Европейските инвестиционни банкери вероятно са напът да получат най-големите си бонуси от поне 2015 г., докато компаниите се опитват да задържат служителите си след засилената вълна от търговия и сключване на сделки, зародила се след пандемията, коментира Bloomberg.
Търговците на акции и банкерите, които съветват компаниите по сливания или привличане на средства, са генерирали повече приходи през първите девет месеца на 2021 г., отколкото през цялата минала година, което ги подготвя за големи бонуси. Отделите за търговия с фиксирана доходност са имали по-слаба година, но също може да се възползват от по-високи бонуси, след като регулаторите се възпротивиха на големи възнаграждения през 2020 г., когато търговците се представиха по-впечатляващо.
Европейските банки разчитат на дейността си от търговско и инвестиционно банкиране, след като икономическият спад от пандемията отложи перспективата за по-високи лихвени проценти, което може да стимулира печалбата на традиционните банкови бизнеси. В същото време блокадите и социалната дистанция накараха служителите в икономиката да преосмислят приоритетите си и да напуснат масово работните си места.
„Банките спечелиха в пандемията, тъй като клиентите са принудени да променят портфейлите си, а компаниите са в търсене на нови сделки“, коментира Ханс-Петер Бургхоф, професор по финанси в University of Hohenheim в Щутгарт. „Трябва да се запитате как трябва да се възнагради подобна непредвидена печалба, но ефект върху заплащането ще има“.
Макар че решенията за размера на бонусите на фирмите обикновено се взимат през декември или януари, плановете за компенсиране са тема на презентациите около тримесечните резултати напоследък.
Европейските банки ще трябва да увеличат заплащането, за да се конкурират на разгорещения пазар на труда. Goldman Sachs Group увеличи сумата, заделена за заплащания през първите девет месеца на годината с 34%, а инвестиционното банкиране на JPMorgan Chase & Co.’s определи с дори още 11% отгоре. Най-големите канадски банки заделиха 18% повече за бонуси за фискалната си 2021 г.
В Европа Barclays предлага най-ясните коментари засега, заявявайки през октомври, че очаква бонусите в корпоративното и инвестиционно ѝ банкиране да бъдат по-високи тази година.
„Става въпрос за война за таланти“, каза главният финансов директор на Deutsche Bank Джеймс фон Молтке в интервю за Bloomberg Television на 27 октомври. „Конкурентни сме в тази война за таланти. Целта ни е да плащаме конкурентно“.
Това бележи промяна спрямо миналата година, когато регулатори като Европейската централна банка и Английската централна банка призова банките да ограничат бонусите, за да им помогнат да запазят капитал по време на пандемията. Deutsche Bank и BNP Paribas намалиха общия размер на бонусите си за 2020 г., след като ЕЦБ се противопостави на плановете им за заплащане, съобщи тогава Bloomberg.
Регулаторите оттеглиха призива си за подобна сдържаност тази година и премахнаха ограниченията върху дивидентите и обратните изкупувания, след като банките явно преминаха успешно през най-лошото от пандемичните икономически ефекти. Въпреки това дългогодишните тавани върху индивидуални бонуси остават в сила за кредиторите в региона.
Скорошни коментари от JPMorgan предполагат, че бумът в инвестиционното банкиране е продължило и през четвъртото тримесечие, макар че търговията се е охладила.
Американските банки и европейските им конкуренти увеличават заплащането за младшите си служители и добавят различни предимства, например по-гъвкави възможност за работа, за да привлекат квалифицирани служители на фона на недоволството от претоварването и риска от прегаряне.
Credit Suisse Group преразглежда заплащането на банкерите, за да напасне по-добре компенсациите с интересите на акционерите, след като беше засегната от кризите на Archegos Capital Management и Greensill Capital. Въпреки това банката е наясно с конкуренцията за служители и предлага бонуси, за да запази някои от по-висшите си инвестиционни банкери, опитвайки се да спре изтичането на таланти.