IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Берлин: Няма да допуснем Гърция да ни пресира

Не може да отстъпваме от договорките, само защото в страната ще има ново правителство, твърдят германски политици

12:02 | 05.01.15 г. 39
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Берлин: Няма да допуснем Гърция да ни пресира

Правителството на Германия настоява бъдещият гръцки кабинет да спазва ангажиментите си за икономии и реформи. „Очакваме гръцкото правителство, без значение кой ще го състави“, да спазва сключените с ЕС споразумения", заяви вицеканцлерът и министър на икономиката на Германия Зигмар Габриел пред Hannoversche Allgemeine Zeitung.

След дебата през уикенда за оставането или напускането на задлъжнялата страна на еврозоната Габриел подчертава, че „целта на цялото федерално правителство, на ЕС и на настоящите управляващи в Атина е да запазим Гърция в еврозоната". Председателят на социалдемократическата партия увери същевременно, че „не е имало и няма противни планове".

Три седмици преди новите парламентарни избори в Гърция през уикенда пламна дискусия за едно евентуално напускане на еврозоната от южноевропейската страна. След материал в авторитетното списание Spiegel, според който  германският канцлер Ангела Меркел и финансовият министър Волфганг Шойбле са готови да позволя на Атина да напусне еврозоната, ако е необходимо, информацията бе официално опровергана от правителствен говорител. Габриел от своя страна твърди, че днес еврозоната е много по-стабилна и по-силна. „Затова и не може да ни прeсират“, казва той по адрес на Атина.  

И баварският финансов министър Маркус Зьодер призовава за поддържане на политиката на строги икономии. „За мен е ясно, че няма да има опрощаване на дълговете и каквито и да е отстъпки, само защото сега ще има ново правителство“, заяви политикът от християнсоциалния съюз, цитиран от Süddeutsche Zeitung. „Няма да има Lex Greece", казва той. В същото време той предупреди и срещу прибързаните стъпки. Въпреки това и преди той не е считал едно евентуално излизане на Гърция от еврозоната за „кошмарен сценарий“. „Тогава обаче съзнателно бе избран различен път. Засега трябва сериозно да се върви по него", убеден е той.

Евродепутатът от CSU Маркус Фербер заявява пред Die Welt, че „ако гърците при един потенциален премиер Алексис Ципрас се върнат към стария коловоз, то нека го направят – това ще е суверенно решение на гръцкия народ. Но тогава вече няма да има финансови помощи от страна на ЕС. „Солидарността няма да има своите бизнес принципи, ако страната се отрече от реформите“, казва ръководителят на валутната комисия в Европейския парламент.

Председателят на Зелените Симоне Петер разкритикува дебата като "безотговорен". „Мисля, че това е безотговорно говорене", заяви тя пред телевизия ZDF. „Ние имаме една общност на солидарността, целта трябва да бъде да се стабилизират нещата". Преди всичко под внимание според нея трябва да се вземат икономическите последствия. Едно гръцко излизане от еврозоната може да има последствия за други страни, като Италия и Португалия. Важно според Петер е „да се проведе една пълна дискусия“.

Междувременно стана ясно, че финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле е обсъждал със своя бивш гръцки колега Евангелос Венизелос излизането на Атина от валутния съюз още през 2011 г. Подобен сценарий за „приятелско излизане“ на страната тогава се е обсъждал в рамките на неформална среща на финансовите министри на страните от еврозоната под полското председателство на ЕС, заяви Венизелос, цитиран днес от Kathimerini. Дискутиран е бил сценарий, при който европейските партньори биха подкрепили с финансови помощи завръщането на Гърция към националната ѝ валута. Обсъждани са били и евентуални ограничения на капиталовия трансфер.

По собствени думи Венизелос тогава е отклонил подобно предложение. „Отговорът ми беше, че това за нас е нещо, което не можем да си представим, и нещо много опасно“, казва той. Защо след всички вътрешни напасвания страната трябва да понесе и обезценяване на собствената си валута, което ще се случи при завръщане към драхмата, аргументирал се е гръцкият социалист. „Дискусията бе дълга и трудна, но накрая Шойбле разбра нашите аргументи и се стигна до решението за втория пакет с мерки и подстригването на дълга“, спомня си Венизелос, който днес е външен министър на Гърция.

Южната европейска страна се подкрепя от 2010 г. насам от финансова програма на ЕС и Международния валутен фонд на обща стойност 240 милиарда евро. По този начин трябва да се предотврати излизане от еврозоната и свързаните с това турбуленции на финансовите пазари. В последните проучвания преди изборите в Гърция води критично настроената към реформите пария на Ципрас СИРИЗА. Тя обещава на гърците разхлабване на спорния план за строги икономии и предоговаряне на всички споразумения. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 11 rate down comment 3
bgMan
преди 9 години
Новина от днес касаеща Гърция: Вчера либийски самолет е стрелял по гръцки танкер, плаващ под либерийски флаг (и с екипаж основно от филипинци+3-*** гърци ), превозващ петрол на ИДИЛ. Яааа - гръцки танкер превозва нефт на ИДИЛ!Я виж ти кой станал ортак с ислямските терористи!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 10 rate down comment 2
SSIW
преди 9 години
Никой не се наема да им каже, че са ги лъгали 15 год че са добре и са велики .........Ами това е доста философска материя : могат ли Германците да са добре, ако системата, която им е осигурила просперитета е зле ? Ако могат да се интегрират в друга , алтернативна система или сами/изолирани да си се оправят и да са по-добре да го направят. Аз не съм мн убеден , че имат такава алтернатива (може и да греша ест.). Според мен ще им се наложи да мислят в посока , как да крепят съюза. Но тези расъждения, следва да се разгкеждат в контекста на още една сериозна неизвестна пред ЕС : чичко Сам също се точи на тази баница, така че какво ще остане за бургерите от баницата е трудно да се прогнозира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 10 rate down comment 0
misanthrope
преди 9 години
Нито едното. Девалвираме еврото изпускаме парата и почваме да надуваме пак. Те тоя номер го знаят, обаче не ще да работи :( Причините са две според мен1) Никой не се наема да каже на бургерите че са пре..ни. Никой не се наема да им каже, че са ги лъгали 15 год че са добре и са велики ама сега ще трябва да се простят с уютния подреден животец, с натрупаните спестявания и т.н и т.н. Който се осмели да го каже ще яде дръвцето, за това се опитват ПОЛЕКИЧКА да го направят та бургерите да не се усетят2) Пустото потребление не расте. Хората се осъзнаха и въпреки че им буташ пари в ръцете и им даваш кредити, не харчат а кътат по банки. Щом вкарат ликвидност, хората моментално я изкарват. За това общо взето се чудят какво да правятНа планова икономика отиваме да и не е на добре :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 3
bgMan
преди 9 години
+ от менмного добро мнение
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 7 rate down comment 3
Vesko94
преди 9 години
Иначе Grexit би ударил сериозно родната икономика, особено в градовете по границата, които масово разчитат на гръцките инвестиции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 9 rate down comment 2
Vesko94
преди 9 години
Политиката за строги икономии в най-силно задлъжнелите страни бе правилна, но това, което я прави не особено ефективна, е, че големите икономики растат твърде слабо, или въобще не растат, което удря особено тежко държави като Гърция, Португалия. Не може години наред да понижаваш стандарта на живот и да очакваш одобрението на масите. В този ред на мисли, май е време да се помисли за един нов икономически подход, нещо средно между либерализма и социализма, или стремеж към редуциране на някои неефективни разходи, структурни реформи, но и повече публични разходи в сфери, които могат да дадат повече добавена стойност в определен етап.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 17 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
Това (ако правилно съм ги сметнал) са 63% от населението на ЕЗ, като всички изброени държави са просто витрина на икономическата стабилност, това вътрешна и външна задлъжнялост, нива на безработица, инвестиционен климат и рейтинги, бюджетни дефицити ... ужасТ !!Пита се : ко праим ? Връщаме митническите ограничения и националните валути (за да има поне някакъв, теоритичен шанс за оцелеяване на тези държави), т.е. разпад на ЕЗ (и/или ЕС) или се облекчава дълговото бреме (поДстригване) и се ре-балансира икономическото и индустриално разделение в еврозоната, т.е. връщаме се към доброто старо централно планиране: какво къде да се произвежда, та да има препитание за всички ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 17 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
"Ама ако не им дават, как ще расте икономиката на Бургерите?"............................Напълно прав си. До този момент германците обираха само меда от въведения режим на обща валута в ЕЗ. Липсата на митнически бариери и търговията в една обща валута, направи много за конкуренто-способността на германското производство. Спечеления от Германия пазар е почти право-пропорционално, загубено производство за страните членки на валутния съюз, където се е наложила германската продукция. Нещата бяха ок, докато в тези държави е имало натрупване, с което да се плаща германския внос и/или щедро отпускан кредит за потребление на същия този внос. Сега идва махмурлука (актуална тема, като се има предвид в коя част от календара сме;)). Човек само като изреди на глас по-голямата част от държавите членки на ЕЗ, му става интуитивно ясно в какъв батак е каруцата : Ирландия; Португалия, Испания, Белгия, Франция, Италия, Словакия, Гърция, Кипър ... бъррррр ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 19 rate down comment 1
michaelis
преди 9 години
Само тънката разлика е в манталитета на Исландците и на Гърците ей там е голем проблем иначе до сега да се назначи комисия от народа както беше в Исландия и обективно да се види, кой е виновен и от него да търсят парите т.е. с две думи от банките им там да се оправят и да оставят хората на мира.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 12 rate down comment 3
Pivoley
преди 9 години
Голема далавера. Даваш на някого 100 млрд.евро, той купува твоя продукция за 80 млрд.евро и накрая като фалира той ти връща 10 млрд.евро. Та, кой викаш е тариката и кой балъка накрая?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още