IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Радев: Валутният борд е стабилен и с ясно бъдеще

Трябва да осъществим оценката на качеството на активите на банките и стрес тестовете по най-добрия начин, коментира гуверньорът на БНБ

15:04 | 12.12.15 г. 52
Автор - снимка
Създател
<p style="text-align: justify;">
	Димитър Радев. <em>Снимка: БНБ</em></p>

Димитър Радев. Снимка: БНБ

Валутният борд е стабилен, адекватно покрит с резерви и с ясно бъдеще. Това коментира гуверньорът на Българска народна банка (БНБ) Димитър Радев в предаването „Годината” по Дарик радио.

Управителят на БНБ оцени валутния борд като стабилен и обясни, че през 2015 г. ще бъде отчетена исторически най-високата сума в актива на баланса на управление „Емисионно“ от около 40 млрд. лв. Така покритието на валутния борд с международни резерви ще е над 150%.

Радев отново каза, че бъдещето на валутния борд е ясно. Той ще продължи да съществува, докато приемем еврото, „когато всички необходими условия бъдат изпълнени“, като датата за членство в еврозоната е друга тема.

Централният банкер заяви, че поемането на дългове няма пряко отношение и не застрашава стабилността на валутния борд. По негови думи дълговете са пряка функция от фискалните дефицити и трябва да се гледат именно от тази гледна точка.

Два са позитивните факта, когато говорим за нашето дългово равнище – то е едно от най-ниските в ЕС и ясният ангажимент на правителството към намаляване на дефицита, което означава, че делът на дълга ще остане около 30% от БВП, обясни той.

„Консолидацията ще е една от стратегическите посоки, в която ще се развива българският банков сектор“, прогнозира Радев.

По негови думи оценката на качеството на активите на банките и стрес тестовете за системата ще е едно от предизвикателствата на 2016 г., за което „се готвим много сериозно“ и което „трябва да осъществим по най-добрия начин“.

Фалитът на Корпоративна търговска банка през 2014 г. разклати доверието в БНБ, заяви Радев и посочи, че възстановяването на доверието е един от основните му приоритети като гуверньор, поел поста през юли 2015 г.

Димитър Радев каза, че промените в банковия надзор вече текат и дейността на надзора ще бъде по-тясно контролирана от Управителния съвет.

Идеята за въвеждане на отрицателна лихва върху свръхрезервите на търговските банки управителят на БНБ обоснова с политиката, провеждана от Европейската централна банка.

„Имаме увеличена ликвидност в системата, няма все още адекватно търсене на кредити, като това е един комплексен въпрос, който следим много внимателно“, каза Радев във връзка с орицателните лихви за банковите свръхрезерви, влизащи в сила от 4 януари 2016 г.

Депозитите бележат тенденция на увеличение през годината и са около 62 млрд. лв., от които 42 млрд. лв. са депозити на домакинствата. Това според гуверньора на БНБ от една страна е знак за доверие към банковата система, а от друга - се вижда потенциалът на банките за подпомагане на икономиката, който обаче не среща адекватно търсене.

На въпрос какви са мащабите на кредитирането през 2015 г. централният банкер отговори, че няма съществени, определени тенденции нито в едната, нито в другата посока. Общо вземанията по кредити са около 50 млрд. лв., от които около 18 млрд. лв. са от домакинствата, каза той.

Димитър Радев прогнозира и че общата тенденция за намаляване на лихвените равнища ще се запази и догодина. Централният банкер допълни, че корелация между лихвите по депозитите и тези по кредитите няма да бъде и не може да бъде автоматична, защото при кредитиране банките оценяват равнището на кредитен риск.

„Имаме значителна ликвидност, която може да се използва. Големият въпрос тук е какво ще стане през следващата година. Мисля, че тази тенденция на намаление на лихвените равнища ще се запази“, каза Радев.

Монетата от 2 лева се сече, за да се пестят пари от печатане на банкноти. Това стана ясно още от думите на управителя на БНБ. Той обясни, че банкнотата е по-скъпа, защото трябва да се печатат много, а трайността им е малко повече от година, докато тази на монетите може да достигне 30 години.

„Това намалява общите разходи на паричното обращение и това е основният знак, няма никакъв друг скрит смисъл в отсичането на новата монета от 2 лева“, категоричен е Радев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:18 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

43
rate up comment 3 rate down comment 0
Miraka
преди 8 години
Не забравяй, че по твоята схема трябвада се наложи и граничен контрол с калашниците насочени на вътре. В противен случай няма да остане никой тук :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 1 rate down comment 3
Vesko94
преди 8 години
Нека ти кажа нещо, бедността в България е жестока, без значение от Борда. И аз твърдя, че към момента той е препятствие за по-висок растеж и съответно по-високи доходи. България е страна, която има нужда от евтина валута, за да стимулира износа, прогресивна скала на облагане на доходите, големи публични инвестиции. У нас пазарна икономика няма, поради простата причина, че няма пазар. Виж кои са играчите на пазара и откъде идва финансирането за тях. На база на частно договаряне между отделни играчи или от обществени поръчки и еврофондове. Когато бизнесът е толкова слаб, че сам не е в състояние да произведе какъвто и да било икономически растеж, цялото му съществуване за базира на едно - на европарите. Айде сега ми говори за пазарните сили!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 7 rate down comment 0
Dani681
преди 8 години
Падането на борда и обезценката на лева освен до масова бедност ще има и силноотрицателен икономически и морален ефект. Като работодател просто няма смисъл да правиш бизнес на толкова несигурно а в последствие и ниско ликвидно място,а като служител, защо подяволите ще останеш да работиш на такова място.Имайки предвид, че заемите са в чуждестранна валута, цялата обезценка на лева катоевнтуален положителен ефект ще бъде компенсирана от необходимостта за повишаване на данъците за да се обслужват заемите, които държавате е взела.В тази светлина демогравския проблем ще се превърне в директна смъртна присъда за икономиката. Това е лично мнение и е дадено в контекста на текущата ситуация в държавата, за по принцип, кое е положително или отрицателно не виждам смисъл да дискутираме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 2 rate down comment 0
Miraka
преди 8 години
ОК, само моля те, се разпореждай с твоите си пари и не ми казвай как с моите ще строиш свртлото бъдеще :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 0 rate down comment 1
Vesko94
преди 8 години
А на теб сигурно пяна ти потича от устата, казвайки на някой колко ляв е, а ти - колко десен си? Не ми се занимава с некадърници, честно казано, и не смятам да се впускам в каквито и да е обяснения
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 3 rate down comment 0
Miraka
преди 8 години
Ако нямаше валутен борд, Горанов нямаше да трябва да взима заеми, а директно щеше да си напечата нужните пари, ограбвайки всички. По това, че искаш премахването на борда, си личи, че: 1. Нямаш нищо (нормално за възрастта ти)2. Си с леви възгледи и си хвърлил око на парите/земята и като цялото имуществото на другите хора, с което искаш да градиш светлото бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 0 rate down comment 3
Vesko94
преди 8 години
Не ме учудва обаче, че лекарството на МФВ и СБ, наречено Валутен борд, се прилага в страни, в които държавността е силно под въпрос. Или с други думи, страни или територии, били дълго време колонии или под юрисдикцията на чужда власт, като Хонг Конг, като Естония, като България. Явно генетично у нас е залегнало да мислим и действаме като нечия дълбока провинция
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 0 rate down comment 4
Vesko94
преди 8 години
Запомнете нещо, не може да претендираш за стабилност, когато тази стабилност всъщност вреди на обществото. Когато правиш реформи, не може да имаш стабилност. Стабилността може да е следствие от добре направени реформи, но е изключено двете да вървят заедно. В този ред на мисли валутната реформа е тежка и носи след себе си недоволство, но в по-дългосрочен план гарантира стабилност, ако процесите се управляват добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 0 rate down comment 3
Vesko94
преди 8 години
Част от аргументите на Standart&Poor's да запази кредитния рейтинг на страната на ниво "***":1. Ниското равнище на доходите на човек от населението2. Слабата институционална среда3. Ограничените възможности за провеждане на парична политика4. Висок дял на кредити и депозити в евроОбърнете внимание на номер 3.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 2 rate down comment 0
Mito Karamitov
преди 8 години
не ги дръж в баММка за да не духаш супатанаписах че требе акъл в Главата:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още