САЩ са изправени пред „истинска фискална революция“ когато говорим за избора, който страната ще трябва да направи, за да подсигури фискалното си бъдеще в момент, когато социалната държава катастрофира в „каменната стена на икономическата реалност“, посочва бившият председател на Федералния резерв (Фед), Алън Грийнспан в коментар за Financial Times.
Грийнспан изтъква, че политическият пейзаж в САЩ е по-неравен от всякога и че на практика сме свидетели на политическа парализа. Чаеното парти (движение, описващо се като консервативно и либертарианско, към което се причисляват републикански политици като Сара Пейлин и Рон Пол) „фактически е наложило мораториум върху приемането на нови закони в Конгреса“, допълва той.
Провалът на Суперкомисията – комитет от представители на Конгреса, натоварен със задачата да предложи съкращения за ограничаване на бюджетния дефицит на страната – илюстрира ситуацията, в която е изпаднала американската политика, посочва бившият шеф на Фед.
„В лицето на Чаеното парти ни връхлетя политическо цунами от близкото минало с характерния безпардонен индивидуализъм и самонадеяност“, пише Грийнспан.
Чаеното парти „промени и разпределението на силите в самата републиканска партия, измествайки политическият й център надясно“, допълва той.
Докато продължава идеологическата битка за бъдещето на социалната държава, „Конгресът, който одобри увеличение на социалните разходи без да предвиди адекватни начини за финансирането им, е на ръба на парализата“, пише Грийнспан.
Единственото реалистично дългосрочно решение изглежда е „промяна в социалните програми, така че да бъде увеличено участието на работещите в тяхното финансиране“, изтъква Грийнспан.
„Орязването на фиксираните социални разходи ще е доста по-трудно политическо решение от ограничаването на целевите разходи на правителството. Социалните разходи са достигнали такива размери, че за финансирането им ще са необходими повече реални ресурси, отколкото икономиката може да осигури“, допълва той.
Грийнспан предупреждава, че образователната система в САЩ трябва да бъде реформирана, а квотата за висококвалифицирани имигранти да бъде увеличена, за да се избегне понижаването на продуктивността.
„На фона на нарастващите опасения за неравенство в доходите, не е справедливо имиграционните квоти да защитават от конкуренция групите с високи доходи“, казва Грийнспан.
преди 12 години Преди години едни американци се фукаха как са погребали комунизма (империята на злото). Сега обаче комунизма ще погребе тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ангелът, дето името му започваше със С... Потресен съм. Очаквах сатанистите да започнат геноцида и върху американския народ, но не и да го оповестяват така нагло!Който е пропуснал - погледнете му старите изцепки на тоя, бе:Грийнспан: Няма опасност от банкрут, САЩ могат да печатат пари (линк - горе - вдясно). И тая много добра статия - хронология на печатарството на ФЕД http://***.investor.bg/news/article/121417/363.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Aнгел, ангел е той, не е човек....... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Този наглец, който е изградил не само основите на "каменната икономическа стена", сега се прави на херувим! И този невинен поглед - "Нямам нищо общо" отговор Сигнализирай за неуместен коментар