Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) анализира действието на три лекарства за лечение на коронавируса, съобщи ръководителят на институцията Имър Кук пред Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните към Европейския парламент. Става дума за моноклонални антитела, които спират размножаването на вируса в човешкия организъм.
Едно от тези лекарства - Regeneron, с което беше лекуван президента на САЩ Доналд Тръмп. То вече има одобрението на американската Федералната агенция по лекарствата (FDA). ЕМА оценява и лекарството на южнокорейския производител Celltrion, стана ясно още от думите на Кук.
От сайта на EMA пък е видно, че до този момент няма подадено искане за оценката на използването на ивермектин за превенция и лечение на коронавируса. Агенцията към момента не препоръчва използването на препарата, защото няма достатъчно данни от проучвания. Към момента Чехия и Словакия включиха лекарството към протокола за лечение на коронавируса.
Агенцията в момента анализира и действието на още три ваксини - на Novavax, CureVac и руската "Спутник V". В момента експертите на ЕМА проверяват производствените линии и ваксината ще бъде оценявана както всички останали производители.
Кук увери, че експертите на Агенцията правят всичко възможно да получат възможно най-бързо необходимата документация, за да оценят безопасността и ефективността на ваксините.
По отношение на ваксината на AstraZeneca Кук беше категорична, че становището на ЕМА е, че това е ефективна и безопасна ваксина, но не може напълно да бъде изключена връзката между случаите на тромбоза и ваксината. Случаите са много малко и са необходими допълнителни проучвания, обясни тя пред депутатите.
"Трябва ни още информация, за да заключим има ли връзка с пушенето или с използването на контрацептиви", каза тя и допълни, че на този етап няма еднозначен отговор на тези съмнения. Случаите на тромбози за по-чести при жени под 55 години, но в същото време повечето дози от ваксината на AstraZeneca са поставяни именно в тази възрастова група и връзката не е ясна, обясни ръководителят на ЕМА.
Кук призна, че има риск от тромбоза и при другите ваксини, но досега няма сигнали, които да предизвикат вниманието на здравните власти.
До този момент EMA е одобрила за използване в ЕС четири ваксини срещу коронавируса - на Pfizer/BionTech, Moderma, AstraZeneca и на Johnson&Johnson. Очакванията са първите доставки от последно одобрената ваксина (на J&J) да започнат да пристигат в края на април. Тя е еднодозова и има ефективност от около 67 на сто.