fallback

ЕС залага на иновациите при енергийния преход

Стратегията на ЕС за "чиста" икономика ще се нуждае от разработването на зелени иновативни технологии в „индустриален мащаб“, смята Мигел Ариас Канете

21:03 | 06.03.19 г.

Новите технологии за борба с климатичните промени могат да бъдат подкрепени от 10 млрд. евро инвестиции, предоставени от Европейския съюз (ЕС) през следващото десетилетие, като Европейската комисия (ЕК) потвърди, че за тази цел ще разчита на новия Фонд за иновации, съобщава Euractiv. 

През ноември 2018 г., изпълнителният орган на блока разкри своите планове за драстично намаляване на емисиите парникови газове до 2050 г. като до края на тази година страните членки на ЕС трябва да обявят своите индивидуални цели в тази насока.

Ако те изберат сценария на Комисията, енергоемките индустрии на континента ще трябва да започнат бързи промени, за да се приспособят към новите условия.

Чрез продажбата на милиони квоти за емисии на въглероден диоксид чрез Схемата за търговия с емисии, ЕК планира да обособи средства в размер на 10 млрд. евро за борба със замърсяването чрез стимулиране на нисковъглеродни технологии.

Еврокомисарят за климата и енергетиката Мигел Ариас Канете заяви, че стратегията на Комисията за декарбонизирана икономика ще се нуждае от разработването на чисти иновативни технологии в „индустриален мащаб“.

„Ето защо инвестираме в предлагането на пазара на иновативни технологии в енергоемките отрасли, в улавянето, съхранението и използването на въглеродните емисии, в сектора за възобновяема енергия и в енергийното съхранение“, сподели Канете.

Въпросният фонд ще поеме всички средства от своя предшественик – програмата NER 300.

През изминалата година ЕС приключи програмата без да успее да внедри тази програма на индустриално ниво поради липса на координация и дългосрочно планиране.

NER 300 и Европейската енергийна програма за възстановяване (EEPR) обединиха своите ресурси от близо 4 млрд. евро, като близо половин милиард от тази сума все още остава неизползвана.

Според Питър Хендли, експерт по ефективност на ресурсите и суровините към ЕК, всяка индустрия трябва да разработи по един голям проект, който да приложи в рамките на следващото десетилетие.

Други експерти смятат, че липсата на стратегическо планиране и инфраструктура ще бъдат основните предизвикателства в борбата с климатичните промени и адаптирането на различните индустрии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:17 | 12.09.22 г.
fallback