Европейският енергиен сектор може да бъде напълно декарбонизиран преди поставените в Парижките споразумения цели за 2050 г. чрез интензивно електрифициране на ключови икономически сектори. Това се посочва във втората част на проучването Eurelectric "Decarbonisation Pathways", представено от Института за енергиен мениджмънт /EMI/, който е пълноправен член на Eurelectric. От март 2014 г. EMI е представител за България на най-голямата браншова асоциация на електроенергийната индустрия в Европа - Eurelectric, припомня БТА.
Според посочения доклад на Eurelectric ще са необходими по-големи инвестиции във възобновяеми енергийни източници и мрежи, но общите разходи за намаляване на въглеродните емисии ще бъдат по-ниски от очакваното, благодарение на по-конкурентните разходи за възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/.
Втората част от проучването представя конкретни подходи за постигане на индустриалната визия на Eurelectric за пълната декарбонизация на европейския енергиен сектор още преди средата на века, така че да се постигнат целите на Парижката спогодба. Според констатациите от проучването икономически ефективният път за декарбонизация до 2045 г. ще зависи от четири ключови елемента - на първо място електроснабдяването, базирано на над 80 процента възобновяеми източници.
На следващо място трябва да се постигне диверсификация на източниците на енергия, за да се гарантира надеждността и гъвкавостта на системата. На трето място трябва да има промяна на ролята на конвенционалното производство, която ще бъде ограничена до осигуряване на резервна енергия, като постепенно ще бъде преустановено. На последно място в доклада на Eurelectric е посочено, че трябва "зрялост на технологиите за компенсиране на CO2".
Според първата част от доклада "Decarbonisation Pathways" са необходими повече инвестиции в енергията от възобновяеми източници и в инфраструктурата, за да се постигне пълна декарбонизация, като едновременно с това се постигне по-голямо търсене на електроенергия, резултат от повишената електрификация. Освен това най-малко 60 процента от икономиката на ЕС трябва да бъде електрифицирана до 2050 г., за да се достигне 95 процента намаление на емисиите на парникови газове спрямо 1990 г.
Ще бъдат необходими средни годишни инвестиции от 89-111 милиарда евро, за да се декарбонизират енергийният сектор и други сегменти на икономиката на ЕС като транспорт, строителство и промишленост. Ще бъдат необходими също така инвестиции за укрепване на междусистемните връзки на електроенергийната мрежа в цяла Европа и за укрепване на електроразпределителните мрежи.
Изследването показва, че въпреки масираното увеличаване на инвестициите общите разходи за доставките на електроенергия в напълно декарбонизирана система са по-ниски от очакваните поради бързата тенденция за намаляване на разходите на възобновяемите технологии. До 2045 г. цените на електроенергията на едро се очаква да достигнат 70-75 евро на MWh, което е значително по-ниско от другите съществуващи прогнози, като например оценката на Европейската комисия от 105 евро за MWh.
Увеличаващият се дял на възобновяемите енергийни източници в електропроизводствения микс на ЕС ще изисква по-голяма гъвкавост на системата и изисква изграждане на междусистемни електропроводи, укрепване и цифровизация на електроразпределителните мрежи, както и увеличаване на мащабите на системите за съхранение на енергия и услугите, свързани с управление на търсенето. Освен това, все още ще е необходим значителен запас от конвенционални резервни мощности за осигуряване на надеждност в по-променливата електроенергийна система.
Ускоряването на енергийния преход изисква нови форми на сътрудничество, ускоряване на електрификацията на други сектори и по-активното им ангажиране в балансирането на системата. Освен това, ангажирането на институциите и клиентите е от ключово значение за стимулиране на търсенето и приемане от обществото на нискоемисионни решения.
Изследването показва, че всяка европейска страна има свои собствени подходи и инвестиционни изисквания, за да достигне пълна декарбонизация, поради различните си съществуващи електроенергийни миксове и наличните ресурси. Ще бъде необходимо наличието на ключови технологии за преход и целенасочено специално финансиране от ЕС, за да се гарантира справедлив енергиен преход в онези държави-членки, които са изправени пред по-трудно начало.
"С тази скорост и мащаб трансформацията ще изисква безпрецедентно междусекторно сътрудничество, обществено приемане и ангажиране на потребителите", казва генералният секретар на Eurelectric Кристиан Руби, цитиран от Института за енергиен мениджмънт. "Трябва също така да обърнем дължимото внимание на различните изходни точки на различните държави-членки и да гарантираме справедлив преход, в който никой регион в Европа не изостава", добавя още Кристиан Руби.
преди 5 години Прекалено много взе да надценяваш себе си и да подценяваш експертните съветници в ЕС.Време е да посетиш психолог. Ей така просто профилактично. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Импе , мелеш под всяка статия за декарбонизация както мелеше под всяка статия за тесла :))) , като латерна си ... значи веи-тата могат да произвеждат ток целоденевно и ежеседмично . технологията съществува за съхранение на слънчева енергия . първите построени такива централи са от средата на 80-те години на миналия век . дори в СССР има такава централа :))) . погледни в микса на инспания там си стои една така централа от 10-години и си работи навъпреки твойто мнение , даже е комплекс от три по принцип :))) . в момента в европа се строят около 10 такива , една се строи в мароко супер модерна , една в саудитска арабия , в китай също десетина се строят има идея за 100 по принцип :http://helioscsp.com/технологията позволява да се съхрани енергията до 1 седмица . в германия тече усилена дискусия в момента да се преобразуват въглищните централи в бази за съхранение на енергията от веи . около франкфурт , ако не се лъжа , в момента вече е в експлоатация такава за съхранение на енергия от вятърни паркове . ето ти материал да се запознаеш с технологията :https://***.siemens.com/press/pool/de/materials/energy/presentation_drutz_e.pdfи да , европа е световен лидер в технологията да добавя . щом майкрософт и гугъл инвестират в тази технология и изграждат такива централи дали пък да не се замислиш, а ?и последно , не мисли , че по света не мислят какво ще се прави ако не духа вятър и не грее слънце . в германия има даже специален термин по въпроса :))) , най-лошият сценарийй по който се работи е 14 дни без слънце и вятър и в най-студеното време на година през януари ... :) ... има го в климатичните данни такъв период и е през 2006 година ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Всъщност и сега Норвегия и Албания произвеждат близо 100% от тока си от ВЕЦ, т.е от ВЕИ. Значи може. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години На трето място трябва да има промяна на ролята на конвенционалното производство, която ще бъде ограничена до осигуряване на резервна енергия, като постепенно ще бъде преустановено.--------------Нашите примитивни енергетици трябва да спрат да наричат ядрената енергия "базова". Базова е енергията която използваш на първо място, т.е. ВЕИ-та. А АЕЦ за допълващи мощности изобщо не става тъй като има ужасна динамика и трябва да работи към 100% мощност за да се изплаща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ами , Импе , на европееца е отредена ролята на дебилизиран консуматор ... на абсолютно всичко . Производството е за други раси , тъй че за пред телевизора с пуканки и кока кола , няма нужда от много ток ... пък през зимата който устиска , и без туй казват че сме повече от плануваното ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар