи с всяко предизвикателство. Републиканската Америка е кризисен район, икономически западащ и застрашен от терористи. Фактите говорят за Обама: пазарът на труда се възстанови, икономиката се разраства. Но настроението изглежда по-скоро е в полза на републиканците. 70 процента от американците вярват, че страната им се движи в погрешна посока. Към тях в речта си се обръща Обама – към неоправданите и обезкуражените. Той иска да им върне доверието и вярата в по-добро бъдеще.
Никакви следи няма от умора от изпълнителната власт. Аз искам да продължа да се боря, обещава Обама още в самото начало. За по-мъдра имиграционна политика. За по-висока минимална заплата. За по-строги оръжейни закони.
Речта му бе по-кратка от обикновено и за изненада на мнозина в нея само веднъж се говори за проблема в САЩ с огнестрелното оръжие. Но екипът на Белия дом изпрати мощно послание по този болен въпрос, като Първата дама Мишел Обама не зае мястото си в залата като символ на празните столове, които остават след жертвите. Този жест превърна темата #EmptySeat в една от водещите за американците в Twitter.
Семейство Обама иска да напомни за жертвите на насилието. По този въпрос не може да се очаква никакъв напредък, това и самият президент го знае до такава степен, че го боли. Ето защо той бързо преминава към тези области, в които Америка напредва. „САЩ имат най-силната, устойчива на криза икономика в света", възкликва той. Страната преживява най-дългия период от ръст на работните места в частния сектор.
Обама говори за промените в климата, похвали международния пакт за борбата с глобалното затопляне и изтъкна икономическите възможности на енергийната революция.
„В полетата на Айова до Тексас вятърната енергия в момента е по-евтина от по-мръсните, конвенционални енергийни източници", каза той. „На покривите на къщи от Аризона до Ню Йорк слънчевата енергия спестява на американските граждани десетки милиони долари от сметките им за електроенергия".
И се обърна към американците с апел да не отговарят автоматично на всички терористични заплахи. Наистина „Ислямска държава“ и терористичната мрежа Ал Кайда съставляват „пряка заплаха" за американците, признава той. Но САЩ не могат да се опитват да завладеят или възстановяват всяка страна с кризи. По думите му САЩ „не могат да се опитват да възраждат всяка държава, изпаднала в криза - това не е поведение на лидер, това е рецепта за бъркотия, проливане на американска кръв и начинание, което в крайна сметка ни отслабва, защото има поуки от Виетнам и Ирак и досега би трябвало да сме ги научили". Президентът призова и Конгреса да демонстрира решимост по отношение на резолюциите за военни действия.
Той изтъкна, че твърденията, според които борбата срещу ИД е „Трета световна война", са преувеличени и наливат вода в мелницата на джихадистите. „Ние просто трябва да ги наричаме такива, каквито са - убийци и фанатици, които трябва да бъдат изкоренени, преследвани и унищожени", добави той.
В речта си Обама призова отново да се отмени търговското ембарго срещу Куба, година след началото на историческото нормализиране на дипломатическите отношения между бившите врагове от студената война. „Изминалите 50 години в изолиране на Куба не успяха да насърчат демокрацията" в страната и доведоха до отстъпление на САЩ в Латинска Америка, каза Обама.
„Искате ли да засилите нашето лидерство и доверието към нас в Западното полукълбо? Тогава признайте, че Студената война е приключила. Вдигнете ембаргото", призова Обама в обръщението си към Конгреса, доминиран от републиканците.
Според социологическо проучване от януари на Gallup 76% от американците са разочаровани от състоянието на държавата си. Според анкета на CBS News/New York Times от миналата седмица пък 65% от американците са на мнение, че САЩ сериозно са поели по грешен път. Подобен скептицизъм не е уникален, но в изборна година той обикновено помага на партията в опозиция да атакува Белия дом.
преди 8 години не обръщай внимание на глупостите на селския, неговите изводи рядко за базирани на здрава логика, доста куц паралел е направил между САЩ и Римската Империя :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не мога да се съглася с твърдението, че Християнството е довело до запад на Римската империя. Всъщност основната причина за запад на всяка империя (и държава) е Decline in Ethics and Values! От това произхождат и високата корупция, висока безработица, постоянни войни, готовност за предателства на населението, поробването и експлоатацията. Точно с този корен на злините се бори Христос, стига да има кой да Го слуша. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Най добрия вариант е да се приеме нова световна валута и тя да бъде криптовалута, която да не е валута но никоя от държавите.Дори да се измести долара от друга валута на друга държава, което американците няма да искат да допуснат то новата световна валута ще назначи автоматично нови световни господари пак някоя държава империя. Това е възможно обаче чисто хипотетично, защото Китай никога няма да е способен да го направи докато технологиите са в ръцете на американците.Само нови пари които не са на една от държавите но се признават от всички могат да възтановят икономиката в САЩ и ЕС и да ликвидират социализма в който нагазиха здраво. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Империята САЩ се простира до там докъдето ДОЛАРА се приема като платежно средство!Бавно и сигурно местото на САЩ се заема от ПОДНЕБЕСНАТА империя!КИТАЙ ПОКАЗА НА СВЕТА КАКВО ЗНАЧИ ДА ДЕВАЛВИРА ВАЛУТАТА СИ И ДА ДОВЕДЕ ДО КОЛАПС СЪЗДАДЕНАТА ОТ САЩ ФИНАНСОВА СИСТЕМА!!Датите 12 август 2015 и 03 януари 2016 показаха на света, че не ДОЛАРА, а ЮАНА е новата световна валута!!ТРЕТИЯТ УДАР НА КИТАЙ СРЕЩУ ДОЛАРА ЩЕ Е СЪКРУШИТЕЛЕН!Очакванията ми са ЮАНА да девалвира до 8,5 за ДОЛАР!!ТОВА ЩЕ Е КРАЯТ НА НАЛОЖЕНАТА ОТ САЩ ФИНАНСОВА СИСТЕМА!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години дааам съвършенно е прав и ето гледай ама 1:1 ..... всички предпоставки ги препокриваме, плебеите без работа, корупция увеличаващи се военни разходи и т.н. ........The Major Causes for the Fall of the Roman Empirehttp://***.tribunesandtriumphs.org/roman-empire/causes-for-the-fall-of-the-roman-empire.htm Antagonism between the Senate and the Emperor Decline in Morals Political Corruption and the Praetorian Guard Fast expansion of the Empire Constant Wars and Heavy Military Spending Barbarian Knowledge of Roman Military Tactics Failing Economy Unemployment of the Working Classes (The Plebs) The 'Mob' and the cost of the 'Games' Decline in Ethics and Values Slave Labor Natural Disasters Christianity -------- (сега е Ислямизъм) Barbarian Invasion The major causes for the Fall of the Roman Empire отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "'I know not with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones."Albert Einstein, 1949 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ако го карат в същия дух ще има разпад по един или друг начин, само дано да няма световна война защото оръжията са доста по различни от Римско време и ше стане мазало. От тях зависи или приемат положиението и спират да командорят за да има soft landing или незнам как ше свърши филма, но няма да е добре и то никак .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ами че то това е ясно, освен това няма и как да е друго яче.Има фундаментални принципи на оцеляване, които са животински и от тях не може да се избяга.Сменяме черупката, но вътре си е същата пихтия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години просто невероятно как историята се повтаря ама 1:1 от преди 2К години, това показва че човека е "пораснал" само технически, но горе в китарата си няма абсолютно никой относно духовно развитие. Ако тези каиши Империялистите не се занимаваха с глюпости можехме да ходим на почивка до Марс, че и по далече ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мда, обърнали са го на безкешова планова икономика - див социализъм и претендират за бъдещето..Срамна работа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар