IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролен удар за европейските банки

Новото поевтиняване на петрола заплашва възстановяването на пазарите, на което се надяваха банките

16:42 | 20.04.16 г. 35
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Ако европейските банкери са се надявали да повлияят положително на финансовите пазари, докато се подготвят да представят отчетите си за първото тримесечие, може би е време да захвърлят всичките си подготвени изявления, коментира Bloomberg Gadfly.

Петролът отчете най-големия си спад от два месеца в понеделник, след като разговорите за добива между най-големите производители в света не успяха да доведат до сделка за ограничаване на добива. Добре е да си припомним, че надеждите за някакво споразумение помогнаха на петрола да се възстанови от 26 долара през февруари до над 42 долара миналата седмица.

Това възстановяване сега е под заплаха – а с него и всяка надежда, която европейските банки са имали, че ще отблъснат опасенията на инвеститорите по отношение на експозицията им към енергийната индустрия. Откъслечната информация, представяна от най-големите кредитори в региона, предполага, че експозицията възлиза на общо 200 млрд. долара през миналото тримесечие - доста по-голяма от тази на американските банки, възлизаща на 123 млрд. долара.

Това означава, че е малко вeроятно по-широко бързо нормализиране на финансовите пазари след трудно първо тримесечие, като вероятно предстоят загуби за хедж фондовете и още волатилност.

Европейските банки трябва да последват американските си конкуренти и да осигурят повече прозрачност по отношение на заемите си към индустрията.

Американските банки са заделили допълнителни резерви от над 1 млрд. долара за енергийни загуби през първото тримесечие. Някои компании са били по-агресивни от очакванията. Допълнителните резерви от 529 млн. долара на JPMorgan са повече от 500-те млн. долара, които кредиторът беше предвидил по-рано.

Разбира се, банките имат пълното право да твърдят, че загубите няма да са толкова лоши, ако мечите страхове за цена на петрола от 20 до 25 долара не се материализират.

Citigroup понижи прогнозите си за годишните си загуби по кредити до 1,4 млрд. долара, казвайки, че оценката се базира на цена на петрола от 30 долара. Тази сума ще бъде „малко по-малка“, ако петролът се задържи над 40 долара, заяви главният финансов директор на Citigroup Джон Гершпах пред инвеститори. Но със сегашна цена на петрола от 39 долара за барел, не е много логично да се показва упорит оптимизъм. Разликата в доверието ще се разшири само за европейските банки, които не са заявили ясно какво загуби предвиждат в бъдеще.

Засега компаниите казват, че експозициите им и потенциалните загуби са „управляеми“ и посочват, че по-евтиният петрол е добро нещо за повечето клиенти и компании.

Това е вярно, но само донякъде. Но е важно да не се забравя, че за големите банки, които се борят с пожари на няколко фронта – от съдебни дела до загуби от търговия с фиксиран доход и големи съкращения на разходите, инвеститорите не са особено търпеливи към нежелани изненади.

Нов пристъп от волатилност на цената на петрола ще има и сериозни последствия върху финансовия свят, засягайки всичко от хедж фондове, залагащи на възстановяване, до валути на развиващи се пазари. Фондовите пазари в Европа до голяма степен следват представянето на суровия петрол.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 12:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

6
rate up comment 17 rate down comment 5
michaelis12
преди 8 години
като ти и планинарина сте такива тарикати обяснете тука на нас навежите ЩО ПЕТРОЛА се вдига в момента и руПлата барабар с него ?!? Ааайде и щом сме толкоз техологични гений всичките що има войни при барабите и що не сме вече на вентилатори и слънчевки?!? Самолета и кобара на вентилатори, платна май ми се струва а са с тунджа, също и бензина по бензиностанцийте не е 20 стинки .... като стане всичкото тва чак тогава. Да то ше стане, но не от днес за утре това са бавни процеси които трят с години поне още 30г. ше сме на тунджа колко и да не ви се иска .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 17 rate down comment 7
trendline
преди 8 години
Ти кога стана компетентен?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 3
Ivan.r
преди 8 години
Ooooooh, savage
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 20
khao
преди 8 години
изказванията му са доста по смислени от твоите умствени запеци ... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 25 rate down comment 12
michaelis12
преди 8 години
планинарка стига вече глупости батко с твойте вентилатори, като пуснеш чешмата у вас "тече" ли суров петрол та толко се чувстваш "залят" или може би литъра дизел е станал 30 стинки в България ?!? Аре ще замола с твойте тъпотии всеки път да затвориш вратата от външната страна ..... иам чувството, че си Мезетката и той ръсеше същите идиотщини ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 9
khao
преди 8 години
да свикват, всичко в момента има свръхкапацитет на производство
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още