IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В. Димитров: Фалитът на КТБ може да се окаже най-скъпият вариант

Несъстоятелността на банката може да коства 5 млрд. лв. на държавата, смята бившият депутат от СДС

10:36 | 03.11.14 г. 31
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
В. Димитров:  Фалитът на КТБ може да се окаже най-скъпият вариант

Може да се окаже, че несъстоятелност на КТБ ще бъде най-скъпият вариант за държавата и държавната хазна и ще струва поне 5 млрд. лева. Този коментар направи бившият депутат от СДС Венцеслав Димитров пред БНР.

Държавните и общинските предприятия, които имат над 196 хил. лева в банката, при несъстоятелност ще ги загубят и държавата ще трябва отново да ги финансира, припомни икономистът. „Като се обяви една банка в несъстоятелност се развалят всички бизнеси, които тя поддържа”, обясни той.

По тази причина ще има и голям брой хора, които ще загубят работата си заради фалит на предприятия, чиито средства са в банката, прогнозира Димитров.

Според него все още има вариант поставената под особен надзор КТБ да бъде оздравена, но за целта трябва да се покаже „истинската оценка на активите на банката”. Одитите, които са направени, не са по сега действащата методика, която се прилага за другите банки, категоричен беше Димитров.

Едва след това ще се види каква е обезценката на активите, допълни той.

„По закон БНБ е длъжна да представи план за преструктуриране за всяка една банка, която изпадне в затруднение”, обясни още бившият депутат от СДС. Според него централната банка и Министерството на финансите вече е трябвало да изготвят няколко варианта какво ще се случи с банката.

„Ако бях аз, щях да предложа няколко варианта - несъстоятелност, вариант 100% одържавяване, вариант 50% одържавяване плюс онова предложение (на консорциума между EPIC, Оманския фонд и Gemcorp - бел. ред.), което беше направено и което не е чак толкова лошо”, допълни Димитров.

Икономистът коментира, че ако се стигне до варианта с несъстоятелност, Фондът за гарантиране на влоговете ще назначи синдик на КТБ, който ще разпродаде имуществото й. Той обаче прогнозира, че „голяма част от активите ще бъдат продадени на безценица или ще погинат”, тъй като и синдиците няма да успеят да се справят с огромното количество отпуснати кредити със или без обезпечение.

Според Димитров след изплащането на гарантираните депозити Фондът може и да продаде КТБ "като предприятие", но не очаква това реално да се случи.

Отражението върху цялата икономика от евентуален фалит на КТБ няма да е благоприятно, а хората, които имат депозити над гарантираните суми вероятно ще ги изтеглят и изнесат в чужбина или ще ги инвестират в недвижими имоти, прогнозира още Венцеслав Димитров.

Казуса КТБ можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 8 rate down comment 7
SSIW
преди 9 години
Парите във фонда за гарантиране на депозитите ще се възстановят пак със сходен по размер заем, който ще се изплаща пак от постъпленията на банковия сектор, т.е. от БГ икономиката и от вс. индивид в държавата. Няма къде да се бяга от този заем, разход за държавата, въпроса е да се избере най-ефикасния подход за използването му и аз това го виждам в подкрепата на реален бизнес , който генерира приходи, вместо да го набучим като мъртъв/замръзнал ресурс във фонда. Пак подчертавам, че тези разсъждения ги правя в хипотезата, че има политическа и институционална воля за да се оздрави банката, в противен случай аз също съм в пределна степен на ясно, че ще е "наливане в бездънна каца".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 6
aldy
преди 9 години
=== За разбития имидж няма да говоря......===Ами точно разбитият имидж на КТБ е основният проблем. Това е основната причина да се иска участието на държавата, като гарант за стабилност. Впоследствие държавата може да си изтегли парите след 3-4 години. Но НЕ ТОВА БЕШЕ идеята на атаката. А ако някой все още има съмнение за АТАКА, да си спомни за убийците на Бебчо, които после се оказа, че не са никакви убийци, за чувалите с пари, които всъщност не съществуват и т.н., за да стане ясно, че няКОЙ е хвърлил мерак на активите на банката и ще си ги вземе на смешни цени. Към средата на август КТБ е била с 65 млн загуба. Това означава, че тогава банката не е била "куха". Как те станаха 4.2 млрд, ако не с помощта на "оздравителните" мерки на БНБ? Искрата така и те можа да каже какво са правили през петте месеца на специалния надзор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 0
deant
преди 9 години
ти по принцип пишеш хубави неща, обаче тук не ми хареса. Мога само да предположа, че бизнеса ти е свързан с тази банка (което е пълно дебилство, защото това което стана се очертаваше поне 2 години преди това) Но който е внимавал внимавал, който е бил лаком че пръцка. А фирмите, които са били свързани с КТБ в по-голямата си част са свързани с мафиотски кръгове и ако фалират, тяхно място могат да заемат евентуално по читави такива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
deant
преди 9 години
разходите за съкращаването на депутатите ще са повече според мен, освен това има и други неща, които могат да се оптимизират, както дадох пример по-долу.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 1
forexboy
преди 9 години
Ако ще се взема заем за съживяване на ЧАСТНА банка, то да е от акционерите в банката, а не от държавата! Друг е въпроса, че банката е практически фалирала и наливането на капитали ще е все едно в каца без дъно. За разбития имидж няма да говоря......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 14
SSIW
преди 9 години
Разходите за 140 депутата едва ли надхвърлят 20 мил. лева годишно, което означава, че тези загуби за икономиката, които фалита на КТБ ще нанесе, със спестените мангизи от редукцията на депутати ще ги избиваме ... поне 200 години. По-добре да се мисли за нещо, което да генерира съпоставими приходи и най-естествения вариант е да се вземе кредит за оздравяване на банката, което ще препятства фалити и затруднения на бизнеси, чиито финанси са тясно обвързани с ктб. Така няма да минаваме през шока да отпишем от раз няколко % от БВП-то си и да утежняваме кредитните условия за страната като цяло. За мене това е логиката, като голямата въпросителна е политическата и институционална воля за провеждане на тази операция : ако такава не е налице, ест. нищо не би се получило, но тук идва ролята на обществената позиция и натиск в/у властите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 25 rate down comment 0
deant
преди 9 години
да, интересно ми е как, когато си има закон, някой ми се прави на голям моралист и коментира, че въпреки закона, може да направим изключение, защото да спестим пари.А как не излезе някой да кажа, абе на новото правителство трябва да купим коли по закон, ама старите нямат и 5 години, защо да не го спестим това? Или вместо мерцедеси не купим дачии? Хем ще спазим правилата, хем ще излезе по евтино...Примери такива бол. Само от тях могат да се спестят милиарди на икономиката ни. Примерно намаляване на депутатите от 240 да станат 100.. Само от тази промяна толкова пари ще се появят, че може да спасим още две пирамиди освен КТБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 2
Ricco
преди 9 години
Остана ли още някой от квартала да не се е изказал кое ще е най-скъпо?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още