IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В. Димитров: Фалитът на КТБ може да се окаже най-скъпият вариант

Несъстоятелността на банката може да коства 5 млрд. лв. на държавата, смята бившият депутат от СДС

10:36 | 03.11.14 г. 31
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
В. Димитров:  Фалитът на КТБ може да се окаже най-скъпият вариант

Може да се окаже, че несъстоятелност на КТБ ще бъде най-скъпият вариант за държавата и държавната хазна и ще струва поне 5 млрд. лева. Този коментар направи бившият депутат от СДС Венцеслав Димитров пред БНР.

Държавните и общинските предприятия, които имат над 196 хил. лева в банката, при несъстоятелност ще ги загубят и държавата ще трябва отново да ги финансира, припомни икономистът. „Като се обяви една банка в несъстоятелност се развалят всички бизнеси, които тя поддържа”, обясни той.

По тази причина ще има и голям брой хора, които ще загубят работата си заради фалит на предприятия, чиито средства са в банката, прогнозира Димитров.

Според него все още има вариант поставената под особен надзор КТБ да бъде оздравена, но за целта трябва да се покаже „истинската оценка на активите на банката”. Одитите, които са направени, не са по сега действащата методика, която се прилага за другите банки, категоричен беше Димитров.

Едва след това ще се види каква е обезценката на активите, допълни той.

„По закон БНБ е длъжна да представи план за преструктуриране за всяка една банка, която изпадне в затруднение”, обясни още бившият депутат от СДС. Според него централната банка и Министерството на финансите вече е трябвало да изготвят няколко варианта какво ще се случи с банката.

„Ако бях аз, щях да предложа няколко варианта - несъстоятелност, вариант 100% одържавяване, вариант 50% одържавяване плюс онова предложение (на консорциума между EPIC, Оманския фонд и Gemcorp - бел. ред.), което беше направено и което не е чак толкова лошо”, допълни Димитров.

Икономистът коментира, че ако се стигне до варианта с несъстоятелност, Фондът за гарантиране на влоговете ще назначи синдик на КТБ, който ще разпродаде имуществото й. Той обаче прогнозира, че „голяма част от активите ще бъдат продадени на безценица или ще погинат”, тъй като и синдиците няма да успеят да се справят с огромното количество отпуснати кредити със или без обезпечение.

Според Димитров след изплащането на гарантираните депозити Фондът може и да продаде КТБ "като предприятие", но не очаква това реално да се случи.

Отражението върху цялата икономика от евентуален фалит на КТБ няма да е благоприятно, а хората, които имат депозити над гарантираните суми вероятно ще ги изтеглят и изнесат в чужбина или ще ги инвестират в недвижими имоти, прогнозира още Венцеслав Димитров.

Казуса КТБ можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 5 rate down comment 1
Solomoon
преди 9 години
едно уточнение.....фонда е на един ред с негарантираните....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 0
bgMan
преди 9 години
аааа, понякога събираемостта зависи от мутрите стоящи зад синдика като план "Б"има и такива синдици :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 1
data
преди 9 години
не знам дали си имал вземане даване със синдици но аз на база личния си опит не смятам че ФГВ ще събере много пари обратно .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 2
misanthrope
преди 9 години
Чакай малко. ФГВ става първи по ред кредитор на КТБ и при фалита първо ще се попълни ФГВ пък после ще се раздава ( а то значи няма да се раздава) на гнегарантирани, облигационери, акционери и други.После, както става ясно, ФГВ очевидно така или иначе не работи така че сметката се плаща от държавата, въпроса е с колко се допълва ФГВто
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 7
data
преди 9 години
вноските във фонда са ниски - факт . Лошата новина е , че могат да са високи , но това със сигурност ще оскъпи кредита . Личното ми мнение е че банката трябваше да бъде национализирана
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 9 години
Обаче от друга страна, това, че ФГВ ще се окаже слабо надежден инструмент може да провокира размисли и идеи от типа дали е допустимо да има толкова големи банки, които при фалит да опоскват всичките резерви, че и отгоре. Тоя дебат - за твърде големите да фалират (май) не е воден в България, а изглежда има нужда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 13 rate down comment 1
bgMan
преди 9 години
Венцислав Димитров дето навремето се продаде на Мултигруп, сега отново лъже в полза на някой друг.Как пък не се намери през всичките тези години някой да изчисти подобни мошеници подвизаващи се в дясното политическо пространство. Човек известен с прякора си Данчо ментата 4 парламента да е в бюджетната комисия в парламента и 2 мандата да е неин председател. Какво се учудваме че държавата загива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
ами горе долу и аз такъв аргумент излагам , по-конкретно в пост #8
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 2
SSIW
преди 9 години
по #6: Не ми е свързана работата пряко със банката, в случая коментирам само ефекта в/у бг икономиката. Преценката ми е, че той ще е чувствителен и това е повод да разсъждавам, как (теоретично) може да се смекчи. А за причините за възникване и процъфтяване на "мафиотски икономически образувания" , с фалита на тази банка се съмнявам , че ще бъдат изкоренени причините и условията за развитието на такъв тип явления : условията ще са си налице и "явленията" ще продължават да се развиват и избуяват, докато първопричината е налице, а тя е съвсем на др. място: корумпирани политици + нефункциониращо правораздаване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 3
data
преди 9 години
Най-голямото "ЗА" за спасяването на КТБ е , че на практика ФГВ е събиран от 98-*** насам и след като бъде използван за изплащането на депозитите , както и на практика ще бъда похарчени авансово приходите му за следващите 10 г . той ще е на практика не работещ инструмент при бъдещи проблеми в банковата система .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още