Въпреки споразумението за спасителния пакет от 16 млрд. евро за Кипър ситуацията в малката евространа остава несигурна. Централната банка на Кипър обяви, че първоначално планираното за вторник отваряне на офисите на повечето банки, ще бъде отложено за четвъртък. И финансовите пазари се успокоиха само временно след постигането на компромиса в понеделник, предава Ройтерс.
Министрите на финансите се договориха през нощта срещу понеделник, че Кипър ще получи помощ от над 10 милиарда евро, а самата страна ще предостави 5,8 млрд. евро. За тази цел малката островна нация ще трябва да намали своя „извънгабаритен“ банков сектор и да прикани големите инвеститори към касата.
Първоначалният план на кредиторите, който беше отхвърлен от кипърския парламент през миналата седмица, предвиждаше еднократен данък върху всички банкови депозити в страната, като тези под 100 хил. евро трябваше да бъдат обложени със 6,75%, а над тази сума – с 9,9%, за да бъдат набрани 5,8 млрд. евро. Според ревизирания план ще бъдат ощетени само големите вложители в двете най-големите банки, повечето от които са чужденци – най-вече руснаци.
С подкрепата на този нов спасителен пакет правителството искаше да позволи на банките, които затвориха офисите си на 16-и март, да заработят отново във вторник. Но след това президентът Никос Анастиадис обяви, че централната банка иска да ограничи капиталовия трансфер след отварянето на банките. В последствие Министерството на финансите нареди всички банки да продължават да бъдат затворени до четвъртък.
Това така или иначе трябваше да важи и за двете най-големи банки – Laiki и Bank of Cyprus, защото са част от спасителния план. Laiki трябва да бъде раздробена: сметки с гарантираните влогове до 100 000 евро следва да бъдат прехвърлени в Bank of Cyprus, а сметките, които ще бъдат обложени, ще бъдат преместени в т. нар. "лоша банка".
В Bank of Cyprus влогове за над 100 000 евро ще бъдат замразени, докато не се изясни, колко пари ще са необходими за спасяването на страната. Според оценките собствениците на активите с над 100 000 евро ще загубят между 40 до 50 процента. Всички влогове до тази сума обаче остават гарантирани.
До този момент финансовият сектор допринасяше значително за икономическата продукция на Кипър. Сега страната трябва напълно да преобразува икономиката си. "Това решение е болезнено за кипърския народ", каза председателят на кипърския парламент Яинакис Омиру.
Кипърският министър на труда и социалните въпроси Харис Георгиадис предупреди чрез германския вестник Bild, че икономиката ще се свие бързо, а безработицата ще скочи.
"Този акт на корекция на банковата система ще вкара производствените сектори на икономиката в големи затруднения“, каза той. "Ние очакваме дълбока рецесия и увеличаваща се безработица".
Георгиадис, който същевременно е и заместник-министър на финансите, намира решението на еврозоната "трудно и болезнено". "Еврогрупата поиска от нас да коригираме едновременно всички дисбаланси в икономиката на Острова. Това създава проблеми за хората и за компаниите на Кипър".
Пазарите реагираха първоначално с покачване на акциите, стойността на еврото също скочи. По-късно единната валута се търгуваше отново на по-слабо равнище, а фондовите пазари в САЩ отчетоха спад.
Виновни за това бяха и изказвания на холандския финансов министър и председател на Еврогрупата Йерун Диселблум. В интервю той заявява, че и при всички други бъдещи спасителни акции за банки притежателите на облигации и инвеститорите ще трябва да участват в разходите.
По-късно в допълнително пояснение той заявява, че все пак смята Кипър за „специфичен случай с необичайни предизвикателства". "Макроикономическите програми за преструктуриране ще бъдат пригодени за ситуацията във всяка страна и няма модели или шаблони, които да се използват", добави той.
преди 11 години Ясно е, че ЕЦБ и ЕС ще напечатат едни нови 10 млрд. евро за да може да подпомогнат банковата система на Кипър, но защо се помага на частни банки? Като са работили на загуба, защо не ги оставят да фалират както е икономическата логика? Който се бои от вълци не ходи в гората. Който е опапал парите да си носи последствията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Хи-хи, днес гледам в интернет нов икономически термин: КИПЪРСКА ПОСТРИЖКА.Нека да бъдем оптимисти, случващото се има и положителни ефекти, все по-малко хора ще се доверяват на банките и депозитите, т.е. ще инвестират в реалната икономика. Не че банките не го правеха с парите от депозитите, но друго си е частната инициатива. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Отговора ти относно "какво за теб е интересно":ЕЦБ ще покрие ликвидността... !!! Това е споразумението! - не се мъчи, като гледам "какво за теб е интересно", не се притеснявай да улучиш какво ще стане при каквато и да е ситуация!! Даже теоретична вероятност няма! Но ми е интересно на мен, що не ти слагат минуси :)) - потвъждава се теорията ми за минусите !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години холандския финансов министър и председател на Еврогрупата Йерун Диселблум. В интервю той заявява, че и при всички други бъдещи спасителни акции за банки притежателите на облигации и инвеститорите ще трябва да участват в разходите.Сега очаквам да приемат закон задължаващ всички да си държат задължително парите в банка иначе спират те на улицата имаш кеш конфискация.Безценно за всичко друго мастър и юро кард!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И като отворят банките, ще се окаже че хората вече са свикнали да живеят и работят без банки и вече банките са станали много по-малко нужни... и ще почнат да затварят пак след време, но по други причини. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И да отворят банките в четвъртък, най-вероятно пак ще сложат ограничения върху тегленията, защото е ясно че парите ги няма и няма как да бъдат върнати на вложителите. Някой отдавна ги е изпапал, както беше у нас през 95/96г. Общо взето същите неща които ставаха у нас сега ще стават в Кипър с малки разлики разбира се.За мен е интересно как ще стане сега възстановяването на гарантираните депозити до 100000евро, т.е. дали ще се намерят парите за целта. Защото една издънка в това направление ще повлече системата в целия ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години С тия совалки до Москва, явно, докато бяха "затворени", доста влогове се "стопиха" под 100К. И как да отворят, като липсва кеша?! И как да не теглят хората, които мислят, че това е вярно?!А у нас, то `щото има икономика, пък и `щото `к`вото и да има, то не е спряло ама `ич. Култово заглавие даже има днес - "Икономиката съвсем заспа" :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Очаква се кипърските банки да отворят в четвъртък. Дори и с блокирани големи влогове, за над 100000евро, пак ще гледаме шоу как малките вложители се редят на опашки да теглят кой каквото има. Още повече, че засега тях няма да ги облагат и всеки ще дърпа докато още не са го обложили, че знае ли човек.Абе добре го измислиха.Нека някой ден да затворят така банките у нас за 2 седмици и ще гледаме как цялата икономика спира, заради блокиране на разплащанията и невъзможността за плащане в брой поради нашите ограничителни закони за използване на банкноти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар