IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Руската национална гордост блести след анексирането на Крим

За първи път Русия празнува Деня на победата с два парада – в Москва и Севастопол

11:05 | 09.05.14 г. 31
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Момент от парада на Червения площад. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Момент от парада на Червения площад. Снимка: Ройтерс

По време на проевропейските демонстрации в Киев, които доведоха до свалянето от власт на лоялния към Русия украински президент Виктор Янукович в края на февруари, радикалните украински националисти са видими водещи участници. И в сегашния украински преходен кабинет националистите са представени. Техните лидери отричат да изпитват симпатии към нацистите.

Според коментатора Сванидзе събитията в Украйна се представят умишлено в Русия като продължение на Втората световна война, защото този конфликт все още е заема „огромна част в съзнанието на хората". Повече от 25 милиона съветски граждани са загинали по време на войната, показват някои оценки от онова време.

За Сванидзе пропагандното послание е ясно - „За пореден път ние сме застрашени от фашистите, и нашите братя са застрашени от фашистите и ние трябва да се борим срещу фашистките завоеватели, които на свой ред са подкрепяни от Запада".

Като една вълна в момента се разпростират антизападните настроения в Русия, и точно в тези чувства сега се сблъсква големият военен парад на победата. В столицата Москва преминаха общо 151 единици бойна техника - с 50 повече от миналата година. Сред тях бяха 13 разузнавателни машини "Тигр", 13 машини БТР-80, какъвто има в севастополската бригада на морската пехота, както и 69 самолета и хеликоптери. За пръв път по паважа минаха кавалерийски части.

Според актуално изследване на общественото мнение на мозъчния тръст Pew Research Center, което бе публикувано в четвъртък, само 39% от запитаните руснаци имат положително мнение за Европейския съюз, докато през 2011 г. техният дял бе 64%. За САЩ данните са подобни – ако през 2011 г. 56% от анкетираните са имали добро отношение към САЩ, сега техният дял е 23%.

Някои руснаци се чувстват предадени от бившите си съюзници по време на Втората световна война, заради спора на Изтока и Запада по темата Украйна. „Ние празнуваме сега голямата инвестиция на Русия в европейската история - освобождението на народите от игото на фашизма. А Европа ни обижда, тормози ни и ни демонизира и не иска да ни признае за равни", пише бившият руски депутат Сергей Марков в четвъртък в коментар за „Известия“.

През деветдесетте години, след разпадането на Съветския съюз, спектакълът с преминаващите военни части напълно изчезна за Деня на победата в Москва. Но през 2008 г. Путин отново ги докара на Червения площад - като част от общото връщане към традициите на съветската епоха, което включва и националния химн от ерата на Сталин.

В този контекст анексирането на Крим може да се разглежда като най-доброто постижение на този стремеж. До 1954 г. полуостровът на Черно море принадлежеше на Русия. След това той е обещан от тогавашния ръководител на съветската комунистическа партия, Никита Хрушчов, на Украйна.

Фактът, че Русия сега отново посегна към полуострова, донесе сериозна критика в международен мащаб на Москва. Но сред собствения си народ Путин се радва на най-сериозното одобрение.

Според анкетата на Pew 61% от руснаците са съгласни с изказването: „Има части в съседните страни, които всъщност принадлежат на нас“.

Руските медии спекулират, че Путин ще отиде в Севастопол за честването на Деня на победата. Там се намира руският Черноморски флот, а целият град се подготвя от седмици за собствения си огромен военен парад, с който иска да отпразнува 70-тата годишнина от освобождението си от нацистите. Парадът в Севастопол бе насрочен за 10 часа местно време, т.е. Съвпада с началото на парада на Червения площад, където за пръв път се развя и знамето на Крим.

Но това не е всичко – планиран бе и парад на 40 единици военна техника и тържествен марш на воински части в Керч и Армянск, практически на границата с Украйна. Това се коментира като демонстрация, насочена и към украинската страна.

„Силата и достойнството на Русия се крият в неразривната връзка между поколенията, която и занапред ще се съхрани, поставяйки службата за Отечеството преди всичко останало“, заяви президентът Владимир Путин в речта си по време на празничния парад на Червения площад в Москва, цитиран от РИА Новости. „Това е празник, в който триумфира всепобеждаващият патриотизъм”, заяви още Путин в речта си. 

А черно-оранжевите връзки на Св. Георги, които много руснаци след 2005 г. в Деня на победата носеха в чест на ветераните от войните, са се превърнали междувременно в чист политически аксесоар. Проруските активисти в цяла Украйна носят тези ленти като разпознавателен знак по време на протестите в Киев и при окупацията на правителствени сгради.

Наталия Лосева, която възроди през 2005 г. символа от епохата на руските царе, е изненадана от появата на лентите в Украйна.

„Това тълкуване не изглежда правилно", казва тя в скорошно интервю за информационната агенция РИА Новости. „Лентата е била събудена за нов живот, за да се помни за годините на Великата отечествена война и е служила като „символ на нашата връзка с ветераните, с нашите предци, дядовци и баби", каза Лосева.

Сега носенето на тези ленти има ново измерение. А Лосева казва: „Аз не съм сигурна дали политизацията на символи и отличителни знаци е нещо добро". 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 1 rate down comment 1
teomira.petkova
преди 10 години
УРА!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 2
creepazoid
преди 10 години
хахаха!Свършиха ти аргументите и премина на дребни махленски заяждания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 10 години
Гледам, до късно си се застоял снощи. Това последното ти коментарче го отдавам на нормалните за това време няколко питиета... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 8 rate down comment 6
rover
преди 10 години
Mavi Goz - типичен пример на изучило се селянче. Но е прав за разликите между фашизма и комунизма. При фашизма една група хора разказваха играта на друга група хора. При комунизма беше точно обратното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
на #4 добави и корпоративен фашизъм какво е-което си е в същност съвременният фашизъм на щатите(защото фашизмът сам по себе си не предполага задължително избиване на малцинства и т.н.).на #5 не е задължително комунизмът да разчита на силови методи-ако и Маркс и Ленин да твърдят друго. Иначе-перфектно описано в изказванията на фашистите и комунистите, ама ме съмнява достатъчно да са го прочели. И не знам за какво са минусите-не ти си ги измислял тия теории(поне не съм те чувал като философ)-ти просто ги разясни за аудиторията, която очевидно има пропуски в тия знания.Още нещо-комунизъм е имало в кибуците в Израел и е възможен социализъм(или по-точно социал демокрация) с насърчаване на частната инициатива. В момента Германия(и цялата Скандинавия) живее на принципа на нещо, дето те му викат Пруски държавен социализъм. Именно заради него има "социализъм" в името на нацистите(щото само в името им го има).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 2
data
преди 10 години
*** проблем на социализма беше че давайки шанс на момчета и момичета от селата не можа да изгради качествени управленци . Поради тази и причина си фалира закономерно . п.п. Спор да няма - благата се разпределяха много по равномерно в обществото . БВП се преразпределяше до около 85 % . Проблема е че при такова преразпределение инициативата на хората изчезава :) "Социализама е едно НЕДОНОСЧЕ , Ето това е социализама" - Другаря Тодор Живков :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 3
creepazoid
преди 10 години
Нямам нищо против тоталитаризма да го наричаме и социализъм - даже ако искаш може да го обявим за златен кенефизъм. Щом толкова много държиш да използваме точното му име, трябва да се съгласиш с мен, че това не беше нищо друго освен държавен корпоративизъм. Но защо да спорим за глупости - странното е друго: 25 години след като беше дадена команда свободно и разпуснаха строя, България е пълна с козируващи все още. На кого козируваш още!? Русия е голяма и силна и няма нужда от теб, Русия презира сервилното ти отношение.България също презира сервилните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 10 години
Ти си ми много ниска топка - не се пъни да ми повтаряш каквото и да било... ! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 10 години
И само за протокола ще ти кажа, че никога не съм живял при комунизма! Не познавам и не съм чувал някой някога да е живял при комунизъм. Строят, който предполагам, че визираш от преди 10.11.89 беше държавно-планов социализъм. Според неговите архитекти, той трябваше да подготви обществото за преход към комунизъм за в бъдеще. Разликата беше в принципите на разпределение на благата и собствеността. При социализма трябваше да се разпределят от всеки според способностите, на всеки според труда За комунизма трябваше да сработи друг, по-висш принцип от всеки според способностите, на всеки според потребностите.По всички партийни конгреси делегатите първо се хвалеха с успехи, а после започваха дискусии за проблемите и огромният път, който трябва да се извърви, за да се докара обществото до интелектуално, духовно и материално състояние, предполагащо влизане в комунизма.Аз познавам само няколко осъзнати комунисти много отдавна покойници! Двама от тях завършили преди войната университети в западна Европа и донесли си от там заедно с дипломите именно комунистическите идеи - единият от Цюрих, другият от Париж. Останалите или просто членуваха в комунистическата партия по конюнктурни причини, или бяха попаднали там като деца заради характерното за младежите бунтарство. Такива са напр. Анжел Вагенщайн и Кольо Георгиев и двамата със смъртни присъди на 15-16 години и отървали въжето, защото чакайки в пандиза да навършат 18, за да го обесят, дошли руснаците
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 10 години
За равенството ще ти отговоря с думите на един *** след промените: Бате, чувал съм, че едно време Тодор Живков кензал в златен ***. (Принципно не-истина) Тогава обаче и аз имах какво да с^ра!Да, хората не са еднакви, но тогава системата даваше равен шанс на над 90% от децата. Аз имам приятели лекари, адвокати, артисти, спортисти на световно ниво от изключително семпли селски и работнически семейства. Сега те не биха имали никакъв шанс! Питай Стоичков какви са шансовете сега на едно момче с неговия произход!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още