Валутният борд е стабилен, адекватно покрит с резерви и с ясно бъдеще. Това коментира гуверньорът на Българска народна банка (БНБ) Димитър Радев в предаването „Годината” по Дарик радио.
Управителят на БНБ оцени валутния борд като стабилен и обясни, че през 2015 г. ще бъде отчетена исторически най-високата сума в актива на баланса на управление „Емисионно“ от около 40 млрд. лв. Така покритието на валутния борд с международни резерви ще е над 150%.
Радев отново каза, че бъдещето на валутния борд е ясно. Той ще продължи да съществува, докато приемем еврото, „когато всички необходими условия бъдат изпълнени“, като датата за членство в еврозоната е друга тема.
Централният банкер заяви, че поемането на дългове няма пряко отношение и не застрашава стабилността на валутния борд. По негови думи дълговете са пряка функция от фискалните дефицити и трябва да се гледат именно от тази гледна точка.
Два са позитивните факта, когато говорим за нашето дългово равнище – то е едно от най-ниските в ЕС и ясният ангажимент на правителството към намаляване на дефицита, което означава, че делът на дълга ще остане около 30% от БВП, обясни той.
„Консолидацията ще е една от стратегическите посоки, в която ще се развива българският банков сектор“, прогнозира Радев.
По негови думи оценката на качеството на активите на банките и стрес тестовете за системата ще е едно от предизвикателствата на 2016 г., за което „се готвим много сериозно“ и което „трябва да осъществим по най-добрия начин“.
Фалитът на Корпоративна търговска банка през 2014 г. разклати доверието в БНБ, заяви Радев и посочи, че възстановяването на доверието е един от основните му приоритети като гуверньор, поел поста през юли 2015 г.
Димитър Радев каза, че промените в банковия надзор вече текат и дейността на надзора ще бъде по-тясно контролирана от Управителния съвет.
Идеята за въвеждане на отрицателна лихва върху свръхрезервите на търговските банки управителят на БНБ обоснова с политиката, провеждана от Европейската централна банка.
„Имаме увеличена ликвидност в системата, няма все още адекватно търсене на кредити, като това е един комплексен въпрос, който следим много внимателно“, каза Радев във връзка с орицателните лихви за банковите свръхрезерви, влизащи в сила от 4 януари 2016 г.
Депозитите бележат тенденция на увеличение през годината и са около 62 млрд. лв., от които 42 млрд. лв. са депозити на домакинствата. Това според гуверньора на БНБ от една страна е знак за доверие към банковата система, а от друга - се вижда потенциалът на банките за подпомагане на икономиката, който обаче не среща адекватно търсене.
На въпрос какви са мащабите на кредитирането през 2015 г. централният банкер отговори, че няма съществени, определени тенденции нито в едната, нито в другата посока. Общо вземанията по кредити са около 50 млрд. лв., от които около 18 млрд. лв. са от домакинствата, каза той.
Димитър Радев прогнозира и че общата тенденция за намаляване на лихвените равнища ще се запази и догодина. Централният банкер допълни, че корелация между лихвите по депозитите и тези по кредитите няма да бъде и не може да бъде автоматична, защото при кредитиране банките оценяват равнището на кредитен риск.
„Имаме значителна ликвидност, която може да се използва. Големият въпрос тук е какво ще стане през следващата година. Мисля, че тази тенденция на намаление на лихвените равнища ще се запази“, каза Радев.
Монетата от 2 лева се сече, за да се пестят пари от печатане на банкноти. Това стана ясно още от думите на управителя на БНБ. Той обясни, че банкнотата е по-скъпа, защото трябва да се печатат много, а трайността им е малко повече от година, докато тази на монетите може да достигне 30 години.
„Това намалява общите разходи на паричното обращение и това е основният знак, няма никакъв друг скрит смисъл в отсичането на новата монета от 2 лева“, категоричен е Радев.
преди 8 години Борда не е универсално лекарство но поне някаква стабилност дава на икономиката. Като гледам какви крaдци и *** управляват - досега щяха 2 пъти да повторят 97а без борд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години \\4\....Валутният борд е стабилен, адекватно покрит с резерви и с ясно бъдеще...."Г-не, откъде ви събрааа такива бе? :))))Тарикати като Турция, Полша, Румъния....си обезцениха валутите срещу еврото и си градят и постигат РАСТЕЖ!!! КЪДЕ СМЕ НИЕ С ГАЙДИТЕ?! Каква ИКНОМИКА И ФИНАНСИ СТЕ УЧИЛИ И КЪДЕ БЕ ПРИЯТЕЛЮ?! Само некомпетентен може да изцепи какво благо бил поробващият ни валборд. Но сте прав, че има покритие. Спор за резервите няма. Какво ви греят обаче няколко истинни факта с торбата ЛЪЖИ И НЕКОМПЕТЕНТНОСТ на ниво управление и президент?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Финансовата стабилност може да се превърне във финансова катастрофа, ако другарчето Горанов тегли заеми, без да ги обезпечава с икономически растеж. Тогава ще видим как Бордът държал държавата. Идиотско и наивно! Извинявай! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Говориш ей така! Във въздуха. На практика нещата далеч не са такива, каквито си ги мислиш. Държало държавата да не потъне! Преди година се видя как действа Бордът. Освен да потиска държава и нейната икономика, друго не прави. Банките могат да гърмят и с Борд, и с без. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Момче, даваш ли си сметка, че тази нещастна страна в момента я има, само защото го има тоя т.н. борд?! Даваш ли си сметка? Добър или лош, тоя борд е единственият надут спасителен пояс, който държи пробитата лодка да не потъне безвъзвратно! Другаде е злото, не борда, и то се нарича - ЛИХВА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не може българският лев да се търгува на нива по-високи отколкото турската лира, румънската лея, при положение, че зад тези две валути стоят по-добре структурирани икономики, по-стабилни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Видя се, че еврото не работи така добре, което и ме кара да съм скептичен за наше членство там. Ако питаш мен, съдбата на единната валута не е никак ясна, може да последва съдбата на Шенген, което обезсмисля всякакви подготвителни мерки от наша страна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ако те тревожи съдбата на спестяванията ти в банката, що не ги вложиш в нещо, което да ти носи по-висока доходност? А ги държиш на мизерни лихви в банката отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Защо си мислиш, че родените след 90-та не са "жертви", както сте вие, чедата на социализма? Имам добра памет, мога да ти кажа, и макар само на 2-3-4 години, си спомням мизерията тогава. Иначе за валутата, стабилността на една валута не се гарантира от Борд, а от структурата на съответната икономика. Бордът само прикрива, административно, определени проблеми в стопанството, но не ги решава трайно. Ползите от свободна валута са много повече от негативите. Иначе нямаше 80-90 % от страните да залагат на това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години така си мислиш ти, щото си роден 94-та и не си спомняш 96-та... с този политическси елит дето го имаме борда имам чувството че никога няма да се изчерпи. Имаш ли си идея колко ктебета ще станат тогава, с тази разлика че свинщината ще бъдат платени директно от нашите спестявания чрез девалвация .... 4-5 лева са 100-150% рЕзко обедняване ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар