Великобритания трябва да се откаже от изкопаемия природен газ през следващите три десетилетия, ако страната иска да постигне дългосрочните си цели по отношение на борбата с изменението на климата, показва доклад на мозъчния тръст Bright Blue, близък до представителите на Консервативната партия, съобщава Euractiv.
Докладът „Налягането в тръбопровода: декарбонизиране на британския газ“ посочва, че търсенето на газ в отоплителния сектор трябва да намалее драстично, като за тази цел ще са необходими правителствени стимули за увеличаване на предлагането на нисковъглеродни газове.
Използването на природен газ е причина за около 35% от общите отделени парникови емисии, заявяват от Bright Blue.
Половината от тези емисии са свързани с изгарянето на въпросния ресурс в отоплителния сектор, което означава, че е необходимо по-дълбоко декарбонизиране, за да може Обединеното кралство да постигне настоящите климатични цели.
В такъв случай природният газ ще трябва да бъде почти напълно заличен от енергийния микс на страната до 2050 г., дори и по-рано, споделят от мозъчния тръст.
Ако се пренасочи курсът на политиката към тази цел, това вероятно ще доведе до „значително ограничаване на вноса на природен газ“, но без да се предотвратява използването на изкопаем газ при производството на т.нар. „син водород“, при който въглеродния диоксид се извежда от структурата на веществото и се съхранява под земята.
С правилните стимули британското правителство може в крайна сметка да „сложи край на зависимостта си от природния газ“, подчертава докладът.
Все още обаче съществуват значителни пречки. Няма установени стимули, които да подпомагат инвестициите в нисковъглеродни газове, като към тази инициатива се включи и британския енергиен министър Клеър Пери.
„Трябва да се заемем сериозно с борбата с покачването на температурите“, подчерта Пери, добавяйки, че политическите решения е необходимо да се основават на силата на британската икономика и инфраструктура.
Според други експерти над 80% от жилищата в Кралството са зависими от природния газ за отопление и готвене.
„Водородът и биометанът могат да помогнат за осъществяването на сериозни действия в областта на климата чрез наличната инфраструктура“, смята Пери.
Британската национална комисия за инфраструктура изчислява, че кумулативните допълнителни разходи за декарбонизация на сектора за отопление могат да достигнат между 120 и 300 млрд. паунда до 2050 г.
Докладът на мозъчния тръст същотака призовава за повишаване на минималните изисквания за енергийна ефективност на местните газови мрежи от сегашното ниво (92%) до 95 на сто „възможно най-скоро“.