Правителството на Германия настоява бъдещият гръцки кабинет да спазва ангажиментите си за икономии и реформи. „Очакваме гръцкото правителство, без значение кой ще го състави“, да спазва сключените с ЕС споразумения", заяви вицеканцлерът и министър на икономиката на Германия Зигмар Габриел пред Hannoversche Allgemeine Zeitung.
След дебата през уикенда за оставането или напускането на задлъжнялата страна на еврозоната Габриел подчертава, че „целта на цялото федерално правителство, на ЕС и на настоящите управляващи в Атина е да запазим Гърция в еврозоната". Председателят на социалдемократическата партия увери същевременно, че „не е имало и няма противни планове".
Три седмици преди новите парламентарни избори в Гърция през уикенда пламна дискусия за едно евентуално напускане на еврозоната от южноевропейската страна. След материал в авторитетното списание Spiegel, според който германският канцлер Ангела Меркел и финансовият министър Волфганг Шойбле са готови да позволя на Атина да напусне еврозоната, ако е необходимо, информацията бе официално опровергана от правителствен говорител. Габриел от своя страна твърди, че днес еврозоната е много по-стабилна и по-силна. „Затова и не може да ни прeсират“, казва той по адрес на Атина.
И баварският финансов министър Маркус Зьодер призовава за поддържане на политиката на строги икономии. „За мен е ясно, че няма да има опрощаване на дълговете и каквито и да е отстъпки, само защото сега ще има ново правителство“, заяви политикът от християнсоциалния съюз, цитиран от Süddeutsche Zeitung. „Няма да има Lex Greece", казва той. В същото време той предупреди и срещу прибързаните стъпки. Въпреки това и преди той не е считал едно евентуално излизане на Гърция от еврозоната за „кошмарен сценарий“. „Тогава обаче съзнателно бе избран различен път. Засега трябва сериозно да се върви по него", убеден е той.
Евродепутатът от CSU Маркус Фербер заявява пред Die Welt, че „ако гърците при един потенциален премиер Алексис Ципрас се върнат към стария коловоз, то нека го направят – това ще е суверенно решение на гръцкия народ. Но тогава вече няма да има финансови помощи от страна на ЕС. „Солидарността няма да има своите бизнес принципи, ако страната се отрече от реформите“, казва ръководителят на валутната комисия в Европейския парламент.
Председателят на Зелените Симоне Петер разкритикува дебата като "безотговорен". „Мисля, че това е безотговорно говорене", заяви тя пред телевизия ZDF. „Ние имаме една общност на солидарността, целта трябва да бъде да се стабилизират нещата". Преди всичко под внимание според нея трябва да се вземат икономическите последствия. Едно гръцко излизане от еврозоната може да има последствия за други страни, като Италия и Португалия. Важно според Петер е „да се проведе една пълна дискусия“.
Междувременно стана ясно, че финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле е обсъждал със своя бивш гръцки колега Евангелос Венизелос излизането на Атина от валутния съюз още през 2011 г. Подобен сценарий за „приятелско излизане“ на страната тогава се е обсъждал в рамките на неформална среща на финансовите министри на страните от еврозоната под полското председателство на ЕС, заяви Венизелос, цитиран днес от Kathimerini. Дискутиран е бил сценарий, при който европейските партньори биха подкрепили с финансови помощи завръщането на Гърция към националната ѝ валута. Обсъждани са били и евентуални ограничения на капиталовия трансфер.
По собствени думи Венизелос тогава е отклонил подобно предложение. „Отговорът ми беше, че това за нас е нещо, което не можем да си представим, и нещо много опасно“, казва той. Защо след всички вътрешни напасвания страната трябва да понесе и обезценяване на собствената си валута, което ще се случи при завръщане към драхмата, аргументирал се е гръцкият социалист. „Дискусията бе дълга и трудна, но накрая Шойбле разбра нашите аргументи и се стигна до решението за втория пакет с мерки и подстригването на дълга“, спомня си Венизелос, който днес е външен министър на Гърция.
Южната европейска страна се подкрепя от 2010 г. насам от финансова програма на ЕС и Международния валутен фонд на обща стойност 240 милиарда евро. По този начин трябва да се предотврати излизане от еврозоната и свързаните с това турбуленции на финансовите пазари. В последните проучвания преди изборите в Гърция води критично настроената към реформите пария на Ципрас СИРИЗА. Тя обещава на гърците разхлабване на спорния план за строги икономии и предоговаряне на всички споразумения.
преди 9 години Такива големи и икономически съюзи като ЕС неминуемо се превръщат в крайно социалистически и се разпадат под собствената си тежест. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Опростили им 300 милиарда но виж до къде докараха обществото и държавата им?Пенсиите не стигат само за данъците и задълженията към бюджета. Всичко реално работещо и носещо приходи в Гърция преминава в чужди ръце. Даже назначени инспектори от ЕС има в правителството и в данъчната им система да наблюдават има ли някъде нещо "скътано" за да изземат на секундата като обезпечение към дълговете им. Егаси и опрощаването?Що бяха *** да вярват, че друг ще работи за да могат те да си лъжат и крадат цял живот? Сега като изгубиха държавата и активите й заради собствените си нагли злоупотреби и финансови лъжи видите ли ЕС и МВФ им били лошите!?!Няма безплатен обяд и всеки, който се излъже да го повярва остава и без последното, което има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако трябва да залагам, бих заложил, че все пак германците биха допуснали да ги пресират в името на дългосрочните им интереси! В Европа не са свикнали, че дадената дума на Балканите не означава нищо..Иска ми се да им натрият носовете на гърците, но най-вероятно това няма да стане, а е и добре, че няма да стане, защото от това ще пострада и България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хайде, време е първият търтей да бъде хвърлен на арената.Изпадналите в депресия и рецесия трябва да видят каква е алтернативата извън ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Затова и не може да ни присират??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар