Европейската агенция по лекарствата (EMA) ще публикува доклад относно възможни проблеми с ваксината на AstraZeneca в четвъртък (18 март) и заключенията в него ще бъдат изцяло на научна основа. Това увери ръководителят на агенцията Имър Кук по време на пресконференция.
По-рано днес Агенцията е обсъдила на извънредна среща въпроса за безопасността на ваксината на AstraZeneca на фона на сигналите, идващи от държавите в ЕС за спирането на имунизирането с продукта.
На този етап липсва доказателства за връзка между случаите и поставянето на ваксината. Проблемите със съсирването на кръвта не са описани като странична и нежелана реакция в документацията на ваксината. Този проблем не се е появил и при клиничните изпитания - има минимален брой случаи с тромбози и при групата, на която е поставена ваксина, както и при тази, получила плацебо.
Случващото се не е изненада - когато се ваксинират милиони хора, редки и сериозни инциденти се случват, обясни още Кук. Съобщенията за тромбоемболични събития са много малък процент на фона на броя поставените ваксини. Специалистите трябва да изяснят дали тези случаи са действително в резултат от ваксините или има съвпадение на събития.
Европейската агенция по лекарствата (EMA) в момента извършва задълбочен преглед на докладите относно риска за образуване на тромбози и приоритет за агенцията е да бъде доказана безопасността на ваксината, увери Кук. Още от миналата седмица експертите анализират получената до този момент информация. Тогава заключението им беше, че ползите от ваксинирането с медикамента превишават възможните вреди.
Ваксината предпазва от заболяване и от тежкото протичане на коронавируса, каза още ръководителят на ЕМА. Тя призова всеки, който има странични ефекти след поставянето на ваксина да се свърже с националните здравни власти, или с здравните служители, поставили препарата, за да уведоми за състоянието си.
В комисията, която анализира ваксината на AstraZeneca, са включени експерти от ЕМА, пациентски организации и медици, експерти с експертиза в тромбоемболичните състояния, както специалисти от международни партньори.
В ЕМА има достатъчно данни - и статистически, и досиетата на пациентите, за да бъда направен анализът. Ще бъде сравняван рискът за тромбоемболично събитие като цяло сред европейските граждани, както и за тези с поставени ваксини. На този етап данните от проведените прручвания убедително показват, че ваксината е ефективна в борбата срещу коронавируса и е безопасна.
"Одобрихме четири високоефективни ваксини срещу коронавируса. Тромбоемболията е много рядко събитие", каза още Кук и допълни, че получените данни се анализират много внимателно. В ЕМА приемат случилото се много сериозно и европейците ще получат информацията след края на проучването.